Jan Podroužek
23. června 2015 • 15:37

Dovalil jde proti osudu. S Německem hraje o postup i budoucnost

Trenér české reprezentace do 21 let Jakub Dovalil věří, že Češi mohou Němce porazit
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Manchester City - Newcastle 3:1. Agüero nasázel hattrick SESTŘIH Premier League: Manchester City - Newcastle 3:1. Agüero nasázel hattrick
Rozesmátá Sáblíková po úspěšném návratu: Děsně jsem se bála propadáku Rozesmátá Sáblíková po úspěšném návratu: Děsně jsem se bála propadáku
VŠECHNA VIDEA ZDE

ONLINE 20:45 | Nejtěžší soupeř. Největší výzva. Překážka, až se z toho točí hlava. Česká jednadvacítka jde dnes na favorita favoritů Německo. Prohra znamená konec, remíza naději, výhra vytoužené semifinále domácího EURO. Pro Jakuba Dovalila, který u západních sousedů studoval trenéřinu, je to jeden z nejdůležitějších milníků kariéry.Bez Václava Kadlece. Hráče, který měl jednadvacítku tlačit na evropském šampionátu. Ale zase s nabytým sebevědomím, které „lvíčatům“ vyrostlo po extra suverénní výhře nad Srbskem 4:0. Dovalil vede svůj tým do války, v níž půjde o celkový dojem z vystoupení na EURO. A v němž jsou Češi za jasné outsidery.

Postupová matematikaPostupová matematika

„Po takovém zápase jako se Srby se sebevědomí zvedne, na druhou stranu nás ale čeká velmi silný soupeř, který se tu ještě nestihl představit v nejlepší formě. Nejedeme na vlně euforie, jasnou sobotní výhru jsme zvládli v klidu. Teď se těšíme na rozhodující duel,“ zve český trenér na Německo.

Zrovna tam si Dovalil před lety přifoukl trenérské frčky. V Kolíně nad Rýnem byl rok na stáži, kde působil ve fotbalové akademii při jedné z tamních škol. Státnice má z němčiny, když za ním přijela v neděli po vítězství nad Srby televize od západních sousedů, ještě pár minut si přátelsky v léty procvičeném jazyce vykládal s jejím reportérem mimo kameru.

Je to pro něj zvláštní výzva. Horsta Hrubesche, kouče dnešní protistrany, potkává jako soupeře už nějakých osm let. Ještě nikdy ho neporazil. Zvlášť bolí porážka v semifi nále EURO devatenáctek v roce 2008. V Mladé Boleslavi tehdy nezvládli domácí prodloužení a po výsledku 1:2 pustili do bitvy o zlato právě Němce.

„My je nikdy pravidelně porážet nebudeme, ale můžeme je porazit. Z toho důvodu je to pro mě osobní motivace,“ připouští Dovalil.

Na jeho volbách bude dnes večer zvlášť záležet. Koho postaví za rozjetého Jana Klimenta pod hrot? Nabízí se Michal Trávník, který zraněného Václava Kadlece nahradil v sobotu. Do úvahy padá i Tomáš Přikryl, nebo taky obrození Ladislava Krejčího, přičemž by se Martin Frýdek posunul do středu zálohy.

720p 480p 360p 240p
Německý kouč Hrubesch: Kadlec je dobrý hráč, ale češi jsou silní u bez něj

A dál? Projev mužstva. Přikáže svým hráčům naletět na nadupaného soka jako na Srby? Nabízí se, že ano, že se česká obrana krapet vytáhne, protože Němci mají nacvičenou rozehrávku přes stopery postavené až u krajních lajn. V každém případě jdou do kombinace, bezhlavý nákop je nevídaný. Když Skalák a spol. zadupou na soupeřovy obránce, mohou dostat favorita pod tlak.

Třeba tohle jsou nejdůležitější otázky, které Dovalil potřebuje vyřešit. V zákulisí se proslýchá, že nemá velkou důvěru mocipánů z FAČR. Že se blíží jeho konec u jednadvacítky.

Večer může přesvědčit, že by to byl omyl. Jednadvacítka se nadechuje před utkáním o nejlepší čtyřku Evropy.

Přijďte včas!

Podle zkušeností z dosavadních odehraných zápasů na EURO hlavní pořadatel turnaje doporučuje, aby na dnešní klíčový duel české jednadvacítky o postup do semifinále přišli fanoušci s dostatečným předstihem. „Dvacet minut před výkopem je málo,“ varuje bezpečností manažer šampionátu a FAČR Martin Synecký. Čeká se plný stadion, tedy návštěva těsně pod 17 a půl tisíce lidí, tvoří se dopravní komplikace před stadionem a fronty u vstupů kvůli důkladným kontrolám.

Dovalil: Honza Kliment to bude mít těžší, Němci se na něj zaměří

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze