Znojmo slaví historický postup. Rozhodla o tom trefa Heinze

0
Extraligový šerif má v play off víc práce. Jak se rodí tresty? Ujčík už ví, co bude po sezoně
Požár: Říkali mi, že Krejčího jako stopera neprodáme. Pomůže mu, když...

Fotbalisté Znojma poprvé ve své historii postoupili do první ligy. Jihomoravané v dnešním utkání 29. kola druhé ligy porazili doma Most 3:0 a dvě kola před koncem soutěže mají jistotu, že neskončí v tabulce hůře než druzí. Znojemští však zatím nevědí, kde budou nejvyšší soutěž hrát, neboť jejich stadion nesplňuje prvoligové parametry.

Znojmu stačila k definitivě postupu i remíza, tým trenéra Leoše Kalvody se ale v posledním domácím utkání sezony rozloučil s fanoušky vítězstvím. Most bojující o záchranu favoritovi vzdoroval celou první půli a ve 33. minutě měl dokonce blízko k vedoucí trefě. Domácího gólmana Hrubého zachránila po standardní situaci branková konstrukce.

Do druhé půle vstoupilo Znojmo mnohem aktivněji a brzy se dočkalo odměny v podobě vítězného gólu. V 52. minutě se po centru prosadil hlavou Heinz a připsal si osmý gól v desátém utkání za Znojmo.

Domácí se uklidnili a za dvanáct minut přidali druhý gól. Po Heinzově centru přiťukl Mudra míč k Lackovi a ten překonal Belaně. Stejný hráč pak v 86. minutě svým druhým zásahem v utkání zpečetil znojemský postup a po závěrečném hvizdu mohl se spoluhráči začít s oslavami.

"Samozřejmě budou probíhat nějaké oslavy, kluky určitě neuhlídám a zároveň bych je ani nechtěl hlídat. Musí ale myslet na to, že nás čekají ještě dvě utkání," uvedl pro Znojemský deník kouč Kalvoda.

"Hned to další v Olomouci je pro mě osobně hodně důležité, je to takový vrchol sezony. Abych to řekl jinak, tak je to velice prestižní utkání. Doufám, že to kluci nevypustí," řekl Kalvoda směrem k duelu na půdě HFK Olomouc, kde dříve trénoval.

Znojemští hráči si ale oslavy chtějí vychutnat. "Trenér nám povolil jen jedno pivo, ale já pořád tajně doufám, že nám jich povolí víc. Budeme hrát ještě o první místo, rozhodně nechceme nic vypouštět. Ale postup oslavíme," uvedl kapitán Todor Jonov.

Znojemští nyní musejí vyřešit hlavně to, kde první ligu hrát. Jejich stadion totiž nesplňuje podmínky pro nejvyšší soutěž a Ligové shromáždění zamítlo žádost klubu o udělení výjimky. Znojmo ale o výjimku požádalo znovu.

V neděli si mohou zajistit postup do první ligy také Bohemians Praha 1905. "Klokanům" k tomu stačí doma proti HFK Olomouc uhrát bod, neboť třetí Sokolov dnes prohrál v Karviné 0:1.

Zatímco Most si trochu zkomplikoval cestu za udržením, záchranu si naopak definitivně pojistily hned tři týmy. Táborsko se udrželo díky výhře 3:1 nad Žižkovem, Vlašimi i Bohemians Praha stačil bod po vzájemné remíze 2:2.

Střížkovský celek potvrdil pověst remízového "krále", když v 28 zápasech dosáhl už na šestnáctý nerozhodný výsledek.

Národní fotbalová liga, 29. kolo
1. SC Znojmo - Baník Most 3:0 (0:0)
Branky: 64. a 86. Lacko, 52. Heinz. Rozhodčí: K. Hrubeš - Pelikán, Pilný. ŽK: Mudra, Buchta, Hříbek - Novotný, Procházka, Ibragimov, Klavík. Diváci: 1215.

Znojmo: Hrubý - Hříbek, Jonov, Hnaníček, Mudra - Buchta, Lacko - Helísek, Nepožitek (83. Ševčík), Cihlář (74. Okleštěk) - Heinz (87. Švarc). Trenér: Kalvoda.
Most: Belaň - Novotný, Lafrance, Žižka, Řehák - Vojta, Procházka, Kotlan (80. Pilař), Rosendo (61. Musiol), Ibragimov (57. Šraga) - Klavík. Trenér: Busta.

Karviná - Sokolov 1:0 (1:0)
Branka: 27. Ciku. Rozhodčí: Mikel - Pochylý, Arnošt. ŽK: J. Hoffmann, Mikula - Vrtělka, Šamánek, M. Hoffmann. Diváci: 1051.

Karviná: Paleček - J. Hoffmann, Mikula, Cverna, Knötig - Fiala (87. Fischer), Vaněk, Hottek, Limanovský (90. Puškáč) - Ciku, Legierski (66. Besta). Trenér: Mazura.
Sokolov: Bertelman - Blažek, Vondráček, Hošek, Dřížďal - Vrtělka, Čada - Vaněček (64. M. Hoffmann), Dvořák, Hrubý (50. Machek) - Šamánek. Trenér: Jindra.

Vlašim - Bohemians Praha 2:2 (1:1)
Branky: 7. Wojnar, 87. Krmpotič - 44. vlastní Petrů, 70. Šenkeřík. Rozhodčí: Bílek - Marek, Machálek. ŽK: Penc, Grznár, Macháček. Diváci: 390.

Vlašim: Toma - Vebr, Petrů, Krmpotič, Sus - Křeček - Janda (72. Jeřábek), Wojnar (86. Kucalas), Putz, Kocourek - Jícha (61. Matějka). Trenér: Horňák.
Bohemians: Krbeček - Macháček, Penc, Bohata, Laštovka - Hájek (63. Grznár), Demeter, Grussmann, Očovan - Šenkeřík (89. Smrž), Kuzmanovič (80. Smola). Trenér: Sazima.

Opava - Ústí nad Labem 1:2 (0:1)
Branky: 73. Wirth - 29. Peterka, 55. Hanich. Rozhodčí: Houdek - Kříž, Vlasjuk. ŽK: Kostelný, Prokeš, Wirth - Benčík, Hovorka, Hrošovský. Diváci: 1080.

Opava: Hampel - Hrabina, Kostelný (37. Wirth), Štrbák, Šrom - Metelka - Partyš, Sedláček (64. Jurečka), Zapletal (54. Ficek) - Prokeš, Mrázek. Trenér: Baránek.
Ústí nad Labem: Zacharda - Hanich (90. Malec), Zukič, Valenta, Folwarczny (84. Džuban) - Hovorka, Martykán, Peterka, Hrošovský, Benčík - Veverka (71. Moulis). Trenér: Bičovský.

Táborsko - Viktoria Žižkov 3:1 (2:1)
Branky: 25. Strnad, 32. Presl, 49. Džafič - 26. Zapalač. Rozhodčí: Zelinka - Plesar, Dobrovolný. ŽK: Rabiňák, Mráz, Presl, Dobal - Dressler, Karaduz. Diváci: 403.

Táborsko: Fryšták - Rabiňák (88. Gallo), Mráz, Krch, Kotrba - Džafič, Dobal, Šimák (75. Mach), Presl (85. M. Vukadinovič), Kočí - Strnad. Trenér: Nádvorník.
Žižkov: Boháč - Dressler (63. Šťastný), Besta, Bodeček, Čermák - Karaduz, Koryta, Tasič (87. Roubal), Zapalač, Bartl - Hejný (74. Surynek). Trenér: Favarin.

Zlín - Pardubice 2:1 (2:0)
Branky: 20. Poznar, 40. Dobeš - 60. Pospíšil. Rozhodčí: Franěk - Štěrba, Trávníček. ŽK: Kubica - Hodas, Kudrna. Diváci: 741.

Zlín: Kořínek - Pazdera, Malý, Kubica, B. Červenka - Železník (78. Bartolomeu), Elšík, Dobeš, Hruška (70. Hruška) - Poznar (82. Holík), Malcharek. Trenér: Kalivoda.
Pardubice: Shejbal - Hundák (55. Fusek), Tischler, Vencl, Přibyl - Němeček (46. Kudrna), Jeřábek, Pospíšil, Norek - Hodas (72. Rešetár), Petrus. Trenér: Svědík.