Jan Podroužek
26. března 2016 • 04:50

Proti husté obraně Češi ztrácí. Vázne technika, trpí bez Rosického

Autor: ,
TOP VIDEA
TIKI-TAKA: Valentýn? Šmicer koukal s manželkou na Ligu mistrů TIKI-TAKA: Valentýn? Šmicer koukal s manželkou na Ligu mistrů
11. den na ZOH: doping v curlingu (!), Ester coby inspirace a barevní fanoušci 11. den na ZOH: doping v curlingu (!), Ester coby inspirace a barevní fanoušci
VŠECHNA VIDEA ZDE

Poctivá tvrdá hra soupeři stačila. Důsledná obrana. A Češi byli v koncích. Fakt, že čtvrteční přípravu se Skotskem výběr Pavla Vrby prohrál 0:1, je logický důsledek. Hlavní je výstup, který potvrzuje starou pravdu. Že národní tým si neví rady, jak rozbít postavenou soupeřovu defenzivu. Z důvodů individuálních, technických a kvůli nevychytaným automatismům. A taky proto, že mužstvu schází lídr, osobnost, rozdílový hráč. To, co zvládá Tomáš Rosický, pokud je zdravý a ve formě…Přijelo Lotyšsko a ukopalo v Edenu bombastickou plichtu. Přijel Kazachstán a málem se v kvalifikaci z bodů radoval taky. Ještě že nastoupil Milan Škoda… Týmy svými jmény malé, ale s taktikou, ze které má český tým horečku. Čtvrteční duel se Skotskem to jenom potvrdil.

Jde o nejzřetelnější charakteristiku mužstva. Jak je protivník zdrclý před vlastním vápnem, zaměřený na obranu, silný v osobních soubojích, Česko se s tím neumí vyrovnat. V kvalifikaci vyhrávalo zápasy, v nichž mělo do soupeřovy defenzivy daleko volnější cestu, byť proti mohl stát lepší tým než Vrbův výběr.

„Nedokázali jsme se prosadit, nepodařilo se nám překonat obranu Skotů ani ze standardních situací a rohových kopů. Nedařilo se nám získávat druhé míče, vyhrávat osobní souboje. Skotové to zvládli v obraně bez chyby,“ jde po jednotlivých problémech kouč reprezentace Pavel Vrba.

Na Letné byli domácí znehybnění vlastní technickou nedokonalostí, nepřesností, váznoucí souhrou. Dlouhé míče na křídla lítaly do autu, uprostřed hřiště hosté uměli utnout kombinaci Čechů rychle, chyběl tah do vápna, do brány.

Hlavní úskalí, ze kterého právě neschopnost prosadit se přes hustý les protihráčů vyplývá, je absence nadprůměrných individualit z hlediska evropských nároků fotbalu.

Vladimír Darida je výborný hráč, ovšem ještě ne lídr týmu. Bořek Dočkal je velmi produktivní, ale má své limity a zmíněný způsob soupeřovy hry ho vymazává ze hřiště. Kamil Vacek má dost nevýrazný projev. Osobnost, hráč s přidanou hodnotou vůdce, evropského hráče, který dovede změnit zápas, neustále trpí na citlivost vlastního organismu. Tomáš Rosický

I proto hra českého týmu vypadala nesehraně, nesourodě. Samozřejmě taky proto, že došlo na logické změny v základní sestavě, že tým nebyl kompletní. 

720p 480p 360p 240p
Darida: Z atmosféry jsem smutný, ale ani my jsme lidem nepomohli

720p 480p 360p 240p
Kadlec: Takový zápas nás na EURO nečeká

Brankář Koubek: Premiéra v reprezentaci? Mohlo to být lepší

720p 480p 360p 240p
Fletcher: Češi byli dobří, na EURO budou úspěšní

Velké téma o české fotbalové reprezentaci najdete v sobotním Sportu. Elektronickou verzi včetně archivu novin najdete ZDE »

Titulní strana deníku SportTitulní strana deníku Sport

Zde si vyberte, zda si chcete aktuální či archívní vydáníku Sport přečíst ve vašem počítači, nebo ve smart phonech či tabletech.

Deník Sport v čtečce přímo ve vašem počítači objednávejte zde, nebo přímo na www.isport.cz/epaper >>

Deník Sport v App Storu pro mobily a smart phony se systémem iOS (Apple) stahujte zde >>

Deník Sport v Google play pro mobily a smart phony se systémem Android stahujte zde >>

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze