Házenkáři Běloruska v rekordním utkání ME porazili Island

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Házenkáři Běloruska se postarali o první překvapení na mistrovství Evropy v Polsku vítězstvím 39:38 nad Islandem. Oba týmy se zároveň zasloužily o nový rekord v počtu vstřelených branek v jednom utkání na kontinentálním šampionátu.

Gólový účet dnešního duelu skupiny B překonal 74 branek, jež padly na turnaji v roce 1998 v zápase, v němž Litva porazila 38:36 po prodloužení Českou republiku.

Bělorusko dosáhlo na překvapení navzdory tomu, že ještě v druhém poločase prohrávalo o čtyři branky. "Je to historické vítězství, všichni jsme moc šťastní. Dva body jsou hodně důležité, ale ještě nás čeká zápas s Norskem. Není čas na oslavy," uvedl zkušený Sergej Rutěnka. Nejlepším střelcem zápasu byl s jedenácti góly jeho spoluhráč Boris Puchovskij.

Kvůli nečekané porážce si nemohl vychutnat svůj historický moment islandský kapitán Gudjon Valur Sigurdsson, jenž v utkání překonal metu 1700 vstřelených branek.

Překvapením však v katovické skupině B nebyl konec, protože o pár hodin později se o další nečekaný výsledek postaralo Norsko. Seveřané zdolali 34:31 největšího favorita skupiny Chorvatsko a před závěrečnými zápasy je boj o tři postupová místa do hlavní části turnaje naprosto otevřený - všechny čtyři týmy mají na kontě dva body.

Mnohem jasněji je naopak ve skupině A v Krakově, kde mají po druhých výhrách jistotu postupu obhájci titulu Francouzi a také domácí Poláci. O zbývající postupové místo se utká Srbsko s Makedonií.