LM: senzační prohra Barcy i otočka AC. Známe první dva postupující

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Fotbalová Liga mistrů zná první dva osmifinalisty! Jsou jimi obhájci titulu z Manchesteru City, kteří v poklidném tempu porazili 3:0 Young Boys Bern. Druhým postupujícím je po vítězství 2:1 nad CZ Bělehrad Lipsko. Slavit mohla také Barcelona, která byla až do 4. kola v „háčku“ stoprocentní, nezvládla ale duel s Šachtarem Doněck a po prohře 0:1 si na potvrzení postupu musí počkat. Dortmund porazil 2:0 Newcastle, AC Milán otočil proti PSG na konečných 2:1. Feyenoord s Ondřejem Lingrem padl na hřišti Lazia 0:1, český reprezentant do utkání nezasáhl.

Skupina E

Celtic proti Atléticu hrál už od 23. minuty bez vyloučeného Japonce Maedy. Pod demolici obhájce skotského titulu se dvěma zásahy podepsali Griezmann a Morata.

Madridský tým vede skupinu E o bod před Laziem, které díky 200. gólu Immobileho v dresu římského klubu zdolalo doma Feyenoord Rotterdam 1:0. Celé utkání na lavičce hostů strávil český reprezentant Ondřej Lingr. Nizozemský celek je za Laziem o bod, poslední Celtic má pouhý bod.

Skupina F

PSG poslal na San Siru do vedení v deváté minutě slovenský reprezentant Škriniar, který dříve hrál za Inter Milán. Brzy poté srovnal Leao a obrat krátce po změně stran dokonal hlavou Giroud. AC Milán vstřelil vůbec první branky v tomto ročníku Ligy mistrů a na druhé Pařížany ztrácí pouze bod. V utkání proti sobě nastoupili bratři Théo (AC) a Lucas (PSG) Hernandezové.

V čele skupiny F je o bod Dortmund po domácí výhře 2:0 nad Newcastlem. Borussia dala zapomenout na sobotní domácí debakl s Bayernem Mnichovem 0:4 v německé lize. V 26. minutě se trefil z malého vápna Füllkrug, pojistku přidal ve druhém dějství po protiútoku Brandt. Vestfálské mužstvo navázalo na vítězství 1:0 v Newcastlu, „Straky“ klesly na poslední místo.

Skupina G

Pod triumf Manchesteru City nad Bernem se dvěma góly podepsal norský kanonýr Haaland, přičemž první branku dal z penalty. Prosadil se i Foden. Hosté od 53. minuty dohrávali v oslabení po vyloučení Laupera.

„Citizens“ se stali 12. mužstvem v historii soutěže, které nasázelo 250 gólů. Povedlo se jim to nejrychleji ze všech, stačilo jim na to 119 utkání. Svěřenci trenéra Pepa Guardioly udrželi stoprocentní bilanci ve skupině G.

Plný bodový zisk Lipska v Bělehradě zařídili Simons a Openda, utkání zdramatizoval vlastní brankou Henrichs. Crvena zvezda s Bernem mají v „géčku“ po jednom bodu a utkají se o třetí místo, které zaručuje start v jarní vyřazovací fázi Evropské ligy.

Skupina H

Souboj Šachtaru s Barcelonou se kvůli válce na Ukrajině odehrál v Hamburku. Duel dvou úřadujících mistrů svých zemí rozhodl ve 40. minutě hlavou útočník Sikan. Svěřenci trenéra Xaviho, kteří doma zdolali dnešního soupeře 2:1, prohráli druhý z posledních tří soutěžních zápasů.

Šachtar má tříbodové manko na Porto. Portugalský celek si doma poradil s Antverpami 2:0 a bodově se dotáhl na Barcelonu. Jeho výhru zařídili Evanilson z penalty a Pepe, jenž se ve věku 40 let a 256 dní stal nejstarším střelcem v dějinách soutěže. Belgický tým, který dohrával v deseti, stále čeká na premiérový bod.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.