Skvělý Liverpool vyřadil přemožitele Sparty i Plzně, ve finále je opět Sevilla

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

EVROPSKÁ LIGA | Fotbalisté Sevilly jsou prvním týmem v historii, který si zahraje ve třetím finále Evropské ligy za sebou. V semifinále vyřadili Šachtar Doněck, když po úvodní remíze 2:2 doma zvítězili 3:1. V basilejském finále vyzvou 18. května Liverpool, který domácí výhrou 3:0 napravil úvodní porážku 0:1 a postoupil přes Villarreal, který v EL vyřadil Spartu i Plzeň. Zamezil tak tomu, aby se stejně jako v Lize mistrů hrálo španělské finále.

Sevilla je nejúspěšnějším týmem v historii soutěže, všechny čtyři dosavadní účasti ve finále zužitkovala v zisk trofeje. A šanci bude mít i letos, když díky dvěma gólům útočníka Gameira potvrdila proti Šachtaru roli favorita.

Na první Gameirovu trefu po chybě v rozehrávce hostů sice ještě těsně před poločasem odpověděl chorvatský veterán Eduardo, Gameiro se ale trefil znovu hned po změně stran a postup ještě potvrdil Mariano střelou z dálky.

Liverpool je ve finále počtvrté, ale poprvé od roku 2001, kdy vyhrál soutěž ještě pod názvem Pohár UEFA. Tehdy u toho byli i Češi Vladimír Šmicer a Patrik Berger.

Doma šel anglický celek sebevědomě za postupem a už v sedmé minutě dohnal ztrátu z prvního utkání. Po dvou centrech ze strany přišla nepovedená střela Sturridge, jenže míč si po ní smolně srazil do vlastní branky Bruno Soriano. Villarreal, který v průběhu sezony přešel přes Plzeň i Spartu, nevyužil několik šancí a v 63. minutě Sturridge tentokrát sám rozhodl.

Villarreal navíc přišel dvacet minut před koncem o vyloučeného stopera Ruize, pak mu ale sudí odepřel penaltu. Místo toho zvýšil na 3:0 Lallana a odstartoval postupovou radost.

Liverpool FC - Villarreal CF 3:0 (1:0)
Branky: 7. vlastní Soriano, 63. Sturridge, 81. Lallana. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.). ČK: 71. Ruiz (Villarreal). Diváci: 43.000. První zápas: 0:1, postoupil Liverpool.

Liverpool: Mignolet - Clyne, Lovren, Touré, Moreno - Milner, Can, Lallana - Firmino (89. Benteke), Sturridge (90.+2 Leiva), Coutinho (82. Allen). Trenér: Klopp.
Villarreal: Areola - Gaspar, Musacchio, Ruiz, Jaume Costa - Dos Santos (73. Bonera), Pina (60. Trigueros), Soriano, Suárez - Soldado (68. Adrián), Bakambu. Trenér: Marcelino.

Sevilla - Šachtar Doněck 3:1 (1:1)
Branky: 9. a 47. Gameiro, 59. Mariano - 44. Eduardo. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). Diváci: 41.286. První zápas: 2:2, postoupila Sevilla.

Sevilla: Soria - Mariano, Rami, Carrico, Tremoulinas (74. Escudero) - Krychowiak, N'Zonzi - Coke, Banega (89. Cristoforo), Vitolo - Gameiro (82. Iborra). Trenér: Emery.
Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Rakickij, Ismaily - Malyšev, Stěpaněnko - Marlos (84. Wellington), Kovalenko, Taison (76. Bernard) - Eduardo (84. Dentinho). Trenér: Lucescu.

Hosté:

Domácí: Mignolet – Clyne, K. Touré, Lovren, A. Moreno – Milner (C), Can, Lallana – Coutinho (82. Allen), Sturridge (90+2. Lucas Leiva), Firmino (89. Benteke).

Hosté: Aréola – M. Gaspar, Musacchio, V. Ruiz, J. Costa – J. dos Santos (73. Bonera), Pina (60. Trigueros), B. Soriano (C), Denis Suárez – Soldado (69. Adrián López), Bakambu.

Domácí: Ward, Benteke, Lucas Leiva, Allen, Škrtel, Ibe, Smith

Hosté: Asenjo, Samuel, Trigueros, Castillejo, López, Rukavina, Bonera

Domácí: Clyne

Hosté: V. Ruiz, Soldado, V. Ruiz (č), Denis Suárez

Viktor Kassai – György Ring, Vencel Tóth (všichni Maďarsko)

Hosté: 44. Eduardo

Domácí: Soria – Mariano, Rami, Carriço, Trémoulinas (73. Escudero) – Krychowiak, N'Zonzi – Coke (C), Banega (89. Cristóforo), Vitolo – Gameiro (82. Iborra).

Hosté: Pjatov – Srna (C), Kučer, Rakyckyj, Ismaily – Malyšjev, Stěpaněnko – Marlos (84. Wellington Nem), Kovalenko, Taison (76. Bernard) – Eduardo (84. Dentinho).

Domácí: Rico, Iborra, Cristóforo, Escudero, Pareja, Konopljanka, Llorente

Hosté: Kanibolockij, Wellington Nem, Dentinho, Bernard, Kobin, Ordec, Ferreyra

Domácí: Banega, Vitolo

Hosté: Marlos, Rakyckyj, Kučer, Srna, Eduardo, Stěpaněnko, Ismaily

Björn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (všichno NED)