23. března 2023 • 15:00

Malér. UEFA vyšetřuje Barcelonu kvůli korupci, hrozí vyloučení z Ligy mistrů

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
1
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
53 otázek s Gudasem: komu dal největší nakládačku, proč nosí plnovous
REVIEW Bohemians: Propad klokanů? Lazaret Ďolíček, letní flopy a starý kádr
VŠECHNA VIDEA ZDE

UEFA začala vyšetřovat FC Barcelonu v souvislosti s kauzou možného ovlivňování rozhodčích. Katalánskému klubu, který čelí obvinění z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů, hrozí i vyloučení z Ligy mistrů.FC Barcelona čeká kvůli obvinění z úplatků pro sudí soud, obviněni byli i někdejší předsedové Josep Maria Bartomeu a Sandro Rosell. Mezi dalšími je také někdejší viceprezident výboru rozhodčích José María Enríquez Negreira, který stejně jako zástupci Barcy platby přiznal, popřel ale, že by se jednalo o úplatky.

Barcelona v letech 2001 až 2018 podle španělských médií převedla téměř 7,3 milionu eur na účet společnosti patřící Negreirovi. Peníze klub údajně vyplácel za poradenské služby. Zástupci Barcelony i Negreira ve svých výpovědích platby přiznali, popřeli ale, že šlo o úplatky.

UEFA od dubna 2007 může potrestat kluby, kterým se v uplynulých 16 letech prokázalo ovlivňování zápasů, ročním zákazem startu v Lize mistrů. Barcelona aktuálně vede španělskou ligu o 12 bodů před druhým Realem Madrid a má už téměř jistý postup do příštího ročníku elitní pohárové soutěže. Z play off Evropské ligy vypadla minulý měsíc s Manchesterem United po výsledcích 2:2 a 1:2.

Už v únoru předseda španělské ligy Javier Tebas vyloučil, že by Barce hrozil trest na sportovním poli. I kdyby se prokázala vina, případy starší tří let jsou podle směrnic promlčené. Vyloučení z Ligy mistrů by však pro zadlužený klub mohlo znamenat velký problém. Zatím ale nebyly zveřejněny žádné informace o ovlivnění konkrétního zápasu ve prospěch Katalánců.

Klub mezitím zažaloval devět novinářů za zprávy o tom, že měl uplácet. Podle španělského deníku Sport aktuální lídr La Ligy dalších pět podobných žalob chystá. Navíc musí ve Španělsku čelit nepřátelské atmosféře, jako například v předminulém kole v Bilbau. Domácí fanoušci na stadionu San Mamés házeli falešné červené a modré bankovky s nápisem „mafie“, značkou dolaru a nominální hodnotou 0. Rovněž skandovali, že Katalánci budou vyloučeni z nejvyšší soutěže.

„Respektuji fanoušky na San Mamés, vždy se ke mně chovali slušně. Ale překvapila mě nepřátelská atmosféra vůči Barce. Bylo mi z toho smutno,“ řekl trenér Xavi. „Barca se předem odsuzuje, což podle mě není dobré pro společnost. Každý může mít svůj názor a já všechny respektuji, i když se nemusejí shodovat s těmi mými. Ale mrzí mě to,“ přidal kouč.

FC Barcelona Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
1

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud