Bohatý rok 2013. Smutné konce i pohádkové příběhy

Autor: jp

Sir Alex Ferguson přestal trénovat nejen Manchester United, ale úplně navždy. Po 77 letech slavil ve Wimbledonu Brit. A Lance Armstrong, hrdina silničních kol, se skandálně prásknul, že během své kariéry dopoval. A je toho daleko víc. Deník Sport dal dohromady souhrn sportovních událostí roku 2013. Veselých, smutných, překvapivých. Tak se bavte a šťastný Nový rok.

Češi obhájili Davis Cup

Jak krásné to bylo, když čeští tenisté na konci roku 2012 vyklepli ve finále Davis Cupu Španělsko. A představte si, že tahle radost se o sezonu později násobila dvěma. Nevídané. Radku Štěpánkovi a Tomáši Berdychovi (a ostatním členům týmu) se podařila velká věc – obhájili vítězství v týmové soutěži, když vyhráli v Bělehradě nad Srby i s výjimečným Novakem Djokovičem v sestavě. Pak se hned rozjely spekulace, jestli nepostradatelné duo vydrží pohromadě, protože Berdych se prý pokusí v roce 2014 vyhrát grandslam na úkor bojů v Davis Cupu. Do prvního kola na přelomu ledna a února půjdou Češi doma proti Nizozemsku. I s Berdychem. Rozjíždí se přidrzlé myšlenky na zlatý hattrick, ale na to je ještě brzy.

Podvodník Armstrong se přiznal k dopingu

Možná vůbec nejvýznamnější událost sportovního roku. Cyklista Lance Armstrong při něm nemusel vypotit ani kapku, nemusel se mučit na silnici při Tour. Přesto zažíval asi nejtěžší životní období a to i při vědomí, že prodělal rakovinu. V lednu se po dlouhém zatloukání přiznal k dopingu, který mu pomáhal sbírat vítězství v největším etapovém závodě světa Tour de France. Všech sedm triumfů mu Americká antidopingová agentura sebrala, když se přiznal televizní celebritě Oprah Winfreyové přímo v její show. Armstrong, do té doby hrdina mnoha malých kluků a dospělých mužů, se najednou stal vyvrhelem, lhářem… A obyčejným člověkem. Jeho úchvatný příběh, kdy po překonání rakoviny drtil v Alpách a Pyrenejích zdravé soupeře jeden rok za druhým, se najednou stal jen dopingovou clonou. A znovu velmi výrazně ubral na už tak dost nedůvěryhodné pověsti silniční cyklistiky.

Neskutečný návrat Nadala

Zničená kolena se dala jakžtakž do kupy. Osmiměsíční pauza od tenisu mohla skončit a Španěl Rafael Nadal se vrátil na kurty. To byl únor. A protože hrál i přes dlouhý nucený výpadek jako z partesu, v říjnu, tedy (symbolicky zase) po osmi měsících, se vrátil na pozici světové jedničky. Výrazně mu k tomu pomohly dva vyhrané grandslamy – French Open a US Open – a dalších pět triumfů na turnajích Masters. Comeback jako zvon. Neuvěřitelné.

Zlatá rána Martina Straky

V klubu má dvě pozice. Je majitel a zároveň dělá i kapitána. Je mu 41 let a má zlato z Nagana, z mistrovství světa, s Floridou hrál finále Stanley Cupu. Už víte, že je to plzeňský lídr Martin Straka, jedna z největších postav českého hokeje. Pořád měl ale ve vitrínce jedno místo volné. Chyběl mu český titul. Tak si veterán, majitel a kapitán Plzně narýsoval neuvěřitelný příběh, ve kterém se obsadil do hlavní role. Svůj tým dostal až do extraligového finále proti Zlínu a v sedmém rozhodujícím utkání vstřelil v prodloužení zlatý gól. Těžko tomu vyprávění lze uvěřit, jestli jste to neviděli, ale fakt se to stalo. „Stračena“ zkonstruoval nevídaný sportovní příběh.

Odcházení Alexe Fergusona

Jednou to přijít muselo. Fotbalový trenér, jemuž britská královna začala v roce 1999 říkat sire, to složil. Skot Alex Ferguson ukončil 27letou kapitolu v Manchesteru United, během níž vyhrál se slavným klubem, který sám na konci 80. let minulého století vybudoval, celkem 38 trofejí. Neuzavřel ale jen působení v United, s trenéřinou seknul docela. Chvíli na to vydal knihu s velmi jednoduchým názvem – My Autobiography. Pustil se v ní zhusta do Roye Keanea, Davida Beckhama nebo i liverpoolského Stevena Gerrarda. Na odpočinku je Ferguson už sedm měsíců, místo u „ďáblů“ po něm vzal David Moyes z Evertonu.

Čtrnáctá trofej pro Petra Čecha

To, co Petr Čech, zažil z Čechů jenom Vladimír Šmicer. Totiž vítězství v Lize mistrů i Poháru UEFA (teď Evropské lize). Od května se „Čechíno“ přidal ke „Šmícovi“, když s Chelsea porazil ve finále Evropské ligy Benfiku 2:1. Co se týče druhé nejprestižnější fotbalové soutěže v Evropě, stal se Petr Čech teprve osmým tuzemským fotbalistou, který ji ovládl. Mimochodem, pro 31letého brankáře to byla čtrnáctá získaná trofej v kariéře.

Šebrle: Konec desetiboje, všechny síly do golfu

Bývalý světový rekordman, olympijský šampion, mistr světa… Je toho víc, co Roman Šebrle v desetiboji dokázal. Stal se jednou z nejvýraznějších postav ve světových dějinách atletické všestrannosti. V červnu vzal tretry a odložil je do sklepa. Definitivně. Jeho tělo už mu nesloužilo tak, jak by chtěla hlava. Skončil tak jeden z vynikajících světových sportovců, na druhou stranu Šebrle neodchází ze sportovní scény docela. Všechny síly vrhnul do golfu, najal si osobního trenéra a pokouší se o téměř nemožné – prokousat se s osmičkou železem na olympiádu do brazilského Ria v roce 2016. Držíme palce.

Druhý nejdražší Gareth Bale

Nejdřív to bylo o tom, jestli přestoupí, nebo ne. A pak zase o tom, jestli je šílená rána, kterou zaplatil Real Madrid Tottenhamu, největší v historii. Nebyla. Nakonec to dělalo „jenom“ 91 milionů eur, tedy zhruba 2,3 miliardy korun. O kousek tak zůstal druhý nejdražší hráč planety za kolegou z Realu Cristianem Ronaldem. Světem kulatého míče ale tenhle transfer stejně pořádně zatřásl. Ještě aby ne, za ty peníze. Ovšem šlo tu i o spekulace, že Baleův zdravotní stav je špatný a že v Madridu podcenili vstupní lékařskou prohlídku. To by pak šly eura z okna. Byly to ale jen fámy, 24letý záložník už v královském klubu válí ve skvělé formě.

Bayern vede Pep Guardiola

Na hráčském trhu to byl Gareth Bale, na trenérském Pep Guardiola. V červnu 2013 podepsal bývalý kouč Barcelony smlouvu v Bayernu Mnichov. Na představovací tiskovce bylo na 300 novinářů, všichni do jednoho a ještě další ostatní rozebírali, kam se ještě může bavorský klub, poslední vítěz Ligy mistrů, německé ligy i národního poháru, posunout. 42letý švihák všem zatnul tipec, když hned v Praze vyhrál nad Chelsea Evropský Superpohár. Nedávno zase dobyl klubové mistrovství světa v Maroku. Bundesligu rozjel s Bayernem výtečně, v Lize mistrů je podle očekávání v osmifinále a v Německém poháru taky ještě žije. Skvělý ročník předchůdce Juppa Heynckese může Guardiola klidně překonat.

Nechytatelný Sebastian Vettel

Už čtyři sezony sedají do monopostů za vyndavací volanty, aby závodili o druhé místo. Výš totiž konkurenci Němec Sebastian Vettel prostě nepustí. Bleskový řidič ze stáje Red Bull je suverénem, jakého možná svět formule 1 dosud neměl. Uvidí se v příštích letech…

Útok teroristů v Bostonu

Mír v dubnu zase dostal na zadek. V americkém Bostonu, v cíli tamějšího maratonu, dvakrát zahřmělo po bombových explozích teroristů. Výsledek? Tři mrtví a 264 zraněných. Hrůza z massachusettských ulic zrovna doléhala i na Jaromíra Jágra, který v tu dobu hrál NHL za Bruins. Za útoky mohli dva bratři – Džochar a Tamerlan Carnajevovi z ruského Severního Kavkazu.

Wimbledon konečně vyhrál Brit

Tohle se nestalo už 77 let! Fred Perry byl poslední Brit, který v letech 1934 až 1936 vyhrál slavný tenisový Wimbledon. Pak to byly všechny možné národnosti, jen ne ta domácí. Až přišel Andy Murray se svým českým trenérem Ivanem Lendlem a v červenci po ukrutně dlouhém mlčení britských raket rozjásal ostrovní publikum s jahodami a šlehačkou v klíně. A spolu s Murraym se mohli díky Lendlovi radovat i Češi.

Nejlepší Čech na Tour de France

Český cyklista na nejslavnějším závodě světa – Tour de France – přepisoval historii. Roman Kreuziger, který jel do Francie s týmem Saxo-Tinkoff „předkopávat“ stájovou jedničku Alberta Contadora, to rozbalil v plné parádě. Skončil pátý, umístil se nejlépe ze všech Čechů v dějinách Tour. Během závodu se dokonce mluvilo o tom, že by Kreuziger mohl proniknout na stupně vítězů. Na třetí místo nakonec ztratil necelých dvě a půl minuty, ale společně se členy Saxo-Tinkoff vybojoval vítězství mezi týmy. Velmi úspěšná Tour z českého pohledu.

Jágr: Další rok v NHL, další přepis historie

Rok 2013 patří k jedněm z jeho nejlepších. V červnu málem s Bostonem získal Stanley Cup, ale Chicago bylo nakonec o fous lepší. V 41 letech ale stejně Jaromír Jágr nezabalil kariéru v NHL a na další sezonu se upsal New Jersey Devils s Patrikem Eliášem v kádru. Rozjezd sice trochu pomalejší, ale z legendárního Čecha je teď šéf týmu, lídr statistik, který neustále přeskakuje v historických tabulkách střelců a bodování jedno slavné jméno za druhým. Mezi kanonýry už je sedmý, překonal Yzermana nebo Lemieuxe. A to ještě nekončí.

Neporazitelná Hejnová

Až jednou budete chtít říct, že jste měli vážně povedený rok, řekněte to takhle: „Měl jsem Zuzanu Hejnovou.“ Samozřejmě, s trochou nadsázky. Česká atletka, specialistka na trať 400 metrů překážek, rozdrtila světovou konkurenci ve všech třinácti závodech, ve kterých nastoupila. Tak předně, vyhrála mistrovství světa o parník. O 1,26 sekund před druhou závodnicí. Ovládla velmi prestižní seriál Diamantové ligy. Jako jediná závodnice se dostala pod čas 53 sekund. Není divu, že jí patří titul Nejlepší evropská atletka roku. Zcela po právu.

Švýcarské hokejové překvapení

Zádrhel! Pro medaile si na hokejové mistrovství světa přijelo jako tradičně hlavně šest zemí – Rusko, Kanada, USA, Finsko, Švédsko a Česko. Jenže čtyři z nich úplně ostrouhaly kvůli nečekanému stříbrnému překvapení ze Švýcarska. Hokejisté helvétského kříže si dokonce na čtyři z nich vyšlápli napřímo. Na Česko dokonce dvakrát. Ve skupině vyhráli Švýcaři 5:2, ve čtvrtfinále jako vítězové skupiny A 2:1. Sklonit se před nimi musela i Kanada po samostatných nájezdech, Američani lehli jasně 0:3. I Švédové v prvním utkání šampionátu nestačili. Ti si ale spravili chuť a ve finále vyhráli jasně 5:1 poučeni z dřívějšího nezdaru. Švýcarská jízda byla osvěžením každoroční války mezi starými známými.

Témata:  souhrnfergusonarmstrongudálostiDavis Cupsport