Tajemný majitel Slavie: Petr Sisák, kontroverzní miliardář a přítel Tomáše Pitra! Tahle verze se včera dostala z kuloárových debat na veřejnost. Vedení klubu ji v ofi ciálním prohlášení odmítlo. Ale není to jen další zastírací manévr?
Stál u pádu první Slezské banky, u vytunelování litoměřických fondů a přátelí se s Tomášem Pitrem, teď má být v jeho rukou fotbalová Slavia.
![]() |
O kom je řeč? O Petru Sisákovi, dvaačtyřicetiletém miliardářovi s ne zrovna čistým rejstříkem.
O tom, že právě on je tím mužem, který vlastní Slavii, se spekulovalo už delší dobu. Včera se to však změnilo v oficiální debatu. Rozproudil ji článek na serveru reflex.cz s titulkem: Odhalení, vlastníkem Slavie je Petr Sisák.
Mezi fanoušky „červenobílých“ okamžitě odstartovala bouřlivá diskuse na téma: Je to pravda, nebo nikoli? Vedení Slavie přispěchalo bleskově s potvrzením druhé varianty.
„Petr Sisák není akcionářem společnosti SK Slavia Praha - fotbal a.s. a na chodu klubu se žádným způsobem nepodílí,“ uvedl Miroslav Platil, generální ředitel klubu.
Zdaleka ne všichni příznivci však tezi o falešné stopě uvěřili. Nelze se tomu ani divit. Kolikrát se už v poslední době dozvěděli od klubové generality A, přitom už v tu chvíli platilo B.
Pamatujete například, jak klub ofi ciálně oznámil, že stoper Marek Suchý prodloužil hostování ve Spartaku Moskva, jenže pravda byla taková, že do Ruska už „natvrdo“ přestoupil?
„Měl jsem takové pokyny,“ omlouval se pak Ondřej Zlámal, tiskový mluvčí Slavie, když tahle habaďůra praskla.
Nebo kauza Karel Jarolím: v polovině letošního května vedení „sešívaných“ oznámilo, že Jarolím mužstvo v sezoně 2010/11 nepovede, o dva týdny později stejného muže představilo jako staronového kouče Slavie.
![]() |
![]() |
Nevypustilo i teď jen kouřovou clonu pro zahalení reality?
Podezřelý už je každopádně jen samotný fakt, že klub tají majitele. Třeba v Anglii musí být kluboví vlastníci nejen veřejně známí, ale navrch musí projít i u vedení Premier League prověrkou solventnosti. V Česku může zůstat majitel klubu veřejnosti utajen. Všechny sice zná licenční komise
Českomoravského fotbalového svazu, ale ani ta si nemůže být jista tím, že jména na papíře souhlasí se skutečnými vlastníky. Ti mohou totiž být ukryti za prostředníky.
Akcionářská struktura Slavie jako by se tímto modelem řídila. V prosinci roku 2007 klubový management přiznal, že 61 procent akcií Slavie přešlo do rukou Key Investments, nebankovní finanční instituce. Ta je získala pro předem určeného zájemce, který dosud zůstal v utajení.
Důvody, proč se ho Slavia bojí zveřejnit, si může každý domýšlet podle vlastní fantazie. Že by se třeba styděla za jeho minulost, která by mohla seriózní obchodní partnery spíš odrazovat než přitahovat? To vědí jen v Edenu.
Ale zpátky k Petru Sisákovi. Najdou se společné průsečíky jeho a slávistického světa? Jedním z nich je právě společnost Key Investments, k jejíž klientům Sisák patřil.
Mimochodem slovenská pobočka této firmy půjčila někdejšímu premiérovi Stanislavovi Grossovi, velkému slávistovi, 10 milionů korun na nákup akcií, na nichž pak Gross vydělal 80 milionů korun.
Navíc zdroj Sportu uvádí, že Sisáka v Edenu občas potkává v době běžného chodu klubu, nikoli tedy při zápasech jako fanouška.
Můstkem do Slavie by mohl být také Sisákův otec Vladimír, zbrojař a finančník. Letos v květnu se v médiích objevila spekulace, že tehdejší slávistický generální ředitel Petr Doležal bojoval proti svému odvolání spojenectvím s Vladimírem Sisákem. O něm se mluvilo dokonce jako o údajném majiteli 25 procent akcií Slavie.
Slávistické akcie jsou vůbec obestřeny samými záhadami. Jejich dřívějšímu majoritnímu vlastníkovi, britské investiční společnosti ENIC, se třeba nelíbí způsob, jakým o ně přišel. A tak se obrátil na soud.
Jeden spor už přitom ENIC se Slavií vyhrál, o 111 milionů korun, které mu bude muset druhá strana co nevidět zaplatit. Čeká se pouze na to, až do Edenu dorazí z Anglie soudní příkaz k platbě.
Jinak však ve Slavii jasně vítězí nejasnosti.