Liga má plán, jak lze stihnout dohrát ročník. Karviná ale musí projít testy | iSport.cz
7. července 2020 • 18:20

Liga má plán, jak lze stihnout dohrát ročník. Karviná ale musí projít testy

Autor: iSport.cz
Vstoupit do diskuse
7
TOP VIDEA
S vysokými očekáváními počítám, chceme fanouškům udělat radost, říká Krejčí
Škoda v top společnosti! Vstoupil do klubu ligových kanonýrů. Jak to oslavil?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ligový výbor LFA v úterý rozhodl o plánu, jak dohrát letošní ročník FORTUNA:LIGY. Ten sice ve skupinách o titul i o Evropskou ligu zdárně míří do finále, boje ve skupině o záchranu však byly přerušeny kvůli nákaze koronavirem u 4 členů karvinského klubu. I přesto nyní existuje reálná šance, že do 2. srpna (datum doporučené od UEFA pro ukončení národních lig) bude celá soutěž dohraná.Fotbalová liga směřuje po květnovém restartu do finále. Ve skupině o titul zbývá ve středu odehrát poslední kolo. A vedení soutěže nyní narýsovalo plán, podle kterého by rádo dokončilo i skupinu o udržení a vyhnulo se tak divokým scénářům, které při kompletním nedokončení soutěže hrozí.

Jaká jsou nyní klíčová data při snaze ligu dohrát? To první je 16. červenec. Právě v tento den by totiž liga měla znát výsledky kontrolních testů Karviné - jediného týmu, který se zatím nedokázal za okolností vzbuzujících řadu otazníků koronaviru ubránit.

O den později, 17. července, je pak naplánováno Ligové grémium. A to především pro případ, kdy by hygienici na základě testování nepovolili Karviné soutěž ani dál dohrávat. Právě na tomto setkání všech klubů první a druhé ligy by se totiž případně řešilo, co s nedokončenou soutěží. Scénářů, o nichž se mluví, je více. Jediný schválený ale zní takto: v příštím ročníku by první ligu, z níž by nikdo nesestoupil, hrálo 17 týmů. Všichni současní účastníci + vítěz druhé ligy.

„V okamžiku, kdy se první liga nedohraje, tak z druhé ligy postupuje pouze vítěz. Příští soutěžní ročník by se hrál v 17 účastnících a v takovém případě není možné z hlediska termínových kolizí odehrát nadstavbu,“ uvedl předseda LFA Dušan Svoboda v České televizi.

Vedení LFA nicméně doufá, že k tomuto scénáři nedojde. A pokud budou výsledky kontrolních testů v Karviné opravdu v pořádku, restart skupiny o záchranu je naplánovaný na 23. července. Pak už by následovalo v rychlém sledu poslední kolo skupiny o záchranu a dvě barážová utkání. Takže kompletně by liga mohla být dohraná 2. srpna. Přitom právě toto datum LFA na doporučení UEFA už dříve určila za mezní směrem k dohrání soutěže.

Teoreticky ale může k uzavření ligového ročníku do 2. srpna stačit i to, aby se dohrála skupina o záchranu, v níž zbývají poslední dvě kola. V tom okamžiku je totiž možné přistoupit k bodu, který si kluby odsouhlasily už v květnu.

Tedy nehrát baráž a do první ligy přímo poslat první i druhý tým z druhé ligy. Elitu by pak naopak neopustil jen poslední tým, ale i ten na 15. místě.

LFA také v prohlášení po skončení Ligového výboru dala jasně najevo jednotu při snaze soutěž dokončit. 

„Všichni členové jednoznačně a jednomyslně upřednostnili kompletní dokončení stávající fotbalové sezony sportovní cestou. I s ohledem na karanténní opatření karvinského klubu pak Ligový výbor rozhodl o změnách termínové listiny,“ píše se v něm.

LFA také deklarovala snahu pomoci Karviné soutěžní ročník dokončit. „V souvislosti s tím bude vedení LFA rovněž iniciovat jednání s vedením Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje o případných dalších podmínkách, za kterých bude moci klub dohrát soutěžní ročník,“ zaznívá na závěr v prohlášení.

Harmonogram podle ligového výboru LFA

16. července - výsledky nových testů Karviné

17. července - ligové grémium

23. července, 26. července - poslední kola nadstavby

29 července., 2. srpna baráž - vždy oba zápasy v jeden den 

Z V R P Skóre B
11. Olomouc 33 9 13 11 39:40 40
12. Teplice 33 9 11 13 37:51 38
13. Zlín 33 9 6 18 30:52 33
14. Karviná 33 5 12 16 25:46 27
15. Opava 33 5 10 18 17:50 25
16. Příbram 33 6 7 20 21:55 25

SESTŘIH: Olomouc - Karviná 3:1. Výhru Sigmy dvěma góly dirigoval Juliš

Hancko? Tolik se mi nelíbí, řekl Chovanec. O stoperovi mám jinou představu

ZLATÁ PÍŠŤALKA: Žlutá pro Musu? Naprosto správná. Kanga chtěl penaltu zbytečně

iSport podcast: Je Baroš největší postavou v dějinách Baníku? Co jeho role po kariéře?

SÁZKAŘSKÉ TIPY: Kdo urve čtvrté místo? Zaútočí Kozák v Edenu na korunu střelců?

Vstoupit do diskuse
7

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz
Články odjinud


Články odjinud