Česko - Dánsko 1:2. Konec na EURO, střelec Schick dokázal jen snížit

Zklamaný Vladimír Coufal po vyřazení
Vyčerpaný Tomáš Souček po porážce s Dánskem
Radost dánských hráčů po postupu do semifinále EURO
Emotivní Jaroslav Šilhavý během zápasu s Dánskem
Tomáš Souček dohrával s ovázanou hlavou
Spoluhráči odvádí zraněného Ondřeje Čelůstku ze hřiště
Radost dánských hráčů po postupu do semifinále EURO
81
Fotogalerie
iSport.cz, ČTK
EURO 2021
Vstoupit do diskuse (126)

Česká cesta mistrovstvím Evropy skončila ve čtvrtfinále. Národní tým v Baku podlehl Dánsku 1:2. Soupeř dal oba góly v prvním poločase, trefili se Thomas Delaney a Kasper Dolberg. Po změně stran svým pátým gólem na turnaji rychle snížil Patrik Schick, vyrovnat už ale svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého nedokázali. Po zápase sledujte STUDIO EURO s trenérem Jaroslavem Hřebíkem a redaktorem Sportu Ondřejem Škvorem na iSport.cz.

Český tým hrál v samostatné historii čtvrtfinále na Euru počtvrté a podruhé neuspěl. Mezi nejlepší osmičkou národní mužstvo skončilo i před devíti lety. Reprezentanti nedokázali zopakovat semifinálovou účast svých předchůdců z roku 2004 v Portugalsku, kde český celek ve čtvrtfinále porazil Dány 3:0. Se Seveřany národní tým na velké akci po předchozích dvou vítězstvích poprvé prohrál, soupeře ve vzájemných duelech neporazil už posedmé za sebou.

Dánové postoupili na velké akci mezi poslední čtyři týmy potřetí v historii a poprvé od roku 1992, kdy kontinentální šampionát senzačně vyhráli. Ve středečním semifinále v Londýně narazí na lepšího z dvojice Ukrajina - Anglie.

Čtvrtfinále se hrálo až v tři tisíce kilometrů vzdáleném Baku. Kvůli opatřením proti koronaviru mohlo být v hlediště jen 31 tisíc diváků, zápas ale sledovalo jen 16.306 fanoušků. Českým příznivcům vedle daleké cesty komplikovala návštěvu i nutnost nastoupit pro návratu do vlasti do izolace, a v ochozech tak měli převahu Dánové.

Trenér Šilhavý udělal oproti osmifinále jednu změnu v sestavě. Do zahajovací jedenáctky se po odpykání disciplinárního trestu vrátil Bořil, naopak kapitán Darida po zranění začal jen na lavičce.

Seveřané si ve velkém vedru v Baku těžko mohli přát lepší start. Rozhodčí jim po údajném zásahu bránícího Čelůstky chybně přisoudil rohový kop a po něm se v páté minutě hlavou prosadil z druhé vlny úplně nepokrytý Delaney.

Záložník Dortmundu mohl v 17. minutě zvýšit, v dobré pozici ale minul. Za pět minut se na druhé straně dostal až před Schmeichela Holeš, na vítězný gól z osmifinále však nenavázal a zblízka trefil brankáře.

Po půlhodině těsně nedoskočil na centr z přímého okopu Čelůstka, na druhé straně pak vyrazil Vaclík střelu Damsgaarda, slavícího 21. narozeniny. Ve 42. minutě už byl český brankář bez šance. Vestergaard na levé straně vysunul Mähleho a jeho centr šajtlí poslal zblízka do sítě Dolberg. Navázal na dvě branky z osmifinále proti Walesu (4:0).

Trenér Šilhavý po pauze dvakrát vystřídal - místo Masopusta s Holešem naskočili Jankto a druhý útočník Krmenčík. Reprezentanti výrazně přidali a brzy snížili. Krmenčíkovu střelu i Barákův pokus ještě Schmeichel vyrazil, ale na Schickovo pohotové zakončení k tyči po Coufalově centru už nedosáhl.

Pětadvacetiletý útočník se pátým gólem na turnaji dotáhl na lídra tabulky kanonýrů Ronalda, Portugalec je ale v čele díky jedné asistenci. Schick se zároveň s pěti brankami dotáhl na nejlepšího českého střelce historie Eura Milana Baroše. Kanonýr Leverkusenu dal pět z šesti gólů reprezentace na tomto šampionátu.

V 65. minutě musel kvůli zranění střídat Čelůstka a na pozici stopera ho nahradil Brabec. Čechy poté dvakrát udržel ve hře Vaclík, který v 78. minutě vytáhl Poulsenovu ránu a za chvíli zasáhl i zblízka proti Mählemu. V závěru už reprezentantům v náročných podmínkách ubývaly síly a srovnat nedokázali.

KonecLIVE
12

Zprávy ze dne 3. července 2021

Česko
3. července 2021 · 18:30

Patriku Schickovi chybí jediná branka, aby dotáhl Milana Baroše a jeho pětigólové maximum na EURO 2004. Baroš je dosavadním nejúspěšnějším českým střelcem na turnajích mistrovství Evropy, v roce 2004 byl zároveň nejlepším střelcem turnaje.

Česko
3. července 2021 · 18:23

Kasper Schmeichel ve 22. minutě pokazil rozehrávku, míč zachytil Lukáš Masopust a ihned otočil hru. Ideální moment na přihrávku však prováhal a zakončujícícho Tomáše Holeše nechtěně vystavil do ostrého úhlu. Dánský gólman si svoji bližší tyč pohlídal. 

Česko
3. července 2021 · 18:21

A příležitost i na druhé straně. Tomáš Souček vyhrál hlavičku ve vápně, posunul balon na hranici vápna, kde byl úplně volný Petr Ševčík. Do projektilu vložil razanci, ale přestřelil.

Dánsko
3. července 2021 · 18:15

Dánové málem vedli už o dvě branky. Česká obrana propadla ve 13. minutě při rychlém brejku, Mikkel Damsgaard překonal Jana Bořila i brankáře Tomáše Vaclíka, ale míč mířící do prázdné branky stihl doběhnout Vladimír Coufal. Skóre zůstává beze změny.

Důležitý moment
Dánsko
3. července 2021 · 18:07

Velké opaření zkraje zápasu. V páté minutě zůstal úplně osamocený v pokutovém území při rohovém kopu Thomas Delane, který s přehledem překonal hlavičkou Tomáše Vaclíka. Dánsko vede ve čtvrtfinále 1:0.

Thomas Delaney poslal Dánsko rychle do vedení
Thomas Delaney poslal Dánsko rychle do vedení
Dánsko
3. července 2021 · 17:26

Ještě jedna statistika před startem předzápasového studia iSport.cz. Dánsko už teď přepisuje historii, před turnajem totiž nevyhrálo ani jeden zápas vyřazovací fáze od EURO 1992, kdy celý šampionát ovládlo. Tehdy šlo o premiérový, a dosud jediný, triumf v historii země.

Česko
3. července 2021 · 17:22
Dánsko
3. července 2021 · 17:21

Dánsko hraje na EURO první čtvrtfinále od roku 2004, kdy prohrálo s českou reprezentací 0:3. Jaroslav Šilhavý stál tehdy na lavičce národního týmu jako asistent. Jedná se zároveň o nejvyšší porážku severského soupeře v historii mistrovství Evropy a zároveň naopak o tu vůbec nejvyšší českou.

Česko
3. července 2021 · 17:16

Úplně poslední duel spolu obě mužstva sehrála v listopadu 2016, v Mladé Boleslavi tehdy reprezentace s Dánskem remizovala 1:1. Gól vstřelil v 8. minutě Antonín Barák, který tehdy debutoval v národním dresu. Do duelu zasáhli také další aktuální reprezentanti: chytal Tomáš Koubek a nastoupili Pavel Kadeřábek i Tomášové Kalas se Součkem. Sestava se jinak za pět let rapidně proměnila.

Česko
3. července 2021 · 17:11

Mimochodem oba zmiňovaní dvojnásobní střelci předchozích duelů s Dánskem Milan Baroš a Vladimír Šmicer jsou společně s Patrikem Schickem – a jeho letošním zápisem do sítě Skotska – jedinými českými střelci, kterým se povedlo na EURO skórovat dvakrát během zápasu.

Česko
3. července 2021 · 16:59
Dánsko
3. července 2021 · 16:55

Dánská jedenáctka pro zápas s Českem.

Důležitý moment
Česko
3. července 2021 · 16:35

Česká sestava pro utkání s Dánskem: Vaclík - Coufal, Kalas, Čelůstka, Bořil - Holeš, Souček - Masopust, Barák, Ševčík - Schick

Dánsko
3. července 2021 · 16:17

Země kultovního pohádkáře Hanse Christiana Andersena našla novodobé klasiky. Dánové v premiéře na EURO smolně ztratili lídra Christiana Eriksena, jenž zkolaboval přímo na hřišti, přesto propluli (zatím) do čtvrtfinále. Vděčí za to i kapitánovi Simonu Kjaerovi, jenž bolavý tým pomohl postavit na nohy a udělat z něj postrach turnaje. Více čtěte zde >>>

Dány do čtvrtfinále dotáhl kapitán Simon Kjaer
Dány do čtvrtfinále dotáhl kapitán Simon Kjaer
Česko
3. července 2021 · 16:15

Stadion v Baku je připravený na čtvrtfinále Česko - Dánsko

Vstoupit do diskuze (126)

Doporučujeme

Články z jiných titulů