RENTGEN: Co pojí Chytila a Siegla? Výběr místa, spoluhráči a čtení hry

Autor: Daniel Konečný
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Během pouhých sedmi minut a padesáti sekund nasázel Mojmír Chytil do sítě Pardubic hned tři fíky. „Že si mi povedlo dát tři branky v tak rychlém sledu, mě moc těší. Vážím si toho. Hlavně chci ale poděkovat klukům, kteří mi je připravili, na mně už bylo jen dostat míč ze slibné pozice do brány,“ pravila skromně hvězda Slavie po vítězství 3:0. Historici se ihned začali přít, zda svou rychlostí překonal dosavadní rekord sparťana Horsta Siegla, jenž se před třiceti lety prosadil proti Dukle třikrát za osm minut. Co oba historické zápisy pojí? To rozebírá nový Rentgen.

Před nabitým týdnem, během nějž obě pražská „S“ změří síly jak v poháru, tak v lize, se Mojmíru Chytilovi podařilo vytvořit ještě jeden souboj nesmiřitelných rivalů. V časovém úseku 65:59-73:49 vstřelil Pardubicím tři góly. Na hattrick mu tedy stačilo sedm minut a padesát sekund.

Jelikož počin Horsta Siegla z 18. kola prvního ročníku samostatné české ligy, kdy se prosadil třikrát do sítě Dukly, byl zaznamenán jako osmiminutový, měli všichni za to, že Chytil stanovil nový rekord soutěže. Jenže fotbalový historik a statistik Roman Jašek na sociální síti Twitter upozornil na fakt, že pro tento rekord se využívá jiné počítání, aby bylo možné použít historické srovnání.

Jelikož Chytil přitom vsítil první branku již v čase 65:59, tedy o jednu sekundu ještě v 66. minutě, rozprostřel své tři zásahy do devíti minut a dle historika ani nevyrovnal Sieglův počin. Fanoušci však začali hned namítat, že se sedm minut a padesát sekund touto metodou povážlivě natáhlo…

Ponechme nyní tyto debaty historikům a pojďme se na oba neuvěřitelné individuální výkony ryzích střelců podívat zblízka.

Začněme u toho staršího. Sezona 1993/94 byla první po rozpadu Československa. Premiérový ročník české ligy opanovala Sparta Praha. K titulu ji dotáhl s 20 brankami suverénně nejlepší střelec soutěže, Horst Siegl. Druhý René Wágner z Brna zaznamenal o 8 zásahů méně. Není proto divu, že právě Siegl vstřelil vůbec první hattrick v historii české ligy a rovnou v ohromujícím čase.

„Je to asi takový rekord, který se nedá překonat,“ vzpomínal před osmi lety sám autor tří zásahů do sítě Dukly při domácím triumfu 4:0 v roce 1994. V daném roce navíc padly další dva z dosud pěti nejrychlejších hattricků nejvyšší české soutěže.

Nejrychlejší ligové hattricky Nejrychlejší ligové hattrickyFoto Deník Sport

Na rozdíl od Chytila nebyly Sieglovy trefy vítězné. Mezi 80. a 87. minutou „jen“ zvyšoval z 1:0 na konečných 4:0 pro Spartu. U první branky využil výborné individuální práce tehdy jednadvacetiletého Pavla Nedvěda, jehož krásně našel Jozef Chovanec. Siegl už jen uklízel do prázdné branky.

„Po výborné souhře jsem byl úplně sám,“ ocenil Siegl parťáky.

Při druhém zásahu přebral Siegl míč od Václava Budky, senzačně se vyhnul obránci a lobem překonal Tomáše Poštulku.

Hattrick uzavřel pohotovou dorážkou, když Poštulkovi vypadla Nedvědova prudká rána. „Útočník musí předvídat. Díky tomu jsem byl u odraženého míče dříve než obránci,“ okomentoval Siegl všechny součásti bleskurychlého hattricku pro web FORTUNA:LIGA.

Sieglův rychlý hattrick! Stačilo sedm minut

Mojmír Chytil proti Pardubicím osvědčil podobné kvality. Hroťák Slavie ve všech třech brankových situacích perfektně zvolil místo, četl hru a šel hladově za gólem. Odměnou mu byl třetí hattrick v kariéře.

Videorozbor hattricku Mojmíra Chytila do sítě Pardubice

„Díky Mojmírovi se nám podařilo strhnout vítězství na naší stranu. Byl na desítku,“ chválil Chytila trenér Slavie Jindřich Trpišovský. Dokáže vytáhlý útočník na své galapředstavení navázat i v zápasech se Spartou?

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905