Co ukázala Sparta v Marbelle: čekání na posilu, ostrý asistent. A marodka?

PŘÍMO Z MARBELLY | Dva soupeři ze severské šlechty, dvě vítězství, šest gólů, jeden inkasovaný. Některé poutavé výkony: pozor, Peter Vindahl je ve formě z konce podzimu! Victor Olatunji je sebevědomý a silný, jako kdyby ani do týmu nedorazil Jan Kuchta. Pokračování v systému s pevnějším srdcem hřiště a také rvavější presink. Sparta si zkusila na soustředění v Marbelle mnohé, co bude potřebovat v jarní honbě za Slavií a Plzní. Co ukázal tradiční pobyt ve španělském letovisku před středečním vstupem do Ligy mistrů? Třeba to, že potřebuje posílit na jednom klíčovém postu.
Konkurence nabobtnala
Posily dorazily, početně i kvalitativně (v tuto chvíli v předpokladech) je Sparta našlapanější než na podzim. A to především ve třech prostorech. Stoperskou trojici utužil Emmanuel Uchenna, dostane čas, aby se aklimatizoval, a postupně převezme roli Martina Vitíka, který podle všeho po sezoně odejde. Pozor však na mladého Adam Ševínského. V Marbelle byl precizní, je to další volba za Filipem Panákem.
Kádr se vylepšil také ve středu pole, Patrik Vydra i Magnus Kofod Andersen si rozhodně budou říkat o zapojení, i když v tuto chvíli se zdá být mírně napřed trojice Kaan Kairinen, Qazim Laci, Lukáš Sadílek. Markus Solbakken zůstal i ve Španělsku nevýrazný. Může se stát, že zmizí zpět na sever ještě v zimě. V Praze nezakořenil.
Střed navíc může využít pomoc z vrchu. Takový Lukáš Haraslín se při nynějším systému třese na pozici desítky. Na dva útočníky má Lars Friis nabito: Jan Kuchta, Victor Olatunji, Veljko Birmančevič, právě Haraslín a Albion Rrahmani. Indrit Tuci přeskakuje na druhou kolej.
2 - Victor Olatunji se trefil v obou přípravách, byl nejlepším střelcem.

Slabé místo
Je to jednoznačné, na obou stranách zálohy, na takzvaných wingbecích, je Sparta nedopečená. Nalevo je jasnou jedničkou Matěj Ryneš, za ním čeká Martin Suchomel, jenž může podobně jako Tomáš Wiesner zaskočit na obou stranách. Připraven je také všeuměl Jaroslav Zelený, ale ten v Marbelle pokaždé naskočil na pozici levého stopera.
U druhé lajny je v tuto chvíli, kdy se kdesi toulá Angelo Preciado, který je po operaci kolena, a čeká se, kdy se připojí k týmu, Tomáš Wiesner. V Marbelle se však předvedl v tradičním stylu, v obou utkáních měl sinusoidy. Ukáže perfektní věci, pak zapadne totálně dolů v mezihře i bránění. Exreprezentant Jakub Pešek na druhou stranu zahrál v obou utkáních slušně.
Každopádně se však čeká, jak dopadne přetahovaná s Westerlo o Američana Bryana Reynoldse.
6 - Tolikrát byl Bryan Reynolds od začátku prosince v základní sestavě Westerlo, tým hrál sedm duelů.

Brání první muž
Když se Michal Vávra, teď už oficiálně první asistent Larse Friise, zasní, vidí Spartu kousavou, nepříjemnou, ničící soupeře už při jeho rozehrávce. Legendární (naprosto bez přehánění) trenér Karel Brückner tomuto způsobu hry říkal: „Honíme tygra.“
Olomoucký bard předběhl dobu, Sigmu učil hrát presink, který je dnes neodmyslitelný. Jen Sparta od něj ve druhé půli podzimu vlivem některých záležitostí ustoupila, a proto nebyla úspěšná. Lars Friis a jeho suita ji nyní vrací do role.
Vávra má napravení stavu na starosti jako hlavní persona. Při zápasech je to vidět, diriguje, je halasný, což bylo v Marbelle perfektně slyšet. Ale hlavně chce být precizní, neodpouští ústup od principů, jde do detailu. V obou utkáních (proti Malmö i Bodö/Glimt) se objevily pasáže, kdy byla Sparta opravdu silná v napadání, ale také minuty, kdy uvadla.
Lukáš Sadílek o novém asistentovi:
„Michal Vávra po nás chce, abychom v něm byli ostřejší, proto nás z lavice koučuje. Proti Malmö to bylo až extrémní.“

Kdo se vrátí na Inter?
Jedna z klíčových otázek analýzy podzimu byla jasně daná: Čím to, že Spartu tak drtila zranění? V době, kdy je na Letné kondiční machr Christian Clarup, se mužstvo postupně vymanilo z vysokého čísla absencí. Stará bolest se však s příchodem Ligy mistrů a také vlivem letního EURO vrátila.
Po vánoční pauze se situace zlepšila (to už ostatně ke konci první části sezony), přesto jsou tu stále pro fanoušky Sparty nedobré zprávy. Albion Rrahmani se zraněným svalem trénuje jen v posilovně. Lukáš Haraslín už je na place, ale do hry se nezapojoval. U něj však odborníci – jak ho všichni znají – spíše tlumí nedočkavost. Veljko Birmančevič nenaskočil do generálky s Bodö/Glimt.
Třetí jmenovaný by měl být na Inter Milán nachystaný, šlo o nemoc, Haraslín si to velmi přeje, Rrahmani je out. Ještě mnohem hůře je na tom Angelo Preciado po operaci kolena.
Lukáš Haraslín o návratu:
„Myslím, že jde všechno podle plánu lékařů. Jak se zranění hojilo, jak trénuju individuálně, dělám už jen doplňky, co mi scházely.“
