Veselý rozdrtil Thiema 3:0, dál postupuje Šafářová i Siniaková

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Český den na Wimbledonu? Převážně úspěchy. Lucie Šafářová na rozdíl od 1. kola drama nepřipustila a Američanku Samanthu Crawfordovou porazila 6:3, 6:4. Naopak Karolína Plíšková opět končí už ve 2. kole! Nasazená patnáctka nestačila na Japonku Misaki Doiovou, 49. hráčce světa podlehla 5:7 (5) a 3:6. Barbora Strýcová naopak zvládla otočit dohrávaný duel prvního kola s Estonkou Anett Kontaveitovou a po výhře 4:6, 6:4 a 6:4 ji teď čeká Ruska Jevgenije Rodinovová. Denisa Allertová vypadla stejně jako loni ve 2. kole. S 12. nasazenou Carlou Suárezovou ze Španělska prohrála 6:3, 2:6, 1:6. Kateřina Siniaková překvapila vítězstvím 4:6, 6:4, 6:1 nad Francouzkou Caroline Garciaovou a poprvé je ve 3. kole grandslamu. Jiří Veselý porazil osmého nasazeného Rakušana Thiema třikrát 7:6 a postupem do 3. kola si vyrovnal grandslamové maximum.

Veselý dominoval, Thiema porazil 3:0

Levoruký Veselý, jenž se s Thiemem zná od dětských let, odehrál na jedničce - druhém hlavním dvorci v All England Clubu - výborný zápas. Dobře podával, byl trpělivý, ale dokázal i zaútočit. S favoritem držel ve výměnách krok a často se tlačil letošnímu vítězi už čtyř turnajů ATP do jednoručného bekhendu.

"Hrál jsem výborně. Měl jsem hodně sebevědomí v rozhodujících chvílích a vždy vytáhl eso nebo nějaký povedený úder, kterým jsem získal minibrejk. To rozhodlo," řekl Veselý. Po využitém mečbolu roztáhl ruce a hlasitě si zařval. "Zápas byl tak těsný, že jsem v první okamžik ani nevěřil, že ten jeho liftovaný volej je v autu."

Jen v prvním setu si oba prorazili podání, jinak si servis udrželi. Proto všechny sady dospěly do tie-breaku a v každém šel první do vedení Veselý. "Kdyby vedl on, mohl se trochu odvázat. Pak to mohlo vypadat jinak. Takhle jsem byl klidnější já. Neřešil jsem, že by to mohlo vyjít a díky tomu jsem udržel chladnou hlavu," popsal. První zkrácenou hru získal 7:4, druhou nad letošním semifinalistou French Open 7:5.

Ve třetím tie-breaku vedl Veselý už 5:3 a po servisu se radoval z přímého bodu. Thiem si ale vzal jestřábí oko a ukázalo milimetrový aut. Veselý s druhým servisem situaci zvládl a forhendem zvýšil na 6:3. Hned při prvním mečbolu se dobře bránil a Rakušan při pokusu o nabíhaný volej poslal míč do autu.

Utkání s Thiemem odehrál koncentrovaně a bez jediného výkyvu. "A zakončoval jsem nahrané míče, což nejlepší hráči zvládají. Chodil jsem si pro body a nedělal lehké chyby jako dřív. Zkusím si to zapsat do paměti," pochvaloval si. "Možná si toho vítězství vážím víc než výhry nad Novakem Djokovičem," zmínil letošní dubnový skalp srbské světové jedničky z antuky v Monte Carlu.

Veselý si 3. kolo na londýnské trávě zahrál poprvé předloni a stejně daleko se na grandslamu dostal rovněž loni v New Yorku na US Open. Jeho dalším soupeřem bude Portugalec Joao Sousa, 31. hráč světa, který do letoška nevyhrál ve Wimbledonu zápas. "Mám den volna, musím si odpočinout, srovnat se a připravit se co nejlépe," plánoval Veselý před zápasem se soupeřem, s kterým ještě nehrál.

V případě výhry si poprvé na grandslamu zahraje osmifinále. "Šanci mám, ale on se poslední dva roky pohybuje okolo třicátého až čtyřicátého místa. Určitě to není lehký soupeř. Musím k utkání přistoupit zodpovědně a nechám tam maximum," slíbil.

Šafářová drama nepřipustila

Šafářová v úvodním duelu v Londýně odvrátila jiné Američance a své deblové partnerce Bethanii Mattekové-Sandsové tři mečboly, tentokrát měla zápas pod kontrolou. Neztratila podání, zato soupeřce z úvodu druhé stovky žebříčku vzala servis v každém setu jednou a třetí rok po sobě přešla v All England Clubu přes druhé kolo.

O postup do osmifinále se česká fedcupová reprezentantka může utkat s loňskou wimbledonskou finalistkou a letošní vítězkou Roland Garros Garbině Muguruzaovou. Světová dvojka ze Španělska ještě v druhém kole hraje se Slovenkou Janou Čepelovou.

Siniaková je poprvé ve 3. kole grandslamu

Utkání Siniakové se lámalo v závěru druhé sady, kdy 114. hráčka žebříčku dokázala za stavu 5:4 vzít soupeřce podání a zároveň set. Česká hráčka si přenesla pohodu i do třetího setu, v němž se dostala rychle do vedení 5:0. Garciaová sice poté odvrátila "kanára", dvacetiletá Češka ale následně při vlastním servisu bodem přímo z podání proměnila druhý mečbol.

Ve třetím kole se Siniaková utká buď s třetí nasazenou Agnieszkou Radwaňskou z Polska, nebo s Chorvatkou Anou Konjuhovou.

Plíšková : prokleté druhé kolo

Karolína Plíšková prohrála s japonskou tenistkou Misaki Doiovou 6:7 a 3:6 a stejně jako v předchozích třech letech pro ni travnatý grandslam skončil už ve 2. kole. Čtyřiadvacetiletá česká turnajová patnáctka nezvládla odvetu za týden starý duel v Eastbourne, ve kterém o rok starší soupeřku porazila hladce 6:2, 6:4.

V prvním setu obě hráčky ztratily jednou podání, Doiová pak měla hned tři šance na ukončení setu za stavu 6:5, ale česká tenistka setboly odvrátila. Tie-break byl za stavu 3:3 na několik minut přerušen a čekalo se, zda přestane mrholit. Doiová se o chvíli později dostala do vedení 6:5 a Plíšková při setbolu tentokrát zahrála forhend do autu.

Vedení Japonku povzbudilo a hned v první hře znovu vzala Plíškové servis. A česká tenistka už nepotvrdila dosavadní solidní výkony na trávě v této sezoně. Šampionka z Nottinghamu a finalistka z Eastbourne už se do zápasu nedokázala vrátit, v deváté hře pak při vlastním podání uhrála jediný míč a turnaj ve dvouhře pro ni skončil.

Postup by pro Plíškovou znamenal vyrovnání maxima na grandslamech; ve třetím kole byla letos a vloni v Melbourne a předloni na US Open. Doiová hrála na turnajích velké čtyřky třetí kolo dosud jen jednou, už v roce 2011 právě ve Wimbledonu.

Strýcová otočila třídenní zápas

Zatímco první hráč světa Novak Djokovič už je v All England Clubu ve 3. kole, Strýcová kvůli dešti teprve dohrála úvodní duel. Na zápas nejdříve marně čekala v úterý, ve středu stihly hráčky jen pět her a za stavu 2:3 byl duel přerušen.

V dohrávce se Strýcová postupně rozjížděla. První sadu ztratila v desáté hře, v které přišla čistou hrou o servis. Do druhé ale vstoupila brejkem, o ten sice vzápětí přišla, ale na další už 95. hráčka světa Kontaveitová neodpověděla.

I třetí set začala Strýcová ziskem podání Estonky. Brejk svěřenkyně kouče Tomáše Krupy udržela do konce utkání a zápas ukončila při třetím mečbolu.

Třicetiletá hráčka, která loni vypadla ve Wimbledonu v 1. kole a předloni zde hrála čtvrtfinále, což je její nejlepší grandslamový výsledek v kariéře, se nyní utká s Jevgenijí Rodinovovou. Rusku v jediném vzájemném utkání loni porazila.

Allertová potrápila favoritku, se Suárezovou prohrála 1:2

Tenistka Denisa Allertová nedotáhla slibně rozehraný zápas s favoritkou Carlou Suárezovou ze Španělska a stejně jako loni vypadla na londýnské trávě ve druhém kole. Třiadvacetiletá Češka s dvanáctou nasazenou prohrála 6:3, 2:6 a 1:6.

Allertová loni Suárezovou nečekaně vyřadila v prvním kole US Open a na svůj výkon z New Yorku dnes navázala v prvním setu. Hráčce, jež je v žebříčku o 70 míst výš, vzala v šestém gamu podání a výhodu už nepustila. V dalších dvou sadách však česká tenistka uhrála s favoritkou jen tři hry a za půldruhé hodiny se s letošním Wimbledonem rozloučila.