Slováci míří vstříc TOP Evropě. Čím v práci s talenty předčili Česko? | iSport.cz
Jan Podroužek
12. října 2018 • 11:50

Slováci míří vstříc TOP Evropě. Čím v práci s talenty předčili Česko?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Sparta doma neztratí, co Plzeň na Baníku?
LIGA NARUBY: Na fotbal teď na štaflích a terakotová armáda v Edenu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká liga je lepší než slovenská, ovšem česká reprezentace je o jednadvacet míst za slovenskou v žebříčku FIFA a taky výsledky teď mají východní sousedé lepší. Znamená to, že domácí soutěže neovlivňují postavení národních týmů, na druhou stranu chování jednotlivých klubů může být mimořádně důležitým faktorem. A v tom jsou Slováci o krok napřed. Přečtěte si téma Sportu o tom, jak Slováci pracují se svými talentovanými fotbalisty. V zamčené části článku najdete i přehledné grafiky reprezentantů nastupujících v TOP evropských ligách.To číslo je až ohromující. Hráči současného kádru slovenské reprezentace mají v pěti nejlepších ligách Evropy odkopáno o více než sedm stovek zápasů víc než čeští. Do toho propastného rozdílu se nesporně promítá generační síla, ale taky benevolence slovenských ligových klubů, jak nakládají s posuny svých hráčů do zahraničních soutěží.

Dáme si čtyři příklady.

Teď v létě pustila MŠK Žilina dva velké talenty do Serie A. FC Empoli stačilo zaplatit milion a půl eur, aby získalo 21letého útočníka Samuela Mráze. Fiorentina byla štědřejší, za 20letého obránce Dávida Hancka dala zhruba tři miliony eur.

Oba přitom neodehráli za Žilinu ani dvě celé sezony v kuse.

„Z naší strany by bylo manažersky nefér, ale i hloupé, kdybychom ty chlapce neuvolnili. Jasně, že vždycky záleží na finančních podmínkách, ale v podstatě se snažíme v každém jednotlivém případě dohodnout, protože ti hoši pak tím, v jakém prostředí budou dál vyrůstat, svou kvalitou mohou výrazně pomoci naší reprezentaci,“ prohlašuje za slovenský fotbal Dušan Tittel, sportovní ředitel MFK Ružomberok.

Ještě o rok dřív, než odcházeli Hancko s Mrázem, uvolnil Spartak Trnava do francouzského Olympique Lille tehdy 20letého brankáře Adama Jakubecha. A tady pozor, ten sice ještě neodchytal v novém klubu ani jeden soutěžní zápas, přesto svazoví trenéři Jakubecha neopomínají. Je pevnou součástí jednadvacítky a nyní byl při nemoci Matúše Kozáčika posunut do áčka.

„Rozhodli jsme se pro něj zároveň i proto, abychom neublížili naší jednadvacítce, proto jsme neukázali na jedničku Marka Rodáka, ale na Adama,“ vysvětloval tuto náhradu kouč Ján Kozák.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud