Dvojitá bída jednoho města! Liverpoolu hoří obrana, Everton mění trenéra

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Normálně jde o nesmiřitelné rivaly, jejichž fanoušci se vzájemně nenávidí. Liverpool i Everton v těchto dnech ale mají leccos společného. Oba celky z přístavního města se v Premier League citelně trápí – prvně jmenovaný dostal nálož na Tottenhamu (1:4), ještě ve větší bídě se nachází Everton. „Toffees“ se po výplachu od Arsenalu (2:5) ponořili do sestupových vod, den po utkání krize vyvrcholila odvoláním trenéra Ronalda Koemana.

Začněme Liverpoolem, který jel do Londýna na pekelně těžký souboj. V cestě stál nažhavený Tottenham, jeden z týmů usilující o titul. V azylu ve Wembley zatím Spurs moc neválí, do nedělního šlágru vyhráli pouze v jednom ze čtyř duelů.

Jenže proti borcům ze severu to byl slušný kolotoč. Ve 12. minutě už svítilo na tabuli skóre 2:0, útočné eso Harry Kane zaznamenal gól a asistenci. Salah sice poté snížil, jenže naděje hostů z Anfi eldu ještě do konce poločasu uzemnil Delle Ali. V závěru podruhé zvedal ruce nad hlavu nejlepší kanonýr Premier League Kane a završil gólový účet nedělního šlágru na 4:1.

„Bylo to špatné. Špatné, špatné, špatné,“ trpce se usmál po těžké porážce trenér Liverpoolu Jürgen Klopp po dotazu, jak se mu líbila obranná činnost jeho svěřenců. Přitom v týdnu mužstvo zaválelo v Lize mistrů, ze slovinského Mariboru odlétalo s vysokou výhrou 7:0 v kapse.

Obranná fáze představuje noční můru hrdého klubu. Liverpool v devíti kolech inkasoval už 16 gólů, víc branek v Premier League dostaly pouze tři celky (Watford 17, Crystal Palace 19, Stoke 20).

SESTŘIH Premier League: Everton - Arsenal 2:5. Dominance hostí, Čech v závěru chyboval

Everton padá na dno a mění trenéra

A mračna zoufalství se rozprostírají i nad Evertonem. Celek odhodlaný prát se o nejvyšší příčky padá na absolutní dno, po devíti kolech mu patří osmnáctá, tedy první sestupová pozice.

Proti Arsenalu přitom domácí nezačali vůbec špatně. Ve 12. minutě se za vápnem opřel do balonu Wayne Rooney a nechytatelnou bombou rozvlnil síť Petra Čecha. Čtvrtou brankou v sezoně potvrdil pozici nejlepšího střelce týmu a dal velkou naději pro slušný výsledek.

Jenže „kanonýři“ se špatného vývoje nezalekli. Naopak, výběr Arséne Wengera povstal z popela a spustil kolotoč. Monreal před přestávkou vyrovnal, v 53. minutě dostal hosty do vedení Mesut Özil.

Zlom nastal v 68. minutě. Gueye šlápl na nohu protihráči, dostal druhou žlutou a pakoval se ze hřiště. V oslabení se Everton vůbec nechytal, Arsenal nasypal soupeři další tři branky a radoval se z konečné výhry 5:2.

„Tofees“ prohráli už poosmé v sezoně, navíc ztratili tři z posledních čtyř utkání. V Premier League tým, který chtěl prohánět absolutní anglickou špičku, zahučel do sestupových míst, v Evropské lize se krčí na poslední příčce a vzdaluje se od možnosti postupu.

Vedení klubu den po utkání jednalo a rozhodlo se k razantnímu řešení. Everton odvolal trenéra Ronalda Koemana, jeho nástupce ještě není známý.

Čtyřiapadesátiletý Nizozemec se mužstva ujal loni v červnu a v minulé sezoně ho dovedl k sedmému místu a do předkola Evropské ligy. Z ní postoupil do hlavní soutěže, ale po třech zápasech skupiny má na kontě jediný bod.

Evertonu, který v létě přišel o kanonýra Romela Lukakua, ale do posil investoval 158 milionů eur, se nedaří ani v lize. Z úvodních devíti kol vyhrál jen dvakrát a je v pásmu sestupu. Horší jsou jen Bournemouth a Crystal Palace.

SESTŘIH Premier League: Tottenham - Liverpool 4:1. Šlágr ovládl skvělý Kane

1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester Utd. 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54