9. dubna 2022 • 11:18

TOP 6 českých zápasů v Evropě: Třikrát Slavia, Real i výprask pro Lyon

10
  • Připomeňte si TOP 6 zápasů českých týmů v Evropě...Připomeňte si TOP 6 zápasů českých týmů v Evropě...FOTO: Koláž iSport.cz

Ve čtvrtek se na rotterdamském stadionu De Kuip servírovala luxusní fotbalová zábava. O to lepší, že k báječné podívané přispěl i český tým. Slavia remizovala ve čtvrtfinále Konferenční ligy s Feyenoordem 3:3. Deník Sport se ohlédl do historie a vybral šestici nejzábavnějších pohárových duelů, kdy Evropu okouzlilo mužstvo z tuzemska. Našlo by se jich jistě víc, nicméně tohle je TOP sextet řazených od nejstaršího.

• Sparta – Real Madrid 2:3

21. listopadu 2001

Osmifinálová skupina Ligy mistrů

Branky: 30. Michalík, 72. Sionko – 20. Zidane, 36. Morientes, 74. Morientes. Sparta: Čech – Flachbart, Hübschman, Novotný, Labant – Sionko, M. Hašek (71. Slončík), Jarošík, Michalík (52. Zelenka) – Hartig (78. Papoušek), Kincl. Trenér: Jaroslav Hřebík.

Do Prahy přijel natřískaný Bílý balet s největšími hvězdami světového fotbalu. Chlapi v rudém však donutili Letnou i přes porážku k hromovému potlesku. Byla to jízda, navíc v Lize mistrů. Real zachránil až kanonýr Morientes. „Jsem z našeho výkonu unešený,“ popadal dech náročný trenér Jaroslav Hřebík.

Pozdrav kapitánů. Zinedine Zidane si za Real Madrid podává ruku s Jiřím Novotným ze Sparty. Pozdrav kapitánů. Zinedine Zidane si za Real Madrid podává ruku s Jiřím Novotným ze Sparty.Foto Archiv Sportu

• Liberec – Lyon 4:1

28. února 2002

Odvetný zápas osmifinále Poháru UEFA

Branky: 1. Nezmar, 75. Štajner, 82. Nezmar, 85. Neumann - 17. Müller. Liberec: Kinský - Johana, Lukáš (9. Valachovič), Holeňák , Janů - Hodúr (71. Neumann), Koloušek, Langer, Zbončák - Nezmar (90. Gyan), Štajner. Trenéři: Ladislav Škorpil a Josef Csaplár.

Památný rok historie libereckého fotbalu. Žádné spekulace, hned pěkně na věc, presink, tlak na balon. Takovou filozofii bušili do týmu trenéři Škorpil s Csaplárem. Slovan si to na férovku rozdal i s Lyonem a byl z toho omračující postup do čtvrtfinále Poháru UEFA podtržený čtyřmi góly.

Ke slavnému vítězství pomohl i Václav Koloušek Ke slavnému vítězství pomohl i Václav KoloušekFoto sport

• Plzeň – AC Milán 2:2

6. prosince 2011

Základní skupina Ligy mistrů

Branky: 89. Bystroň, 90. Ďuriš – 47. Pato, 49. Robinho. Plzeň: M. Čech - Rajtoral, Bystroň, Čišovský, Limberský - Petržela , Kolář (67. Ďuriš), Horváth , Jiráček (29. Darida), Pilař (85. Hora) - Bakoš. Trenér: Pavel Vrba.

Neskutečný zápas umocnil úchvatný finiš Viktorie. V posledních dvou minutách pálili do sítě věhlasného AC hrdinové Bystroň s Ďurišem, odměnou byl postup ze třetího místa ve skupině do jarní fáze Evropské ligy. Pavel Vrba v ten den měl narozeniny. „Nevím, jestli ještě někdy zažiju, aby mi přálo k narozeninám dvacet tisíc fanoušků,“ dojatě pravil. Zápas se hrál v Edenu.

Děkovačka fanouškům po fantastické remíze. Děkovačka fanouškům po fantastické remíze.Foto Michal Beránek (Sport)

• Slavia – Sevilla 4:3 po prodloužení

14. března 2019

Odvetný zápas osmifinále Evropské ligy

Branky: 14. Ngadeu, 46. Souček z pen., 102. Van Buren, 119. Traoré - 44. Ben Yedder z pen., 54. El Haddadi, 98. Vázquez. Slavia: Kolář - Masopust (90. Zmrhal), Kúdela, Ngadeu, Deli, Bořil - Souček - Traoré, Stoch (92. Van Buren), Král (106. Frydrych) - Škoda (77. Olayinka). Trenér: Jindřich Trpišovský.

Nezapomenutelné divadlo. Po brance Vázqueze v prodloužení byla Slavia v pytli. Hnaná fantastickou kulisou však dovedla v prodloužení dvěma góly zápas otočit. Rozhodující a postupovou trefu zařídil nevšední střelec Ibrahim Traoré. „Víc ve fotbale zažít nejde,“ zářil kouč Trpišovský.

Eden v extázi, Slavia šokovala Sevillu v závěru prodloužení a slaví neuvěřitelný postup

• Chelsea – Slavia 4:3

18. dubna 2019

Odvetný zápas čtvrtfinále Evropské ligy

Branky: 5. Pedro, 9. Deli vlastní, 17. Giroud, 26. Pedro - 25. Souček, 52. Ševčík, 54. Ševčík. Slavia: Kolář - Kúdela, Ngadeu, Deli - Bořil, Souček, Traoré, Král, Zmrhal (85. Škoda) - Masopust (52. Olayinka), Ševčík (78. Stoch). Trenér: Jindřich Trpišovský.

I porážka může být heroická a oceněná fanoušky vítězů. Slavia předvedla báječné představení. Po sedmnácti minutách se brodila kaší, prohrávala 0:3. V druhém poločase však sahala dokonce po vyrovnání, Petr Ševčík měl v životním zápase na noze hattrick. „Slavia může být na sebe hrdá,“ psal Daily Telegraph.

Slavia s Chelsea sahala po absolutní senzaci, po heroickém výkonu prohrála 3:4

• Feyenoord – Slavia 3:3

7. dubna 2022

1.zápas čtvrtfinále Konferenční ligy

Branky: Branky: 10. Sinisterra, 74. Senesi, 86. Kökcü - 41. Olayinka, 67. Sor, 90.+5 Traoré. Slavia: Kolář - Bah, Kúdela, Kačaraba, Oscar - Talovjerov (66. Lingr), Holeš (90.+1 Madsen) - Schranz, Traoré, Olayinka (83. Tecl) - Sor. Trenér: Jindřich Trpišovský.

Tuhle parádu mají všichni v živé paměti. Legendární stadion De Kuip sledoval výživnou přestřelku, duel prošpikovaný emocemi i přestávkovou strkanicí mezi oběma znesvářenými tábory. Diváci se náramně bavili. V posledních vteřinách dala fotbalové nádheře pečeť patička Ibrahima Traorého.

Studio iSport.cz: Kolář s alibi, ale na gólech má podíl. Sor může mít zbraň jako Mbappé, říká Vízek