Bitva pro Cruijffa! Francie slaví výhru, Giroud věnoval gól legendě

Autor: iSport.cz
0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Páteční přípravná utkání směřující k letnímu mistrovství Evropy nabídla zajímavou podívanou. Nejsledovanější duel, ve kterém pořadatelská země Francie bojovala v Nizozemsku, nakonec dopadl francouzským vítězstvím 3:2. Utkání se neslo ve znamení zesnulé nizozemské legendy Johana Cruijffa. Francouzský útočník Olivier Giroud mu věnoval gól, celý stadion uctil jeho památku symbolicky ve 14. minutě. Své utkání hrálo i Slovensko, v Trnavě remizovalo s Lotyšskem 0:0.

Nizozemci vzpomínali na nejlepšího hráče své historie, který ve čtvrtek podlehl rakovině, nejen před utkáním, ale i v jeho průběhu. Zápas byl symbolicky přerušen ve 14. minutě, což bylo číslo, které Cruijff nosil na dresu po většinu kariéry.

Slavnostní náladu na stadionu Ajaxu však kazil fakt, že domácí už v té době prohrávali 0:2. V šesté minutě otevřel skóre ranou z přímého kopu Griezmann a krátce před přerušením zápasu vstřelil druhý gól Francie Giroud.

Neúspěšný soupeř Čechů z kvalifikace mistrovství Evropy vstoupil do druhého poločasu lépe a hned v 47. minutě De Jong snížil. Čtyři minuty před koncem řádné hrací doby vyrovnal ranou z voleje po rohu Afellay a zdálo se, že nově budovaný nizozemský tým doma ve slavnostní večer neprohraje. O chvíli později nicméně zchladil Nizozemce Matuidi, jenž po Martialově přihrávce zblízka prostřelil Cilessena.

Účastník mistrovství Evropy Slovensko v Trnavě remizoval bez branek s Lotyšskem.

Přípravná fotbalová utkání:

Jerevan: Arménie - Bělorusko 0:0

Lucemburk: Lucembursko - Bosna a Hercegovina 0:3 (0:0)
Branky: 73. vlastní Chanot, 75. Djurič, 90.+2 Pjanič.

Trnava: Slovensko - Lotyšsko 0:0

Amsterdam: Nizozemsko - Francie 2:3 (0:2)
Branky: 47. De Jong, 86. Afellay - 6. Griezmann, 13. Giroud, 88. Matuidi.

Dublin: Irsko - Švýcarsko 1:0 (1:0)
Branka: 2. Clark.

Leiria: Portugalsko - Bulharsko 0:1 (0:1)
Branka: 19. Marcelinho.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.