Radim Trusina
Fotbal
Začít diskusi (0)

Stal se z něj nejžádanější fotbalový kouč na světě. Poté, co Pep Guardiola v minulém týdnu prohlásil, že se chce od nové sezony vrátit k trénování, začalo se probírat, kam by mohl bývalý šéf lavičky Barcelony zamířit. Největšími favority jsou prý Manchester City (list The Sun tvrdí, že je to tutovka), Chelsea a především - poněkud překvapivě - Bayern Mnichov. Ohlášení jeho nového působiště může zapříčinit i další změny a posuny.

Měnit místa by mohli třeba Portugalec Jose Mourinho, jenž vede Real Madrid, ale klubu se v lize nedaří a o budoucnosti trenéra se čile diskutuje. Stejně tak může balit i Španěl Rafael Benítez v Chelsea.

Sice se snaží zalíbit ruskému majiteli Romanu Abramovičovi a chystá se do puntíku vyplnit jeho přání ohledně čistky v kádru, ale těžko říct, zda ho to nakonec spasí, nebo se bude v létě pakovat.

O tom, že by Rafa mohl změnit působiště, svědčí i jeho nedávné vyjádření ohledně své budoucnosti.

„Něco vím, ale nemůžu to prozradit,“ prohlásil tajemně muž, jenž válčí s fanoušky Chelsea. Ti mu nemohou zapomenout jeho slova z doby, kdy vedl Liverpool. Možná by i oželeli úspěch týmu, jen kdyby se Benítez pakoval z klubu. Možná se i v létě dočkají.

Kam zamíří Pep Guardiola – nyní bez angažmá

BAYERN MNICHOV 50 % Pep Guardiola se rozhoduje, kde bude působit od léta 2013. Největší zájem mají kluby v AngliiPep Guardiola se rozhoduje, kde bude působit od léta 2013. Největší zájem mají kluby v Anglii • Reuters

Tohle spojení by dávalo smysl: v Bayernu po sezoně končí smlouva Juppu Heynckesovi, klub je silný sportovně i ekonomicky, rád dává šanci mladým hráčům. Ve vedení jsou respektované osobnosti Franz Beckenbauer, Uli Hoeness, Karl-Heinz Rummenigge, které fotbalu rozumí. Klub už jednal i s Guardiolovým bratrem, do námluv zapojil i svého bývalého útočníka Luku Toniho, s nímž hrál Guardiola v Brescii. „Několikrát jsme o tom mluvili a Bayern jsem mu doporučil,“ řekl Toni.

MANCHESTER CITY 25 %

Budoucnost Roberta Manciniho je hodně nejistá. Ředitelem klubu je Txiki Beguiristain, s nímž spolupracoval Guardiola už v Barceloně. Nevýhoda je, že navenek působí přestupová politika City dost nekoncepčně. Mužstvo připomíná spíš spolek přeplácených hvězd bez pokory. To jde proti Guardiolově filozofi i, v Barceloně se nikdo nevyvyšoval. Pokud ano, musel pryč. Své o tom ví třeba Zlatan Ibrahimovic.

CHELSEA 20 %

Obdiv Romana Abramoviče ke Guardiolově práci je známý. Je téměř jisté, že bude pro svou Chelsea hledat nástupce za Rafaela Beníteze. Pro Guardiolu hraje fakt, že má v současnosti pověst nejžádanějšího trenéra světa - a ruský oligarcha chce pro svůj tým jen to nejlepší. Peníze nebudou problém. Ten by mohl nastat jinde: Abramovič je dost netrpělivý, rád zasahuje do řízení týmu, na což by Guardiola nepřistoupil.

NĚKAM JINAM 5 %

Alex Ferguson sice říká, že zůstane v Manchesteru United ještě další dvě sezony, pokud by si to ale rozmyslel a skončil v létě, byl by pro něj Guardiola nejspíš velkým kandidátem na jeho pozici. Oba se nedávno sešli v New Yorku. Nového kouče může shánět také Arsenal, kde už 17 let působí Arséne Wenger, ale klub má k trofejím daleko... V AC Milán by Guardiolu rád viděl Silvio Berlusconi, který o něj usiloval už dřív. „Naděje je ale malá,“ tuší italský magnát. Nabídku na trénování národního týmu Brazílie prý Guardiola odmítl, protože by reprezentaci podle něj neměli trénovat cizinci.

Kam zamíří Jose Morinho – nyní Real Madrid

CHELSEA 40 %  José Mourinho se v Realu Madrid dostal do problémů, klesá mu podpora fanouškůJosé Mourinho se v Realu Madrid dostal do problémů, klesá mu podpora fanoušků • Reuters

Byl to první opravdu velký Mourinhův klub v trenérské kariéře. Obě strany na spolupráci, která skončila v létě 2007, vzpomínají v dobrém: Chelsea se pod Mourinhem dařilo, vyhrála dva tituly, měl respekt u hráčů, fanoušci ho milovali. Navíc se Portugalci líbil život v Londýně. Otázkou je, jaké mají vztahy s Abramovičem, který při odchodu musel jemu a jeho trenérskému týmu vyplatit asi 560 milionů korun.

MANCHESTER CITY 40 %

Mourinho chce do Anglie, tuhle podmínku City splňují. A jsou tady další výhody: ač už bohatý tým nehodlá tolik rozhazovat, stále v klidu udělá z Mourinha nejlépe placeného trenéra. A to může být bonus pro jeho nenasytné ego. Tým také touží po úspěchu v Lize mistrů, kterou už Mourinho dvakrát vyhrál. Sebevědomý kouč by si taky rozhodně lépe poradil s problémovými hráči typu Maria Balotelliho.

NĚKAM JINAM 20 %

Zůstáváme v Anglii. Mourinho má velmi přátelský vztah s Alexem Fergusonem. V případě jeho neočekávaného konce by mohl patřit do okruhu velkých favoritů na pozici trenéra Manchesteru United. Jméno a respekt hodný tak velkého klubu rozhodně má. Ale vzít práci po legendě legend Fergusonovi? Těžko můžete být úspěšnější, což by Mourinho asi nepřekousl. Navíc má pověst, že hráče radši kupuje než vychovává. A to není filozofie United. Stejný argument hraje proti Arsenalu. Další týmy v Anglii pro Mourinha asi nepřipadají v úvahu. Nebo míří k národnímu týmu Albionu místo Roye Hodgsona?

Kam zamíří Rafael Benítez – nyní Chelsea

REAL MADRID 70 %  Rafael Benítez mohl být po semifinálovém utkání s Monterrey spokojen.Rafael Benítez mohl být po semifinálovém utkání s Monterrey spokojen. • Reuters

Tahle zpráva se ve fotbalovém světě hodně rychle rozšířila: Rafael Benítez po sezoně vystřídá Josého Mourinha na lavičce Realu Madrid. Ve městě se narodil, je tady doma, navíc dokonale zná prostředí - na začátku kariéry v královském klubu vedl mládežnické týmy a béčko, chvíli také dělal asistenta u prvního celku. Pak se odrazil výš. Ale není jediným v okruhu favoritů. V Realu se prý také zajímají o Joachima Löwa, který vede německý národní tým, třetí v pořadí je bývalý madridský záložník Michael Laudrup, dánský trenér velšského mužstva Swansea. To fanoušci Realu by rádi na lavičce svého klubu viděli Jürgena Kloppa, který září s Dortmundem.

NĚKAM JINAM 30 %

Benítez nejspíš hodně spoléhá na to, že mu dá práci Real Madrid. O dalších zájemcích, kteří by ho rádi zaměstnali, se nemluví. Ve výčtu zvučných velkoklubů figuruje jen Arsenal, ale výše kurzu (34:1) vypovídá o tom, že tohle spojení není zcela očekávatelné. Může se ale dočkat nějaké exotické štace, kde by si slušně vydělal: ruská Machačkala, čínský klub Šanghaj Šenhua, reprezentace Kataru, bohaté kluby v Emirátech. Možností je spousta...

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů