Týmový maskot je skvělý prostředek sportovního marketingu pro budování neformálního vztahu mezi klubem a fanoušky, zvláště s malými dětmi. Nabývá mnoha podob – může se jednat o kostým člověka, zvířete či oživlé věci. Často jím bývá i konkrétní osoba, která všelijakým způsobem přinesla hráčům „štěstí“ na hřišti v ten pravý okamžik. Slavný hokejový klub však této tradici stále dokola říká „Ne“!
Stručná historie maskotů
Youppi!, Spartacat a Mr. Met… • ProfimediaMaskoti byli kdysi i něčím jiným, nežli surrealistickými nástroji marketingu v rozmanitých a často i bizarních kostýmech. První zmínky o nich můžeme hledat již ve starověkém Řecku a Římě. Ve středověku pak jejich úlohu plnily kupříkladu šašci při rytířských turnajích.
Tradice maskotů, tak jak je známe dnes, má zřejmě původ v roce 1800! Malý americký chlapec jménem Chic nosil pálky a vyřizoval pochůzky pro amatérské hráče baseballu, kterým měl následně přinést ohromné štěstí a nebývalý úspěch na všech frontách. Stal se tak „chodícím talismanem“, který před, během a ani po zápasu nesměl za žádnou cenu chybět.
Tento příběh se brzy rozkřikl a trend se rozšířil do všech koutů USA. Každý chtěl mít „svého Chica“! A to platilo i pro špičkové kluby, které si uvědomovaly přínos těchto stylizovaných osob. Vůbec prvním oficiálním představitelem v historii profesionálního zámořského sportu je pak Mr. Met, který popohání baseballové New York Mets již od roku 1963.
Význam maskota
Youppi a jeho kamarádi také umí hrát hokej. Takhle maskoti bavili diváky na NHL All-Star Game 2020! • ProfimediaV zámoří si od dob Chica či pana Meta neumí představit žádnou sportovní show bez tohoto aspektu v hledišti! Všude jinde lze spatřit nějakého znuděného či dokonce spícího návštěvníka, popřípadě neposedné děti. Je to však v NHL, NBA, MLB či v NFL běžné? Kdepak, zde je o zábavu pro malé i velké diváky výborně postaráno právě díky maskotům. Hrají klíčovou roli v širokém spektru působnosti své organizace!
Leckdo může namítnout, že se jedná o dost rušivý element, který odvádí pozornost od hokeje a sportu samotného. Ano, prvořadá je pro fanoušky špičková podívaná na té nejvyšší úrovni. Co však dělat, když třetina, čtvrtina či směna skončila a hráči odpočívají a probírají taktiku pro zbytek zápasu? Jak si poradit, pokud nastal čas na komerční přestávku? I takové detaily jsou v USA a Kanadě brilantně vyřešeny od A do Z. Na scénu přicházejí maskoti!
Ti dnešní se pak starají o program v méně zábavných pasážích hry, burcují fanoušky, skotačí s nejmenšími příznivci či rozdávají merch všeho druhu. Pomáhají tedy propagovat zboží a příběhy, čímž zvedají tržby. Dobrý maskot vypráví nejen o hodnotách a kultuře týmu či daného města, ale ti nejlepší pak dokáží spojit fanoušky, hráče a klub v jedno, díky čemuž často odráží identitu místní komunity.
Maskoti v NHL
Youppi!, Spartacat a Mr. Met a další do party. • ProfimediaBlades, Wild WIng, Spartacat, SJ Sharkie, Bailey, Gritty, NJ Devil a mnoho dalších – zvířaty, stvůrami či jinými fantaskními stvořeními se to v hledištích NHL skutečně jen hemží. Prvním maskotem NHL je Harvey the Hound, který navštěvuje domácí zápasy Flames od roku 1983.
Zrzek Youppi! je zase ojedinělý tím, že býval představitelem dvou různých mužstev z dvou odlišných sportovních odvětví. Reprezentoval jak Canadiens, tak i Expos. Po sezóně 2004 se jeho původní zaměstnavatel přestěhoval a přejmenoval na Washington Nationals. Následně mu nezbývalo nic jiného, nežli vyměnit baseball za hokej.
Chobotnice jménem Al je dlouholetou tradicí Red Wings. Je unikátní zejména v tom, že se přímo nejedná o člověka v kostýmu, nýbrž rekvizitu, která je zavěšená ke stropu Joe Louis Arény. Být chobotnicí ve městě motorů je pak ale velice těžké, neboť při hattricku na led nelétají čepice, nýbrž tito hlavonožci, proti čemuž samozřejmě protestují ochránci přírody.
Ačkoliv Fin reprezentuje Canucks obvyklou cestou, tak mnohem populárnější jsou neoficiální maskoti Kosatek – zelení mužíčci Force a Sully v elastických oblecích. Tito otravní fanoušci poprvé úřadovali 22. prosince 2009 proti Nashvillu Predators. Svému řemeslu dávají nový rozměr, poněvadž různě provokují a rozptylují hostující hráče na trestné lavici, což má psychologický efekt na jejich výkonnost. Hodně dali o sobě vědět například během vyhroceného finále Stanley Cupu 2011 proti Bostonu Bruins.
Klub bez maskota
Humanoidní pták Dandy se nakonec neuchytil… • TwitterNew York jde opět proti proudu! Je domovem alternativní hudební scény či dvou profesionálních klubů bez reprezentanta na tribuně. Věhlasní Rangers jsou pak jediným týmem NHL, který ve své bohaté historii nikdy neměl žádného maskota. Přitom se paradoxně jedná o klub z Original Six, který stál u založení nejslavnější hokejové soutěže planety. A třeba i nejnovější přírůstek v lize již má mořského trolla Buoye, který baví fanoušky v Seattlu. Nezdá se však, že by slavný hokejový klub v blízké budoucnosti hodlal něco měnit.
Ve„Velkém jablku“ však vybočuje z řady další slavná sportovní organizace ze světa baseballu. Místní Yankees rovněž nevyužívají služeb týmového maskota! Sice v letech 1979 až 1981 tohoto reprezentanta měli, avšak bizarní zjevení v podobě antropomorfního ptáka Dandyho se zrzavým knírem nakonec vyhořelo z pochopitelných důvodů. Od této doby tehdejší majitel George Steinbrenner již nechtěl o maskotovi nikdy nic slyšet, stejně tak jako jeho syn Hal.