Jan Podroužek
12. října 2018 • 11:50

Slováci míří vstříc TOP Evropě. Čím v práci s talenty předčili Česko?

Reklama
TOP VIDEA
Rytmus: Kvůli boxu musela jít stranou i přítelkyně Rytmus: Kvůli boxu musela jít stranou i přítelkyně
Baník - Olomouc: Houska zkoušel nápaditě přehodit Laštůvku Baník - Olomouc: Houska zkoušel nápaditě přehodit Laštůvku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká liga je lepší než slovenská, ovšem česká reprezentace je o jednadvacet míst za slovenskou v žebříčku FIFA a taky výsledky teď mají východní sousedé lepší. Znamená to, že domácí soutěže neovlivňují postavení národních týmů, na druhou stranu chování jednotlivých klubů může být mimořádně důležitým faktorem. A v tom jsou Slováci o krok napřed. Přečtěte si téma Sportu o tom, jak Slováci pracují se svými talentovanými fotbalisty. V zamčené části článku najdete i přehledné grafiky reprezentantů nastupujících v TOP evropských ligách.To číslo je až ohromující. Hráči současného kádru slovenské reprezentace mají v pěti nejlepších ligách Evropy odkopáno o více než sedm stovek zápasů víc než čeští. Do toho propastného rozdílu se nesporně promítá generační síla, ale taky benevolence slovenských ligových klubů, jak nakládají s posuny svých hráčů do zahraničních soutěží.

Dáme si čtyři příklady.

Teď v létě pustila MŠK Žilina dva velké talenty do Serie A. FC Empoli stačilo zaplatit milion a půl eur, aby získalo 21letého útočníka Samuela Mráze. Fiorentina byla štědřejší, za 20letého obránce Dávida Hancka dala zhruba tři miliony eur.

Oba přitom neodehráli za Žilinu ani dvě celé sezony v kuse.

„Z naší strany by bylo manažersky nefér, ale i hloupé, kdybychom ty chlapce neuvolnili. Jasně, že vždycky záleží na finančních podmínkách, ale v podstatě se snažíme v každém jednotlivém případě dohodnout, protože ti hoši pak tím, v jakém prostředí budou dál vyrůstat, svou kvalitou mohou výrazně pomoci naší reprezentaci,“ prohlašuje za slovenský fotbal Dušan Tittel, sportovní ředitel MFK Ružomberok.

Ještě o rok dřív, než odcházeli Hancko s Mrázem, uvolnil Spartak Trnava do francouzského Olympique Lille tehdy 20letého brankáře Adama Jakubecha. A tady pozor, ten sice ještě neodchytal v novém klubu ani jeden soutěžní zápas, přesto svazoví trenéři Jakubecha neopomínají. Je pevnou součástí jednadvacítky a nyní byl při nemoci Matúše Kozáčika posunut do áčka.

„Rozhodli jsme se pro něj zároveň i proto, abychom neublížili naší jednadvacítce, proto jsme neukázali na jedničku Marka Rodáka, ale na Adama,“ vysvětloval tuto náhradu kouč Ján Kozák.

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze