Radek Špryňar
27. července 2022 • 10:02

Fiala proti Nedvědově Superlize. Česká vláda změnila svůj postoj

Vstoupit do diskuse
11
TOP VIDEA
V KURZU: Derby! Odveze Sparta z Edenu body? Žádný debakl v Plzni
PRVNÍ DOJEM: Krejčí hrdinou i padouchem. Domácí dominance, jenže lepší soupeř by trestal víc
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předchozí vláda Andreje Babiše řekla ANO, nastupující kabinet Petra Fialy zase NE. I na základě konzultace s šéfem českého fotbalu Petrem Fouskem. Jde o Superligu. Ligu pro nejbohatší. Spor o vznik elitářské soutěže se dostal až před Soudní dvůr Evropské Unie. „Velice kvitujeme současný podporující postoj premiéra i Vlády České republiky,“ spokojeně hlásil po nedávném stání v Lucemburku předseda FAČR.Je to patnáct měsíců zpátky, co nejlepší evropské kluby s velkou slávou, ale také dost bez skrupulí, oznámily vznik nové soutěže. Super League. Pro dvanáctku TOP fotbalových firem ze tří zemí. Výrazným propagátorem celé akce byl Juventus v čele s viceprezidentem Pavlem Nedvědem. Po dvou dnech byl projekt rozprášen. Bouřili se fanoušci, mimořádnou míru zloby daly najevo členské federace UEFA, samo sebou představitelé národních soutěží. Zaangažované kluby braly rychle zpátečku, hlavně ty z Anglie.

Nápad stále není pohřbený, oheň stále doutná… V březnu se totiž objevily spekulace, že právě šéf Juventusu Andrea Agnelli je v zákulisí činorodý a plánuje představit poněkud osekanější verzi. Superligu neuzavřenou, ale s různými úrovněmi, mezi kterými by se sestupovalo a postupovalo. Detaily se ven nedostaly. Nicméně se řešila účast deseti klubů (Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Juventus, Inter Milán, AC Milán, Real Madrid, Atlético Madrid, Barcelona). Bez původní dvojice Arsenal a Tottenham.

Celá záležitost má přesah až do nejvyšších pater evropské politiky. Rozjeta je řada soudních sporů. Hodně zjednodušeně řečeno, především kvůli tomu, zda má mít UEFA a FIFA nepřijatelný monopol, když žádná podobná soutěž nesmí vzniknout bez jejich posvěcení.

Svár se řeší na půdorysu Soudního dvora Evropské Unie. O názor byly požádány vlády evropských zemí. Minulý rok, ještě v éře kabinetu Andreje Babiše, se Česko postavilo za vznik Superligy. Po nástupu vlády Petra Fialy došlo k přehodnocení tohoto stanoviska, které bylo prezentováno na nedávném ústním stání v Lucemburku, kde sídlí soudní dvůr.

Nedvěd o projektu Superliga: Pořád si myslíme, že je to správná cesta
Video se připravuje ...

„V ústní fázi vláda svoje stanovisko změnila tak, že ačkoli se jedná o omezení hospodářské soutěže, je to ospravedlnitelné s ohledem na model FIFA/UEFA umožňující s ohledem na princip solidární platby národním asociacím a fotbalovým klubům širokou podporu sportu, zejména u mládeže. Alternativní soutěž úzkého okruhu elitních fotbalových klubů by tento model znemožnila,“ řekla Mariana Wernerová, mluvčí ministerstva zahraničí pro web ekonomického serveru E15.cz.

Změna postoje byla částečně způsobená i poté, co byla o názor požádána Fotbalová asociace České republiky.

„S názorem FAČR je obeznámeno jak Ministerstvo zahraničních věcí, tak i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní sportovní agentura. Velice kvitujeme současný podporující postoj premiéra i Vlády ČR, účast náměstka MZV pana Smolka na osobním slyšení u soudního dvora a prezentovanou podporu sportovních i společenských argumentů v zájmu ČR, shodných s pozicí mnoha dalších zemí EU,“ řekl na přímý dotaz deníku Sport předseda asociace Petr Fousek.

„V záležitosti sporu mezi UEFA a Superligou stojí FAČR jednoznačně na straně UEFA, stejně jako všech 55 členských svazů UEFA, a důvody jsou naprosto zřejmé. Narušení solidárního systému UEFA by primárně poškodilo evropský fotbal a evropský sportovní model, ale poté druhotně vážným způsobem i český fotbal a způsobilo by značné sportovní i společenské škody na národních úrovních. Toto riziko stejným způsobem vnímají nejen fotbalové asociace v Evropě, ale i ligy, kluby a uskupení hráčů, trenérů, agentů i fotbalových příznivců, a opakovaně daly svůj postoj najevo. Z toho důvodu FAČR také podpořil i celoevropskou petici fanoušků,“ doplnil šéf českého fotbalu.

Vstoupit do diskuse
11

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Kde sledovat los Evropské ligy v TV?

Články odjinud


Články odjinud