LM: Rosický prohrál, ale slaví. Dortmund zachránil postup v závěru

0
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

SOUHRN LIGY MISTRŮ | Fotbalová Liga mistrů už zná všechny osmifinalisty, mezi které se po dnešních závěrečných zápasech ve skupinách zařadil i Arsenal s Tomášem Rosickým, přestože prohrál 0:2 v Neapoli. "Kanonýry" doprovodí do jarních vyřazovacích bojů po dramatickém vyvrcholení skupiny F Dortmund. Finalista minulého ročníku až gólem z 87. minuty zdolal 2:1 Marseille a postoupil na úkor italského mužstva.

Účast v play off si dnes zajistily také AC Milán, Schalke a Petrohrad. Ten jde dál navzdory porážce 1:4 ze hřiště Austrie Vídeň, které jedním gólem pomohl český záložník Tomáš Jun. Ruský tým postoupil s pouhými šesti body, což je rekord Ligy mistrů.

Z minulého kola měly jisté osmifinále Atlético Madrid, Chelsea s brankářem Petrem Čechem a Barcelona, která dnes i díky hattricku Neymara rozstřílela Celtic Glasgow 6:1.

Arsenal s Rosickým v základní sestavě sahal v Neapoli po bodu, čtvrt hodiny před koncem ale otevřel skóre Higuaín a po vyloučení hostujícího kapitána Artety přidal v nastavení druhý zásahem Callejón. Londýnský celek je v osmifinále počtrnácté za sebou.

Dortmund poslal v Marseille do vedení ve čtvrté minutě kanonýr Lewandowski, za deset minut odpověděl Diawara. Borussia rozhodla o výhře až tři minuty před koncem po trefě Grosskreutze, jenž svému mužstvu zařídil postup a domácím šestou porážku v LM. Dortmund, Arsenal i Neapol získaly ve skupině 12 bodů, ale Italové doplatili na horší vzájemné zápasy s německým celkem.

AC Milán ve skupině H uhájil bodový náskok před Ajaxem, s nímž na svém stadionu remizoval 0:0. Už ve 22. minutě byl vyloučen domácí kapitán Montolivo za ostrý zákrok na Poulsena. Amsterodamský tým ale ani v dlouhé přesilovce nedokázal navázat na výhru ze San Sira před třemi lety.

Zklamaný hrdina. Branka Gonzalo Higuaina Neapoli k postupu do další fáze Ligy mistrů nepomohla

Schalke zdolalo 2:0 oslabenou Basilej, které by stačil k postupu bod. Švýcarský dvojnásobný přemožitel Chelsea si v Gelsenkirchenu zkomplikoval situaci už v prvním poločase, kdy dostal červenou kartu stoper Ivanov. Domácí využili přesilovku po pauze zásluhou Draxlera a Matipa.

Barcelona i bez Lionela Messiho doma deklasovala Celtic a spravila si chuť po minulé prohře 1:2 v Amsterodamu. Zraněnou argentinskou hvězdu dokonale zastoupil Brazilec Neymar, který si připsal premiérový hattrick za katalánský tým. V Lize mistrů skóroval poprvé. Další branky přidali na Nou Campu Piqué a Pedro a Tello, čestný gól Skotů dal až v závěru Samaras.

Chelsea si domácí výhrou 1:0 nad Steauou Bukurešť upevnila první místo. Brankář Petr Čechem dostal volno a jen z lavičky kryl záda své tradiční dvojce Schwarzerovi. Zkušený Australan se ve 41 letech a 66 dnech stal nejstarším debutantem v historii LM. "Blues" zajistil těsnou výhru gólem z desáté minuty útočník Ba.

Hosté:

Domácí: Fährmann – Učida, Höwedes (C) (31. Szalai), Santana, Kolasinac – Farfán, Matip, Meyer (88. Goretzka), Neustädter, Draxler (66. Fuchs) – K-P. Boateng (C).

Hosté: Sommer – Voser, Schär, Ivanov, Xhaka – Salah, Elneny (61. Sio), Frei, Die (72. Ajeti), Stocker (72. Delgado) – Streller (C).

Hosté:

Domácí: Schwarzer – Ivanović, Luiz, Terry (C), Cole – Willian (80. de Bruyne), Oscar (67. Schürrle), Mikel (74. Ramires), Lampard, Hazard – Ba.

Hosté: Tatarusanu – Georgievski, Szukała, Gardos, Latovlevici – Chipciu, Iancu, Pintilii (C) (64. Tatu), Stanciu (61. Prepelita), Pirvulescu – Kapetanos (71. Piovaccari).

Hosté: 4. Lewandowski, 87. Großkreutz

Domácí: Mandanda – Fanni, Diawara, Mendes (46. Abdallah), Mendy – Thauvin (79. Imbula Wanga), Lemina, Cheyrou – Payet, Gignac, Khalifa (55. Morel).

Hosté: Weidenfeller – Sarr, Papastathopulos, Durm, Großkreutz – Blaszczykowski (66. Hofmann), Kehl (78. Piszczek), Mchitarjan, Şahin, Reus (78. Schieber) – Lewandowski.

Hosté:

Domácí: Cabral – Maggio (C), Fernández, Albiol, Armero – Callejón, Dzemaili, Pandev (57. Insigne), Behrami, Mertens – Higuaín.

Hosté: Szczęsny – Jenkinson, Mertesacker, Koscielny, Gibbs – Rosický (74. Monreal), Flamini, Özil, Arteta (C), Cazorla (68. Ramsey) – Giroud.

Hosté: 35. Keržakov

Domácí: Lindner – Rogulj, Ortlechner, Suttner, Mader – Murg (61. Royer), Holland, Dilaver, Jun (83. Kienast) – Hosiner, Stankovic (69. Simkovic).

Hosté: Lodygin – Ansaldi (87. Smolnikov), Criscito, Lombaerts, Hubočan – Širokov, Zyrjanov (63. Aršavin), Fajzulin (82. Bystrov), Witsel – Hulk, Keržakov.

Domácí: Kardum, Ramsebner, Leovac, Koch, Simkovic, Royer, Kienast

Hosté: Baburin, Neto, Smolnikov, Anjukov, Bystrov, Tymoščuk, Aršavin

Domácí: Ortlechner, Dilaver

Stavrev – Kirovski, Kostadinov (všichni MKD)

37 500 diváků

ONLINE: Austria Vídeň - Petrohrad (20:45)

Hosté:

Domácí: Aranzubia – Manquillo, Alderweireld, Miranda, Insúa – Ó. Torres (62. Turan), Gabi (C), Raúl García, Koke, Adrián (82. Baptistão) – D. Costa (46. David Villa).

Hosté: Helton – Danilo, Maicon, Mangala, Sandro – Fernando, González (C) (64. Ghilas), Defour (78. Herrera) – Varela, Martínez, Josué (46. Licá).

Domácí: Gil, Godín, Giménez, Lucas, Turan, Villa, Baptistão

Hosté: Fabiano, Otamendi, Herrera, Licá, Quintero, Ghilas, Ricardo

Domácí: Aranzubia, Alderweireld, Insúa

Hosté: Josué, González, Defour, Martínez, Mangala

Deniz Aytekin. Asistenti: Markus Häcker, Holger Henschel. Čtvrtý rozhodčí: Marco Achmüller. Brankoví rozhodčí: Bastian Dankert, Daniel Siebert (všichni GER)

Ajax Amsterdam

Domácí: Abbiati – De Sciglio, Bonera, Zapata, Constant – Montolivo (C), Kaká (81. Mexés), de Jong, El Shaarawy (24. Poli), Muntari – Balotelli.

Hosté: Cillessen – van Rhijn, Moisander (C), Denswil, Blind – Klaassen, Poulsen (46. Hoesen), Serero (81. van der Hoorn) – Schøne, Krkić (72. Sigthórsson), Fischer.

Domácí: Coppola, Mexés, Zaccardo, Poli, Nocerino, Emanuelson, Matri

Hosté: Vermeer, van der Hoorn, Sigthórsson, Andersen, Hoesen, de Sa, Ligeon

Domácí: Montolivo (č), Balotelli, de Jong, De Sciglio, Muntari

Hosté: Blind

Howard Webb – Michael Mullarkey, Darren Cann (Peter Kirkup)

Stadio Giuseppe Meazza (San Siro), Milán (82 955 míst)

Hosté: 88. Samaras

Domácí: Pinto – Adriano, Piqué, Mascherano, Montoya – Xavi (C), Busquets (73. Song), Roberto – Pedro, A. Sánchez (62. Tello), Neymar (80. Dongou).

Hosté: Forster – Matthews (82. Stokes), van Dijk, Ambrose, Lustig – Boerrigter, Ledley, Biton (70. Commons), Brown (C) – Samaras, Pukki (46. Mulgrew).

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.