Povstání United: na tahu školka! Úžasné divadlo i pro nové vedení

0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Zápasy hrají v Divadle snů, magickém Old Trafford. Naplněný stánek sledoval v úterý večer úchvatnou show v rámci tradičního Boxing Day. Rudí ďáblové v 19. kole Premier League otočili utkání s Aston Villou a po famózní druhé půli zvítězili 3:2. „My jsme Manchester United, nikdy se nevzdáváme!“ křičel po zápase Alejandro Garnacho, dvougólový hrdina utkání.

Ve šlágru kola začali United mizerně. Aston Villa vedla po zásazích Johna McGinna a Leandera Dendonckera. Krutý vývoj domácí nejdřív naprosto paralyzoval, fanoušci čím dál víc nespokojeně bučeli. V tu chvíli se ocitl silně v ohrožení i často kritizovaný hlavní kouč Erik ten Hag.

United ale nakopli motory. Na rozdíl od předchozích zápasů povstali a nachystali fanouškům na Old Trafford mimořádný zážitek. V závěru úvodní pětačtyřicetiminutovky zamkli soupeře u vápna a vytvářeli si šance. „Už v první půli jsme hráli docela slušně, góly jsme dostali ve chvíli, kdy jsme nebyli dostatečně koncentrovaní,“ pravil po dramatickém duelu Ten Hag. „O poločase jsem hráčům říkal, aby nepřestávali věřit. Ať pokračují stejně, jen ať ještě přidají, ať víc presujeme“ dodal.

Už ve 48. minutě snížil po krásné rychlé akci Alejandro Garnacho. Devatenáctiletý křídelník byl ale v těsném ofsajdu. Branka neplatila a Ten Hag na lavičce jen zoufale zabořil hlavu do dlaní. Argentinský rychlík pokračoval ve skvělém představení. O jedenáct minut později proměnil pas od Marcuse Rashforda, v závěrečné dvacetiminutovce rozjel výborným napadáním akci, kterou sám zakončil a srovnal. „My jsme Manchester United, nikdy se nevzdáváme. Věřili jsme, že to dokážeme otočit,“ zářil po utkání.

V 82. minutě rozhodl Rasmus Höjlund. Radost byla extrémní – dvacetiletý dánský forvard vstřelil první branku v Premier League a odhrnul od sebe velký balvan – na premiérovou trefu čekal patnáct zápasů a na svou adresu poslouchal velkou kritiku. „Je to jeden z nejhezčích večerů mého života,“ usmíval se střední forvard, kterého Ten Hag i přes chybějící čísla podržel v sestavě.

„Několikrát jsem s ním mluvil,“ zmínil kouč. „Připomněl jsem mu, že branky dával za reprezentaci a skóroval i v Lize mistrů, takže ukázal své schopnosti. Musel si dál věřit. Když útočníkům schází branky, je to vždycky problém. Ale ukázal, že je silnou osobností, to útočníci potřebují. Přijdou další góly, bude skórovat častěji,“ chválil svého hroťáka.

V těžké chvíli pomohli Red Devils mladíci, s nadsázkou rozhodovala školka. Vedle Garnacha a Höjlunda naskočil do těžkého utkání v základu také osmnáctiletý záložník Kobbie Mainoo. V závěrečných minutách šli na plac ještě francouzský obránce Willy Kambwala (19), anglický záložník Daniel Gore (19) a tuniský polař Hannibal Mejbri (20).

Tlak ze své osoby sejmul i 53letý nizozemský trenér. United vyhráli důležitou bitvu, v rámci ligové špičky stáhli rostoucí mezeru na elitní čtyřku, která zajišťuje přímý postup do Ligy mistrů. „Před zápasem jsem říkal, že jsme hráli vyrovnaně s Arsenalem i Liverpoolem, že když předvedeme nejlepší možný výkon, můžeme porazit kohokoliv. Věřte, že nezáleží na tom, jestli prohráváte nula dva. Ukázali jsme charakter, byl to velmi dobrý týmový výkon,“ ocenil Ten Hag svůj tým.

Obrat United sledoval na tribuně také sir Dave Brailsford, jenž má být jedním z členů nového vedení. Klub na Štědrý den oznámil změny ve vlastnické struktuře. Spolumajitelem se stal britský miliardář Jim Ratcliffe. Jeho skupina Ineos, která se mimo jiné angažuje v cyklistice nebo ve formuli 1, převezme sportovní řízení slavného klubu. Podle BBC zaplatil za čtvrtinový podíl 1,25 miliardy liber (asi 35,5 miliardy korun).

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.