ROZHODNUTO! Sportovcem roku je Barbora Špotáková

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
Draft NFL bude honbou na quarterbacky, můžou být hvězdy i propadáky

Oštěpařka Barbora Špotáková byla vyhlášena Sportovcem roku 2012. Dvojnásobná olympijská vítězka se na trůn vrátila po čtyřech letech. V anketě Klubu sportovních novinářů dostala 1854 bodů a předstihla bikera Jaroslava Kulhavého (1672), rovněž olympijského vítěze. Třetí byla další vítězka z Londýna skifařka Miroslava Knapková (1547). Týmem roku jsou tenisté, kteří vyhráli po 32 letech Davisův pohár.

Špotákovou ke druhému triumfu v anketě vynesla úspěšná obhajoba olympijského vítězství. Poprvé oštěpařka hlasování ovládla v roce 2008, kdy zvítězila na olympiádě v Pekingu.

V příští sezoně s vrcholem na mistrovství světa v Moskvě si Špotáková vybere pauzu, neboť na začátku léta očekává narození potomka. "Nádherný pocit," řekla na pódiu.

Čtvrtý český olympijský vítěz z Londýna David Svoboda obsadil čtvrté místo, za ním byl v anketě vítěz fotbalové Ligy mistrů gólman Petr Čech z Chelsea. Mezi týmy obsadily druhé místo tenistky, které obhájily vítězství ve Fed Cupu. Třetí skončil mužský čtyřkajak, který v Londýně vybojoval bronz.

Vítěz hlavní ankety si odnesl 250.000 korun, nejlepší tým se podělí o 100.000. Hlasování v druhém kole ankety se zúčastnilo 223 členů Klubu sportovních novinářů.

Juniorem roku je rychlobruslařka Karolína Erbanová, která o víkendu vyhrála poprvé závod Světového poháru. Cenu Emila Zátopka pro legendu dostal tým fotbalistů, který před padesáti lety vybojoval stříbrné medaile na mistrovství světa.

Na pódiu se objevilo hned devět z dvanácti žijících členů týmu. "Je super se takhle po takové době potkat. Jen ten manšaft není celý, jsou to trosky, museli nás doprovodit po schodech," žertoval Josef Masopust.

"Ale vzpomínky jsou to nádherné, když si člověk uvědomí, že jsme tam odjížděli jako nazdárkové a překvapili jsme celý svět," prohlásil.

Ženy vládnou anketě od roku 2006, kdy vyhrála lyžařka Kateřina Neumannová. V letech 2007, 2009 a 2010 triumfovala rychlobruslařka Martina Sáblíková, která letos obsadila 13. místo. Do nominované desítky se nedostala ani loňská vítězka tenistka Petra Kvitová.

Kulhavý bere jako motivaci do další sezony, aby konečně vyhrál muž. "Já jsem vlastně Sportovec roku," usmíval se nad skutečností, že je nejlepším mužem. "Netvrdím, že v ženách je menší konkurence, budeme si holt muset ještě počkat. Bára (Špotáková) obhájila olympijské vítězství," uvedl.

Cenu převzali osobně všichni sportovci s výjimkou Čecha a Jágra, kteří měli klubové povinnosti. Galavečer pod vedením moderátorů Lucie Výborné a Jana Pokorného se nesl v duchu olympiády v Londýně a sportovci byli do programu aktivně zapojeni.

O zábavu se staral Big Band Gustava Broma s Vladimírem Valovičem v čele, zpívali Petr Kolář, Helena Zeťová, Marta Jandová, Ben Cristovao či skupina Backwards.