Michal Koštuřík
Premium
9. června 2021 • 13:05

Rakousku vládne neoblíbený Salcburk. Češi v lize? Nein! Talent jde do Slezska

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Play off! Trash talk, polobozi v bráně. Kdo je dnes monstrum jako Dopita?
Další řádění Pastrňáka! Gólmanovi nedal šanci, navíc asistoval
VŠECHNA VIDEA ZDE

David Alaba. A kolem osobnosti z Bayernu parta borců, které rakouská liga s mocným a většinově nemilovaným panovníkem ze Salcburku záhy odlifrovala do Německa. Austria, Rapid, Admira… Slavné vídeňské značky nedodaly do výběru Franka Fody (Němce, jak jinak) pro EURO ani jednoho hráče! Stejně jako Sturm Graz či Tirol Innsbruck. Nová doba. A bez Čechů. V prémiové části článku si přečtěte i rozhovor s útočníkem Antonínem Svobodou, který si prošel akademií Salcburku, dál ale neprorazil. Teď se vrací do Česka.Rakouský fotbal se mění. V suverénně nejbohatším a nejúspěšnějším Salcburku prosperuje továrna na talenty, koncern Red Bull vyprodukoval světová esa Haalanda, Maného, Minamina, Keitu. Jenže reprezentace země pod Alpami z toho vlastně nic moc nemá. „Ale nejlepší rakouské mančafty jsou velmi dobré. Rapid, Linz, zvedl se Sturm. I nároďák má kvalitu,“ tvrdí René Wagner, jenž sázel osm let góly za vídeňský Rapid.

Rakousko na EURO

skupina C

Makedonie, neděle 13. 6., 18.00

Nizozemsko, čtvrtek 17. 6., 21.00

Ukrajina, pondělí 21. 6., 18.00

Do kádru pro vrchol sezony se vešli jen dva hráči tamní bundesligy, třetí gólman Alexander Schlager z Lince a obránce Andreas Ulmer ze Salcburku. Ani šampion s unikátní akademií, jenž vyhrál titul osmkrát v řadě, není žádným nosným dodavatelem opor pro národní tým.

„Je to výrobna hráčů. Salcburk je odskočený od ostatních, hlavně finančně a zázemím. Dokáže si momentálně asi koupit kohokoliv, kdo má zájem tam jít. Třeba rivalita s Rapidem je opravdu obrovská,“ upozorňuje někdejší nejlepší střelec tamní ligy.

Red Bull si piplá nadané cizince z celého světa a nejlepší Rakušany posouvá do Německa, primárně do partnerského Lipska. „V bundeslize taky donedávna působili tři rakouští trenéři, kteří si s sebou vzali nejlepší hráče z rakouské ligy,“ připomíná Wagner angažmá Olivera Glasnera ve Wolfsburgu, Adiho Hüttera ve Frankfurtu a Petera Stögera, jenž vedl čtyři roky 1. FC Köln.

Kam jde šikovný český fotbalista dohrát kariéru a přivydělat si eura na důchod? Jasně, Rakousko je jasná volba. Kdo může, sedne jednou dvakrát týdně do auta a v nižších soutěžích za hranicemi je za hvězdu. Tak to chodí léta letoucí. Mezi amatéry najdete každý víkend mraky Čechů z celé republiky. Jsou kreativnější, lépe takticky vybavení než domácí, proto se na ně sází.

Hlavní hvězdou Rakouska je David Alaba
Hlavní hvězdou Rakouska je David Alaba

Jenže dosud také platilo, že pár jich vždy válelo i mezi elitou. Jun, Bejbl, Sionko, Lokvenc, T. Došek, Ježek, Wagner, Koloušek, Vachoušek, Lafata… Rakouská špička měla fotbalisty ze sousedství v oblibě, byť nikdy nedosáhla na ty úplně nejlepší na vrcholu formy. Před patnácti lety jich v nejvyšší soutěži působilo hned devět.

Dveře sem měli Češi otevřené. Teď jako by se zabouchly, zamkly na sto západů. Nebo ne? Dost možná jsou důvody mnohem prozaičtější. Čili ekonomické.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Play off
Články odjinud


Články odjinud