Hledá se parťák pro Kozáka! Liberec oslabil, shání náhradu za Ševčíka | iSport.cz
Michal Kvasnica
19. února 2019 • 10:43

Hledá se parťák pro Kozáka! Liberec oslabil, shání náhradu za Ševčíka

TOP VIDEA
V čem přišly fotbalové hvězdy a jejich drahé polovičky na vyhlášení Fotbalisty roku? V čem přišly fotbalové hvězdy a jejich drahé polovičky na vyhlášení Fotbalisty roku?
Králova premiéra: Jsem rád, že jsem dostal tenhle reprezentační sraz prostor Králova premiéra: Jsem rád, že jsem dostal tenhle reprezentační sraz prostor
VŠECHNA VIDEA ZDE

Liberec srážejí nevyrovnané výkony, jinak by už dávno do top šestky alespoň nakouknul. Příbram sice na úvod jara snadno přejel 4:0, v Ostravě při porážce 1:2 však ukázal ze svého potenciálu hodně málo. Trenéra Zsolta Hornyáka aktuálně pálí především pozice pod hrotem Liborem Kozákem. „Chybí nám tam nebezpečnost,“ uznává kouč Slovanu. Severočeši intenzivně shánějí posilu, mají na to poslední čtyři dny. Spekuluje se o příchodu nejmenovaného reprezentanta Gruzie.Útočníka sehnali, zdravý Libor Kozák je zárukou kvality a gólů. Jenže musí mít podporu ostatních. Zatímco kraje v podobě Jakuba Peška a Romana Potočného (případně Filipa Oršuly a Tomáše Malinského) rovněž slibují agresivitu a produktivitu, horší je situace uprostřed.

Konkrétně pod hrotem na pozici číslo deset, kde Slovan po odchodu Petra Ševčíka do Slavie oslabil. „Zatím úplně spokojený nejsem, protože Petr pro nás svým tahem na bránu představoval půlku ofenzivní síly mužstva,“ uznává upřímně trenér Zsolt Hornyák.

Čekalo se, kdo klíčového záložníka nahradí, ale alternativ Slovan mnoho neměl. Volba nakonec padla na Aleše Nešického, jenž pod Ještěd zamířil v létě z druholigového Táborska. První dvě kola však ukázala, že kooperace s Kozákem ještě úplně neladí. „Aleše si vážím, ale potřebujeme větší nebezpečnost a dynamiku,“ říká kouč.

Nešický je totiž úplně jiným typem hráče než Ševčík, který byl schopný běhat s míčem od vápna k vápnu, obsáhnout obrovský prostor a pak distribuovat (před)finální přihrávky. Spojuje je pouze technická zdatnost, kontrola balonu, přehled ve hře. Možná i proto, že oba fotbalově vyrostli v Sigmě Olomouc. 

Liberec má tři varianty

Kapitán Radim Breite, jenž z pozice defenzivního záložníka kryl oběma záda, však téma odchodu opory již řešit nechce. „Za dobu, co jsem ve Slovanu, se mě na to ptalo už tolik lidí, ale já to prostě neřeším. Hráči odcházejí, přicházejí, zůstal jsem tady už jen s Ondrou Karafiátem, ale musíme se s tím poprat. Ten, kdo odešel, už to za nás neodehraje. My musíme být úspěšní i tak, ne se vymlouvat na to, že nás neustále někdo opouští,“ podotýká rázně.

Otázkou je, jak Severočeši nakonec bolavé místo vyřeší. Varianty jsou tři.
Do 22. února má klub čas sehnat posilu odjinud. „Ještě stále máme pár dní na to, abychom ten post nějak obsadili. Pracujeme na tom,“ potvrzuje Hornyák. Zda to bude neznámý Gruzínec s reprezentačními zkušenostmi, o kterém se spekuluje, či někdo jiný, není zatím jasné.

Další možností je vysunout výš někoho z hráčů, kteří hrají v záloze. Breite to nebude, jelikož se jedná o klasický štít, který rozráží útoky soupeře. Předpoklady však má především Liberijec Oscar, který na desítce nastupoval už za předchozího trenéra Davida Holoubka. Dvacetiletý šikula umí originálně vyřešit finální fázi, s robustnějším Kozákem by mu to mohlo klapat.

Varianta s Oscarem na desítce navíc otevírá prostor pro trvalé zařazení Kamsa Mary do sestavy vedle Breiteho. Právě guinejský dlouhán byl nejlepším hráčem Liberce v posledním utkání v Ostravě. „Mile mě překvapil, protože hrál velmi dobře,“ chválí i Hornyák. Oba středopolaři tmavé pleti jsou zatím jednoznačně největším jarním pozitivem Slovanu.

Vyloučena však není ani změna rozestavení a ústup od obvyklého 4–2–3–1. V reálu by to znamenalo, že by se ke Kozákovi posunul druhý klasický útočník a podhrotová pozice by „zmizela“. Na větší šanci čeká Petar Musa, Jan Pázler či Filip Oršula.

STŘEDNÍ ZÁLOŽNÍCI SLOVANU 
Radim Breite (29 let, 103 zápasů, 8 gólů, 5 asistencí)
Kamso Mara (24 let, 18 zápasů, 1 gól, 1 asistence)
Murphy Dorley Oscar (20 let, 24 zápasů, 2 góly, 1 asistence)
Aleš Nešický (26 let, 10 zápasů, 1 gól, 1 asistence)

SESTŘIH: Baník - Liberec 2:1. Ostrava překonala komplex a má první tři jarní body
720p 360p

Baník - Liberec: Kozák v dobré pozici střílel vysoko nad bránu
720p 360p

Liberec - Příbram: To je debut! Kozák pohotově zužitkoval přesný centr, 4:0
720p 360p

To jsou posily! Čtyři nováčci se uvedli gólem. Kdo nejvíc zaujal?
720p 360p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenkyČlánky odjinud


Články odjinud