13. října 2016 • 06:40

Rekordní start NHL! Jednička draftu vstřelila hned čtyři branky

UNIKÁTNÍ VIDEO: Sezona Koukalové? Dva glóby, pět milionů, 462 tref do terče UNIKÁTNÍ VIDEO: Sezona Koukalové? Dva glóby, pět milionů, 462 tref do terče
Lyžařská legenda ukončila kariéru. Šárka Strachová došla až na vrchol Lyžařská legenda ukončila kariéru. Šárka Strachová došla až na vrchol

SOUHRN | Rekordní čtyři góly vstřelil při svém debutu v hokejové NHL americký útočník Auston Matthews, jednička letošního draftu, jeho Toronto přesto na úvod nového ročníku prohrálo v Ottawě 4:5 v prodloužení. V moderní éře zámořské soutěže, která se počítá od sezony 1943-44, se něco takového žádnému nováčkovi v prvním zápase nepodařilo. Jediným úspěšným českým střelcem úvodního dne byl Michael Frolík z Calgary.

Devatenáctiletý centr, který reprezentoval výběr Severní Ameriky na nedávném světovém poháru, proměnil v gól své první tři střely na branku. Dvakrát se prosadil v zahajovací třetině, dvakrát ve druhé. Po jeho čtvrtém zásahu tři sekundy před koncem prostřední dvacetiminutovky se hosté ujali vedení 4:3, jenže ve 47. minutě vyrovnal domácí útočník Kyle Turris a stejný hráč po 37 sekundách prodloužení rozhodl o výhře Senators.

"Nemám slov," komentoval Matthews start z říše snů. "Jak utíkal čas, nemohl jsem víc a víc uvěřit tomu, co se to děje. Bylo to až nadpřirozené," konstatoval rodák ze Scottsdale v Arizoně, který měl však premiéru trochu pokaženou. Byl totiž na ledě při soupeřově vítězném gólu v první minutě prodloužení. "Ta poslední akce byla stoprocentně moje chyba," prohlásil. "Chtěli jsme tady vyhrát a nepovedlo se nám to, ale byla to dobrá lekce pro mě i pro celý tým," dodal.

Z hráčů vybraných na draftu jako číslo jedna naposledy výrazně zazářil při premiéře v NHL Alexander Ovečkin, který před jedenácti lety v úvodním duelu skóroval dvakrát. Hattrick dokázali vstřelit ve svém prvním zápase dosud jen dva hráči - Real Cloutier v roce 1979 a před šesti lety Derek Stepan. Joe Malone a Harry Hyland zaznamenali v roce 1917 při debutu pět gólů.

"Dnes jsme byli účastníky zápasu, v němž se tvořily dějiny," poznamenal trenér Toronta Mike Babcock. "Pro mě to byl daleko nejlepší večer od chvíle, co jsem se stal koučem Maple Leafs. A to nejen díky Austonovi, který dal čtyři góly a v první polovině utkání byl asi nejlepším hráčem na ledě. Skvěle hrál i nováček Mitch Marner nebo William Nylander a další hráči. Byl to skvělý pohled. S takovými výkony máme letos šanci něco dokázat," rozplýval se trenér Toronta, které za posledních jedenáct let jen jednou prošlo do play off.

Kempný má za sebou premiéru

Premiérový start v NHL prožil ve středu také český obránce Michal Kempný, jehož Chicago prohrálo na domácím ledě se St. Louis 2:5. Reprezentační zadák odehrál s číslem 6 na zádech 18 minut a 44 sekund a odnesl si ze zápasu jeden záporný bod v hodnocení plus/minus. V 59. minutě byl na ledě při čtvrtém inkasovaném gólu v době, kdy už domácí hráli bez brankáře.

"Podal solidní výkon," řekl na adresu bývalého zadáka brněnské Komety trenér Blackhawks Joel Quenneville. Jeho tým v utkání dvakrát vedl, jenže doplatil na nedisciplinovanost a všechny tři rozhodující góly dostal v oslabení. Ve 40. minutě vyrovnal na 2:2 v přesilové hře Vladimir Tarasenko, hned v první minutě třetí třetiny v další početní výhodě vsítil vítězný gól Blues Paul Stastny.

McDavid v derby zaválel

Povedený večer prožila také jednička loňského draftu Connor McDavid. Kanadský útočník při premiéře v roli kapitána Edmontonu vstřelil dva góly, z toho jeden z trestného střílení, na další přihrál a dovedl Oilers k vítězství nad Calgary 7:4.

Domácí vedli po patnácti minutách 3:1, hosté však manko smazali v polovině druhé třetiny dvěma góly ve vlastním oslabení. Ten druhý vsítil v 31. minutě Frolík. Pak ale začal úřadovat McDavid a během dvou minut vrátil Naftařům dvoubrankový náskok.

"Jsem rád, že mám ten první zápas s céčkem za sebou a že jsme obstáli. Na tento večer budu mít spoustu krásných vzpomínek," řekl McDavid. Jeho výkon v nové domácí hale Rogers Place sledoval na vlastní oči i Wayne Gretzky, který byl před utkáním oficiálně uveden do funkce ve vedení klubu, v jehož dresu vyhrál čtyřikrát Stanley Cup.

Úspěšně vstoupili do sezony poražení finalisté z minulé sezony San Jose, kteří porazili 2:1 Los Angeles. Sharks tak vyhráli už sedmý zahajovací zápas před vlastními fanoušky v řadě.

Výsledky:

Ottawa - Toronto 5:4 v prodl. (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 47. a 61. Turris, 11. Ryan, 13. Karlsson, 38. Brassard - 9., 15., 22. a 40. Matthews. Střely na branku: 30:38. Diváci: 17.618. Hvězdy zápasu: 1. Matthews (Toronto), 2. Turris, 3. Brassard (oba Ottawa).

Chicago - St. Louis 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)
Branky: 5. Pánik, 34. Hartman - 40. a 59. Tarasenko, 25. Shattenkirk, 41. Stastny, 60. Upshall. Střely na branku: 19:33. Diváci: 21.729. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Stastny (oba St. Louis), 3. Hartman (Chicago).

San Jose - Los Angeles 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 15. Couture, 44. Burns - 2. Toffoli. Střely na branku: 31:22. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Burns (oba San Jose), 3. Toffoli (Los Angeles).

Edmonton - Calgary 7:4 (3:1, 2:2, 2:1)
Branky: 33. a 35. McDavid, 2. Maroon, 6. Pitlick, 16. Kassian, 50. Puljujärvi, 59. Eberle - 2. Chiasson, 29. Brouwer, 31. Frolík, 52. Wideman. Střely na branku: 28:41. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Russell (oba Edmonton), 3. Backlund (Calgary).

Zack Kassian právě zvyšuje na 3:1

Témata:  sporthokejNHLTorontoAuston Matthews