Jakub Konečný
Premium
11. března 2022 • 14:30

Bílek (zase) zvládá nemožné, Plzeň jako Blšany. Čte hráče, chválí Zelenka

Autor: Jakub Konečný, inf
Vstoupit do diskuse
4
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Baník 4:3. Dramatickou přestřelku řídili Birmančevič a Kuchta
PRVNÍ DOJEM se Zbyňkem Irglem: Každý hráč Třince ví, co dělat
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je jako oliva – pod tlakem ze sebe dostává to nejlepší. A zvládá nemožné. Michal Bílek vzácnou dovednost prokázal na startu své trenérské kariéry v Blšanech, potvrdil pak ve Spartě a nyní na ni dává razítko v Plzni. Tým, kterému nikdo nevěřil, je naprosto reálně ve hře o titul. „Je to sci-fi mise, protože Plzeň stejně jako tehdy Blšany není v luxusní finanční situaci. Ale kluci proti tomu bojují jako kdysi my na hřišti, a ne na schůzích nebo bojkotováním tréninků,“ říká Luděk Zelenka, který má o situaci ve Viktorii výborný přehled.V žádné z podstatných statistik není Plzeň na prvním místě. V metrice očekávaných bodů, která nejspravedlivěji odráží skutečnou výkonnost jednotlivých týmů, ztrácí Viktoria šest na Slavii a má pouze tři náskok na Spartu.

Jenže reálně je Plzeň ve FORTUNA:LIZE druhá za obhájcem titulu jen o skóre a na soka z Letné má luxusního fóra devíti bodů. Západočeský tým soustavně těží z minima maximum, což je know how, které Michal Bílek dokonale ovládá.

Poprvé to předvedl v Blšanech, kterých se ujal v říjnu roku 2003. Přebíral beznadějně poslední tým, který už všichni odepsali jako prvního sestupujícího. Jenže vesnický celek se svému osudu vzepřel, jako první tehdy v sezoně porazil pozdějšího mistra Baník Ostrava a nakonec se zachránil.

Tehdy v Blšanech zvládl mission impossible. O něco podobného se Bílek nyní pokouší i v Plzni, byť na úplně opačném pólu tabulky. A zatím mu to vychází. Zatímco Sparta už asi odpadla, Viktoria drží se Slavií stále krok.

V čem tkví kouzlo holohlavého muže, který jen málokdy dá najevo své emoce?

„Především v tom, že zvládne složitost situace nepustit do mančaftu,“ cítí Luděk Zelenka, jeden ze strůjců blšanské záchrany. Důležité detaily a okolnosti si vybavuje i po osmnácti letech.

„Kluci byli pod dekou, psychicky v zoufalé situaci. Ale Michal nás svým

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
4

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Články odjinud


Články odjinud