Bláznivá penalta: Čelůstka se brání, sudí dostali trest. Co záběry kamer?

31
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Šlo o jeden z nejvýbušnějších momentů VAR v Česku. Dvě podivné penalty – jedna vymyšlená pro Spartu, druhá hodně sporná pro Pardubice. V obou situacích přitom chybovali sudí Miroslav Zelinka a videoasistentka Jana Adámková. I proto jim byla Komisí rozhodčích pozastavena činnost pro nejbližší kolo. S tím se ovšem Pražané zřejmě nesmíří, podle informací deníku Sport zvažují oficiální stížnost.

Dva pokutové kopy, dvě várky emocí. Nejdřív zahrávali penaltu Letenští. Ewerton se ve 40. minutě při odkopu ve vápně rozmáchl a lehce trefil předloktím Matěje Polidara. Kdyby chtěl být rozhodčí hodně přísný, mohl penaltu odpískat rovnou. Pravidlově k tomu měl oporu, byť hodně vachrlatou. Přece jen šlo nominálně o úder rukou ve vápně.

Nicméně by šlo o hodně „nefotbalový“ faul, Ewerton se přirozeným pohybem rozmachoval ke kopu. V každém případě neměl přijít zásah od videoasistentky Jany Adámkové. Nešlo o zjevnou chybu sudího, Zelinka zase neměl verdikt přehodnotit.

Pardubice - Sparta: Kontroverzní penalta! Ewerton se při odkopu nechtěně otřel o Polidara

Tohle ostatně podle informací deníku Sport bylo i předmětem debaty mezi oběma rozhodčími v poločasové přestávky. Adámková měla dostat od zkušenějšího kolegy informaci, že v takové situaci nemá vyzývat k přezkumu u obrazovky.

Tahle komunikace se dost možná vepsala do situace ze 74. minuty. To domácí krásnou přímočarou kombinací vyslali do úniku Tomáše Čelůstku, který spadl po souboji s Tomášem Wiesnerem. Rozhodčí ukázal na penaltový puntík, videoasistentka mu do sluchátka verdikt potvrdila. Jenže všechno bylo jinak. Z dostupných televizních záběrů totiž žádný nedovolený zákrok vidět není.

Pardubice - Sparta: Co to je za penaltu? Čelůstka padl bez Wiesnerova zavinění

Pardubický obránce se každopádně brání. „Ke kontaktu mezi mnou a Tomášem Wiesnerem v 74. minutě pochopitelně došlo, stalo se to v situaci, kdy jsem z dobré pozice chtěl střílet na sparťanskou branku,“ tvrdí Čelůstka.

„Celou situaci viděl rozhodčí, navíc kontakt byl v blízkém okolí slyšitelný a ani sparťanští hráči neprotestovali. Stejně jako Wiesner, o kterém se ví, že je to velmi slušný kluk. Dnes jsme se o tom opět bavili v kabině, také moji spoluhráči ten kontakt slyšeli,“ dušuje se Čelůstka.

Pardubický hráč však nepopisuje, jaká měla být forma onoho kontaktu. Pochopitelně ne každý dotek od protihráče se rovná penaltě. Jestli se Wiesner o Čelůstku lehce otřel rukou? Je to možné, ale v této situaci by to na penaltu opravdu nebylo.

Zakopl snad Čelůstka o Wiesnera, nebo snad proběhl nějaký šlapák? Deník Sport měl k dispozici k posouzení sedm úhlů záběrů televizních kamer O2 TV Sport. Ani v jednom z nich není k vidění kontakt takového typu. Dokonce záběry takovou možnost poměrně spolehlivě vyvracejí. Při Čelůstkově rozmachu byl Wiesner bokem o pár desítek centimetrů vedle hráče. V době Čelůstkova kopu byla Wiesnerova pravá noha celkem daleko za soupeřovou levou.

A co protesty sparťanských hráčů? Ty byly, pravda, poněkud mdlé a bezkrevné. Jako ale ostatně celý výkon Sparty ve druhé půli… Na druhou stranu Tomáš Wiesner se přece jen proti verdiktu sudího Zelinky nejdřív ozval a přidali se k němu i Florin Nita a Dávid Hancko. Jejich nesouhlas ale poměrně rychle utichl. Kapitán Bořek Dočkal jen ve frustraci padl na kolena.

Podle informací Sportu proto právě sparťanská smířenost s verdiktem byla v letenském táboře po utkání silným tématem. Hráčům bylo jasně řečeno, že v takovém případě musí reagovat mnohem důrazněji. Kdyby to udělali, mohli Zelinku s Adámkovou minimálně znejistět. A třeba ho i poslat k monitoru.

Ostatně, samotní sudí jsou vedení k tomu, aby při určování verdiktů pozorně sledovali řeč těla jednotlivých aktérů…

Rozhodčí Miroslav Zelinka ani videoasistentka Jana Adámková se nechtěli k průběhu zápasu a ke sporným situacím oficiálně vyjadřovat. Odkázali na prohlášení Komise rozhodčích, která se sešla ve čtvrtek a oběma aktérům zápasu udělila stopku na víkendová utkání FORTUNA:LIGY.

Sparta hned po utkání prostřednictvím ředitele komunikace Ondřeje Kasíka informovala, že zváží oficiální vyjádření. Nakonec k němu nepřistoupila pod dojmem, že se k situaci během čtvrtka nějak postaví Komise rozhodčích.

Ta ovšem odkázala na komuniké, které bude k dispozici tradičně až v úterý. Tak dlouho ale Letenští velmi pravděpodobně čekat nebudou, proto je možné, že oficiální stížnost podají už během pátka.

SESTŘIH: Pardubice - Sparta 2:2. Hosté ztratili náskok. Divné penalty na obou stranách

18. Opava 34 3 8 23 23:71 17

Momenty 28. kola: Slavia vyrovnala 75 let starý rekord, Plzeň probudil Guľův fén

Jeřábek o parádě, kterou dostal Nitu: Doufal jsem, že to nepřeskočí bránu

Polidar po Pardubicích: Nevím, co se po pauze stalo. První gól jsme si dali sami

Kouč Pardubic po Spartě: Už snad všichni pochopili, že to není nováčkovský elán

Vrba o prvním gólu Pardubic: Obrovská chyba Nity, to snad viděl každý

31

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905