Ligue 1 | TOP Češi ve francouzské lize: Rozehnal v PSG, Šmicer nebo cestovatel Kubík | iSport.cz
18. dubna 2020 • 20:15

TOP Češi ve francouzské lize: Rozehnal v PSG, Šmicer nebo cestovatel Kubík

Autor: Martin Pešout
Vstoupit do diskuse
0
 • I ve francouzské lize se objevila celá řada českých fotbalistů. Spousta z nich hrála ve svých klubech důležitou roli. Po odchodu brankáře Tomáše Koubka z Rennes ale žádný z tuzemských fotbalistů ve Francii momentálně nepůsobí. Přesto jsme vybrali 5 Čechů, kteří v Ligue 1 zanechali výraznou stopu. Více ve VIDEU.

 • JAROSLAV PLAŠIL

  Prakticky svou celou kariéru strávil ve Francii Jaroslav Plašil. V roce 1999 se stěhoval do Monaka po mistrovství Evropy hráčů do 16 let. V jeho dresu se později dokázal prosadit do základní sestavy „A“ týmu. Z lavičky pak sledoval finále Ligy mistrů v roce 2004, kde jeho Monako podlehlo Portu. Po 165 zápasech v monackém knížectví odešel do Španělska, později se ale do Francie vrátil a v Girondins de Bordeaux strávil deset neuvěřitelných let, během kterých zvládl na jihozápadě Francie 341 utkání. Po minulé sezoně se pak s profesionální kariérou definitivně rozloučil. 

  Jaroslav Plašil by mohl dostat roli ve vedení Bordeaux

 • VLADIMÍR ŠMICER

  Ve Francii se prosadil i Vladimír Šmicer. Po veleúspěšném EURO 1996 si ho vyhlédlo Lens, kam odešel ze Slavie. Ze strany Francouzů to nebyl výstřel do tmy, protože v Poháru UEFA Slavia se Šmicerem v sestavě právě Lens vyřadila. V průmyslovém městě u belgických hranic potom strávil tři roky, během kterých odehrál 91 zápasů a skvělými výkony se katapultoval až do Liverpoolu. Fanoušci se ho ve Francii ale ještě dočkali. V rozmezí let 2005 až 2007 působil v Bordeaux. Tam ve 34 zápasech čtyřikrát skóroval. Bordeaux jej navíc chtělo už dříve, nejdřív přestup ale zhatilo Šmicerovo zranění kolena. 

  Vladimír Šmicer jako hráč Bordeaux

 • DAVID ROZEHNAL 

  Kdo z českých fotbalistů může říct, že hrál za Paris Saint-Germain? David Rozehnal ano. Do francouzského hlavního města přišel v roce 2005 z belgických Brugg. PSG v té době sice nepatřilo mezi nejlepší týmy Evropy jako dnes, přesto si Rozehnal tohoto angažmá rozhodně může cenit. V Paříži odehrál 75 utkání a vykopal si působení v Premier League, kam si ho vytáhl Newcastle. V roce 2010 se navíc Rozehnal do Francie vrátil, když vyslyšel nabídku z Lille. Tam nakonec strávil dalších pět let a v jeho dresu získal i francouzský titul.

  David Rozehnal v dresu PSG

 • LUBOŠ KUBÍK

  Během své kariéry toho hodně prošel i Luboš Kubík. Objevil se v Severní Americe, v Německu, Itálii a právě Francii. V rozmezí let 1991 až 1993 odkopal 70 duelů za Méty. V jejich barvách čtrnáctkrát skóroval, což také není vůbec špatná bilance.

  Luboš Kubík v redakci deníku Sport dostal na památku speciálně vytvořenou titulní stranu

 • PETR ČECH

  Náš výčet zakončíme u Petra Čecha. Dnes legendární gólman se na startu své kariéry vydal ze Sparty do Francie. V jeho tehdejších dvaceti letech jej zhruba za 150 milionů korun vykoupilo Rennes. To tehdy bývalo jedním z nejbohatších klubů francouzské ligy, v tabulce se ovšem pohybovalo ve středu nebo spíše až v druhé polovině. V Rennes byl každopádně Čech jasnou brankářskou jedničkou a v sedmdesáti duelech vychytal dvaadvacet čistých kont.

  Petr Čech vychytal v 70 za Rennes 22 čistých kont

Vstoupit do diskuse
0
5.kolo
Články odjinud


Články odjinud