Slavia a Liga mistrů: Trpišovský - co o něm (ne)víte? Licenci mu platil táta, trénoval v parku | iSport.cz
29. srpna 2019 • 14:15

Co (ne)víte o Trpišovském: Licenci mu platil táta, trénoval v parku

Autor: ros
 • Cesta Jindřicha Trpišovského byla dlouhá a strnitá, teď ale zažívá svůj sen Cesta Jindřicha Trpišovského byla dlouhá a strnitá, teď ale zažívá svůj senFOTO: Koláž iSport.cz

  Se Slavií už urval ligový titul, dvě vítězství v poháru, zažil dlouhou cestu až do čtvrtfinále Evropské ligy. Nyní si vychutnává postup do Ligy mistrů. Trenér Jindřich Trpišovský se stal během pár let českým trenérským esem, pražský klub dotáhl mezi evropskou klubovou elitu. Jaké byly jeho začátky?

 • Profesionální licenci mu zaplatil táta

  Trenér Slavie Jindřich Trpišovský se soustředí před odvetou s Kluží v Lize mistrů

  Začátky byly pro Jindřicha Trpišovského pořádně náročné, profi licenci mu dokonce musel zaplatit táta. Slavistický kouč šel nakonec za svým snem dlouhých 18 let. Prokousával se k dospělému fotbalu přes přípravky a dorost, u toho pracoval jako číšník v hotelových restauracích a později jako provozní u kamaráda v restauraci. Těžké časy zažil charismatický kouč i ve Viktorii Žižkov, z nějž zamířil trénovat liberecký Slovan.

 • Působil v mládeži Sparty

  Trenér Jindřich Trpišovský v liberecké šatně

  Během let sbírání praxe u mládeže se Jindřich Trpišovský dostal i do pražské Sparty. U ní působil po vydařeném angažmá v Kolíně jako trenér mladšího dorostu. „Znám tam všechny lidi, což ovšem neznamená, že jsem sparťan,“ líčil v srpnu roku 2017. Ke Spartě měl několikrát blízko i během svého působení v Liberci, nakonec si ale plácl po vleklých jednáních s pražským rivalem.

 • Před třemi lety vedl trénink v parku

  Jindřich Trpišovský (vlevo) ještě v druholigovém Žižkově

  Ještě před necelými pěti roky trénoval na Žižkově v parku u stadionu. Druholigový tým se tehdy dostal do potíží poté, co hráči čtyři dny stávkovali kvůli nevyplaceným mzdám a klub dlužil městu peníze za pronájem stadionu. Tréninková cvičení tak dělal Trpišovský s hráči i na nedalekém kopci Vítkov u Žižkova památníku. Svého času měla Viktorka k dispozici na trénink s šestnácti hráči jen tři míče. Těžké období nakonec aktuálně 43letý kouč překlenul, i když musel bývalému klubu půjčit značnou částku a některým hráčům na nájmy. Zpětně považuje předchozí místy až groteskní situace za velkou školu.

  Trenér Jindřich Trpišovský trénoval s Žižkovem i v parku

 • Osudoví muži

  Jindřich Trpišovský se raduje po závěrečném hvizdu zápasu v Ostravě, ve kterém Slavia definitivně získala mistrovský titul...

  Jeden z aktuálně nejuznávanějších českých koučů si kolem sebe vytvořil výbornou partu. V Žižkově se potkal s kolegy Zdeňkem Houšteckým, Jaroslavem Köstlem a Štěpánem Kolářem, přičemž všichni stáli po jeho boku už v Liberci a stojí i ve Slavii. Klíčoví muži Trpišovského trenérského života přispěli k úspěchu. Společně dokráčeli z finanční krize až k pohádkovému, více než 400 milionovému bonusu za postup do základní fáze Ligy mistrů. Další fungující spolupráci navázal trenér roku 2018 s Janem Nezmarem. Z každé končící štace si sebou vzal i dalšího člena sportovního úseku klubu.

 • Proč nosí kšiltovku?

  Spokojený kouč mistrů Jindřich Trpišovský

  Trpišovský se nijak netají tím, že jeho trenérským vzorem byl a stále je aktuální kouč Liverpoolu Jürgen Klopp. Právě ten fotbalový svět dobyl s kšiltovkou na hlavě, teď se o to samé pokusí i jeho "učeň". Oba se navíc mohou v rámci Ligy mistrů potkat. Liverpool je v prvním koši, Slavia čeká ve čtvrtém. Proč  si ale Trpišovský vybral jako svou obchodní značku právě baseballovou čepici? „Patří ke mně už 18 let. Nosím ji z praktických důvodů, chrání mě před sluncem nebo deštěm. Pomáhá mi být sám sebou: třeba při zápasech venku na mě fanoušci pokřikují, ale s kšiltovkou na hlavě prostě zůstávám ve svém světě," prozradil v roce 2015 v rozhovoru pro deník.cz.

 • Klenot jménem Souček

  Tomáš Souček a Jindřich Trpišovský převzali ceny na galavečeru Ligové fotbalové asociace

  S Tomášem Součkem se Jindřich Trpišovský poprvé potkal v sezoně 2014/2015 v Žižkově, kde defenzivní záložník hostoval ze slavistického béčka. Přespříští ročník spolu zase váleli v Liberci, kam zamířil také v rámci hostování. Teď Součka 43letý trenér vede ve Slavii. Velkou měrou se tak zasloužil o jeho herní progres a gigantickou smlouvu, kterou se sešívanými podepsal před několika měsíci.

 
Skupina F
Články odjinud


Články odjinud