Důvody prvního švýcarského finále? Nejlepší gólmani i přesilovky | iSport.cz
19. května 2013 • 05:00

Důvody prvního švýcarského finále? Nejlepší gólmani i přesilovky

Autor: mjk
TOP VIDEA
Basketbaloví hrdinové se vrátili do Prahy! Za rok budeme ještě silnější, usmíval se Satoranský Basketbaloví hrdinové se vrátili do Prahy! Za rok budeme ještě silnější, usmíval se Satoranský
SESTŘIH: Liberec - Sparta 8:7 v prodloužení. Po nádherném obratu rozhodl hattrickem Birner SESTŘIH: Liberec - Sparta 8:7 v prodloužení. Po nádherném obratu rozhodl hattrickem Birner
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejdelší čekání v historii mistrovství světa je u konce. Hokejisté Švýcarska si přivezou po 60 letech domů medaili, navíc nejhůře stříbrnou. To se jim naposledy povedlo v roce 1935. Největší senzaci letošního turnaje nezastavili ani Američané a národní tým ze země helvétského kříže si tak zahraje své první finále v historii. A zaslouženě!V době jejich předválečného úspěchu se ještě nehrálo systémem play off, stříbrné medaile tak dosáhli díky druhému největšímu počtu bodů v konečné tabulce.

Z bronzu se v Alpách radovali naposledy v roce 1953. Na mistrovství, z kterého však odstoupili dva favorité. Sborná kvůli úmrtí J. V. Stalina a pár dní po ní i Čechoslováci, když zemřel Klement Gottwald.

Pokud letošní švýcarská pohádka skončí až u zlata, nikdo se nebude moct divit. A rozhodně se nebude vyprávět v podobném duchu, jako stejně překvapivý triumf fotbalistů Řecka na EURO 2004. Švýcaři už pouze neboří jako dřív. V dosavadních devíti utkáních nenašli přemožitele, ale hlavně, nikdo je zatím ani nepřehrál.

V žádném zápase nebyli horší, ani jednou nevyhráli náhodným gólem v poslední minutě… Výběr kouče Seana Simpsona šlape přesně jako švýcarské hodinky Tissot, oficiální sponzor turnaje.

Moudra odborníků praví, že v moderním hokeji nelze dosáhnout jakéhokoliv úspěchu bez dvou věcí: dobrých přesilovek a skvělého gólmana. Obojím Švýcaři disponují. Co víc, vládnou právě těmto dvěma klíčovým statistikám.

Všichni do naha! Fanoušky dostatečně zahřál famózní postup švýcarské hokejové reprezentace do finále
Všichni do naha! Fanoušky dostatečně zahřál famózní postup švýcarské hokejové reprezentace do finále

Deset gólů v početní výhodě z 31 nabídnutých možností (32,26% úspěšnost) + 95,4 % střel soupeřů skončilo na výstroji švýcarských gólmanů = vražedná kombinace. Mezi tyčemi se navíc tým může spolehnout na Gerbera i Berra, kteří se o místo brankovišti dosud dělili. A to i v play off.

Švýcaři hrají přesně to, co potřebují. Nikdo v dosavadním průběhu neukázal větší hlad po úspěchu podpořený nutnou disciplínou a téměř bezchybným defenzivním systémem. Nula v kolonce inkasovaných branek v semifinále s rozjetými Američany, kteří dva dny předtím sfoukli favorizované Rusko 8:3, to jen dokazuje.

Teď čekají Švédové. Ti zase chtějí prolomit společné prokletí pořádajících zemí. Od sovětského triumfu v roce 1986 žádný z domácích týmu zlato nezískal.

 

MS v hokeji 2020 - Švýcarsko, Lausanne a Curych

Program Vstupenky Stadiony

Mistrovství světa v hokeji se bude konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Titul mistrů světa obhajují Finové. Český tým odehraje základní skupinu A v Lausanne, postupně se střetne se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem.

Tipsport Extraliga 2019/2020: Tabulka * Kanadské bodování

MS v hokeji do 20 let 2020: Program * Vstupenky

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud