MS v basketbalu mužů -  ONLINE PŘENOS -  USA : Řecko - 7. září 2019   14:30

Glišić (Srbsko), Pascual (Filipíny), Liszka (Polsko)
Šen-čen (Čína)
Řecko

Nejlepší střelci: Walker 15 – G. Antetokounmpo 15.
Neporazitelnost basketbalistů USA pokračuje, nad Řeckem po poměrně vyrovnané úvodní čtvrtině získali rozhodující náskok ve druhé části hry, kdy mu povolili jen tři koše. V závěru už vítězové trochu šetřili síly a náš příští soupeř vyhrál poslední čtvrtinu o bod.
39:12'
Řekové vedou v poslední čtvrtině o jeden bod a dílčí úspěch mohli navýšit, jenže z brejku se netrefil Printezis.
38:17'
Barnes vystihl špatnou přihrávku Mantzarise a užil si učebnicovou smeč, navíc zavěsil s faulem a vletěl až mezi diváky. Náplastí na bolestivý pád mu byl následný proměněný trestný hod.
37:46'
Mitchell nedal trojku, míč doskočil Harris a vrátil za sebe, po pár vteřinách to zkouší Walker, ale dopadl stejně.
37:18'
Georgios Printezis trefil jen první ze dvou trestných hodů.
37:00'
Na další koš Calathese odpovídá okamžitě trojkou Donovan Mitchell.
36:05'
Hráči v černém teď dost ledabyle bránili podkošový prostor a zcela volný Kemba Walker z doskoku své vlastní střely protrhl střeleckou smůlu USA.
35:27'
Úspěšná série Řecka pokračuje, američtí hráči počtvrté za sebou netrefili a naopak Calathes uspěl dvojtaktem.
34:57'
Thanasis Antetokounmpo proměňuje první trestný hod, druhým minul koš.
34:26'
Další trojku střílí z protiútoku čerstvý Evangelos Mantzaris.
33:48'
Řečtí basketbalisté rozehráli zpod vlastního koše a dvojtaktem snižuje Printezis.
33:38'
Smeč Jaylena Browna zůstala na obroučce, Sloukas doskakuje a Američané se provinili útočným faulem.
33:01'
Američané už hrají v rozhodnutém zápase uvolněně a trojku zaznamenal Kemba Walker.
32:23'
Walker uvolnil Middletona, jenž se prosazuje z výskoku.
32:09'
Kostas Sloukas je v ráži, vidíme další trojku vynikajícího střelce Fenerbahce.
31:12'
První koš Evropanů v závěrečné čtvrtině střílí po Calathesově přihrávce Sloukas.
30:53'
Barnes konečky prstů dopíchl až z druhé dorážky vlastní střelu o desku do koše.
30:39'
Řekové vyhráli rozskok, Printezis však padáčkem trefuje pouze oboručku. Míč doskočil Barnes a po akci přes celé hřiště sám zřejmě inspirován zakončil úplně stejně.
30:01'
Začala čtvrtá čtvrtina.
30:00'
Třetí čtvrtina skončila.
29:47'
A další dva body pro Whitea. V posledních vteřinách nestihli v časovém presu zakončit přesně Sloukas ani z protiútoku z velké dálky Brown.
28:30'
Derrick White trefuje koš zblízka dvojtaktem.
28:10'
Mitchell nabídl mizernou přihrávkou snadnou smeč Antentokounmpovi.
27:48'
Zakončení teď trápí oba celky. Papanikolaouvu trojku doskakoval Papapetrou, ale jeho pokus zablokoval nad košem Brown.
26:45'
Řekové prošvihli časový limit na střelbu a musejí odevzdat míč.
26:21'
Derrick White zapisuje tříbodový pokus.
25:57'
Giannis Antentokounmpo však neproměňuje ani jeden z trestných hodů a pro míč doskočil pod košem Turner.
25:57'
Po sérii nepřesných střel střídavě na obou stranách se provinil Middleton a házet šestky budou Řekové.
24:58'
Střelba z dálky je dnes nejlepší řeckou disciplínou, další trojku dává úžasnou střelou Ioannis Bourousis.
24:33'
Walker proměňuje dva trestné hody po faulu, který muselo posvětit video.
24:29'
Harris velmi nepovedeným pokusem o trojku netrefil ani desku, z protiútoku se vedlo podobně Printezisovi.
24:00'
Barnes zvýšil efektní smečí na 45:30, vzápětí snižuje ze samostatného průniku dvojtaktem Giannis Antetokounmpo.
22:36'
Barnes vypíchl hned po rozehrání míč Antentokounmpovi, přes Harrise putoval míč k Walkerovi a ten trefuje čistou trojku.
22:28'
Mitchellův dvojtakt je prvním zápisem mužstva USA po změně stran.
21:28'
Walkerovu nepřesnou střelu zachytil Giannis Antentokounmpo, vyměnil si míč se Sloukasem a zavěsil. Nádherná souhra příštích soupeřů české reprezentace!
21:18'
Printezis uspěl z trestných hodů jen napůl.
20:38'
Kostas Sloukas doskočil pod vlastním košem a sám zakončil rychlou akci.
20:01'
Začala třetí čtvrtina.
Po poločase vedou obhájci titulu o 13 bodů, když ve druhé čtvrtině především skvěle bránili a povolili evropskému soupeři pouhé tři koše (z toho dvě trojky).
20:00'
Druhá čtvrtina skončila.
19:58'
Řecký trenér si ještě v samém závěru vzal oddechový čas, jeho svěřenci pak zkusili nacvičený signál a ještě 0,4 vteřiny před sirénou kvapně vystřelil uvolněný Papapetrou, bídnou střelbu Řecka však nevylepšil.
19:51'
V závěru poločasu proměnil Turner dva trestné hody.
19:05'
Náskok je poprvé dvouciferný. Myles Turner proběhl s míčem přes celé hřiště a zakončil dvojtaktem.
18:34'
Papapetrou rozezněl jen obroučku, ani Bourousis nedokázal dotlačit z dorážky míč do koše. Z protiútoku nedal trojku Mitchell.
17:33'
Joe Harris vrací Američanům trojkou devítibodový náskok.
16:29'
Na Turnerův koš odpovídá hned po rozehrávce starší z bratří Antetokounmpových Giannis. V rohu palubovky měl jednu nohu uvnitř a proto se jeho pokus počítá jen za dva body.
15:49'
Téměř po pěti minutách konečně skórují Jihoevropané. Trojku střílí podruhé v utkání Kostas Sloukas.
14:40'
Middleton ani White neuspěli při pokusech o trojky, míče se zmocnil Giannis Antetokounmpo a vysunul Printezise, jeho dvojtakt se však od desky odráží zpět do hřiště.
14:14'
Oddechový čas pro výběr USA.
14:10'
Řekové jsou v krizi, poněkolikáté kazí přihrávku a Američané jim berou míč.
13:52'
Sražený Middleton skončil po Sloukasově zákroku na zemi, pak proměňuje oba trestné hody.
13:15'
Derrick White zasmečoval po Mitchellově přihrávce.
12:56'
Oddechový čas pro košíkáře Řecka.
12:29'
A Marcus Smart nezaváhal ani při jednom ze tří hodů.
12:29'
Nepodařené střely z trojky na obou stranách neodradily Smarta, který to zkusil znovu a byl faulován, rozhodčí nařizuje tři trestné hody pro USA.
11:15'
Brown se z brejku protáhl pod koš a dvojtaktem vrací celku USA vedení.
10:52'
Barnes minul a z protiútoku trefil parádní trojku z pravé strany Sloukas!
10:17'
Brown zahrával trestné hody a úspěšný byl jen napůl, druhý pokus uzmul po odrazu o obroučku Papapetrou.
10:01'
Začala druhá čtvrtina.
10:00'
První čtvrtina skončila.
9:59'
Řekové vybojovali míč pod vlastním košem a za dvě vteřiny stačili dát prudkou přihrávku přes celé hřiště, kde zasmečoval těsně před sirénou Papapetrou.
9:31'
Dvojtaktem snižuje Printezis, který dostal pod koš skvělou přihrávku od Larentzakise.
9:14'
Barnes potrestal Papagiannisův faul z šestky naplno. Řek ho předtím plácl přes ruku při střele zpod koše.
8:22'
Kemba Walker se trefuje za tři body.
8:06'
Trestné hody pro Řecko po faulu na Calathese, který rovněž uspěl až druhým pokusem.
7:25'
Jaylen Brown uspěl až druhým hodem.
7:25'
Bourousis fauloval naskakujícího Browna a poprvé v zápase uvidíme trestné hody.
7:05'
Antetokounmpo zkusil v časové tísni trojku, ale střela šla za čáru. Američané však nepřesnou přihrávkou o míč rychle přišli.
5:41'
Akce Řeků končí na desce a z brejku otáčí Brown skóre ve prospěch USA.
5:27'
Jaylen Brown si odskočil od bránícího hráče a z těžké pozice trefuje přesně.
5:12'
Bourousisův pokus o trojku neuspěl, ale Řekové získali odražený míč a po zpětné přihrávce Papanikolaoua trojku střílí se štěstím Ioannis Papapetrou.
4:28'
Z trojky neuspěl Papapetrou, míč zachytávají Američané a po faulu Řeků budou rozehrávat.
3:48'
Bourousis doskočil Walkerovu střelu do obroučky a rozehrál přímočarou protiakci, Calathes nabil pod koš na smeč Antetokounmpovi.
2:36'
Favorit jde poprvé do vedení, po řadě ztrát a nepřesností na obou stranách zavěsil Myles Turner.
2:03'
Mitchellova pěkná trojka z dálky po přihrávce Walkera.
1:02'
Kemba Walker zakončil rychlou kombinaci Američanů.
0:43'
Giannis Antetokounmpo se prosazuje trojkou přes obránce z osy hřiště.
0:29'
Na rychlý koš Antetokoumpoa odpovídá okamžitě Mitchell.
00:01'
V zahajovacích pětkách nastupují v bílých dresech Barnes, Harris, Mitchell, Turner a Walker na straně USA, za Řecko jsou na palubovce Giannis Antetokounmpo, Bourousis, Calathes, Papanikolaou a Papapetrou, tito borci hrají v černém.
Ještě před začátkem znějí šenčenskou halou státní hymny, jako první se hraje řecká.

USA: White, Mitchell, Harris, Smart, Barnes, Brown, Tatum, Plumlee, Turner, Lopez, Middleton, Walker

Řecko: Larentzakis, Calathes, Bourousis, Sloukas, Papagiannis, Printezis, Papanikolaou, Mantzaris, Papapetrou, Vasilopoulos, G. Antetokounmpo, T. Antetokounmpo

Rozhodčí: Glišić (Srbsko), Pascual (Filipíny), Liszka (Polsko).
Vzájemné zápasy na MS
1990 USA – Řecko 103:95
1994 USA – Řecko 97:58
1998 USA – Řecko 84:61
2006 Řecko – USA 101:95

Posledně zmíněný zápas byl dodnes poslední porážkou Američanů na světových šampionátech!
ŘECKO
Soupeřem Američanů jsou Řekové, kteří si do osmifinálové skupiny přenesli smolnou porážku o jediný bod s Brazílií (78:79). Druhé místo v základní skupině si zajistili vítěztvími nad Černou Horou 83:60 a v nevídané přestřelce nad Novým Zélandem 103:97.
Na minulém Mistrovství světa vypadl výběr Řecka v osmifinále, hraném tehdy vyřazovacím způsobem, se Srbskem.
USA
Bezkonkurenční favorit šampionátu a obhájce zlatých medailí zatím nezáří tak, jak se od výběru hvězd NBA čekalo, ve skupině porazil Česko 88:67, pak odvrátil senzaci proti Turecku nejtěsnější výhrou až po prodloužení 93:92 a výrazným poměrem porazil pouze Japonce 98:45.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:30 a komentovat ho bude Karel Jedlička.