Cena za Ronalda? Juventusu pomůžou splátky, zní ale i kritika z automobilky | iSport.cz
10. července 2018 • 10:15

Cena za Ronalda? Juventusu pomůžou splátky, zní ale i kritika z automobilky

Autor:
TOP VIDEA
UFC v Praze: O2 arena bouří, hlavním tahákem je u fanoušků Pudilová UFC v Praze: O2 arena bouří, hlavním tahákem je u fanoušků Pudilová
Zlín - Bohemians: Sudí ofsajd neviděli, Vacek si obešel Bartošáka i Dostála a zvýšil na 2:0! Zlín - Bohemians: Sudí ofsajd neviděli, Vacek si obešel Bartošáka i Dostála a zvýšil na 2:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Největší přestupová sága roku vrcholí. Cristiano Ronaldo si má ve 33 letech vyzkoušet novou výzvu v italské lize a čistě bílý dres Realu Madrid vyměnit za pruhovaný trikot náležící turínskému Juventusu. Gigant, který vyhrál Serii A sedmkrát v řadě, utratí za portugalskou hvězdu částku, která bude pro klub rekordní. Její platba ale nebude jednorázovou, a rozhodně ne jednoduchou, záležitostí.Dosud nejvyšší obnos peněz, který „Stará dáma“ utratila za příchozího hráče, bylo 90 milionů eur (2,34 miliardy korun) za Gonzala Higuaína. Této částce se nikdo jiný nepřiblížil, i druhý hráč v pomyslném žebříčku, Gianluigi Buffon, přišel za částku téměř poloviční (52 milionů eur, tedy 1,35 miliard korun). Ronaldo se teď tenhle rekord chystá překonat.

Jeho cenovka zní 100 milionů eur, což v korunách vyjde na 2,6 miliardy. Juventus takový obnos nepředá madridskému klubu najednou, aby náhodou nedošlo k porušení pravidel finanční fair play. Částka bude rozdělena na čtyři totožné díly a splácena v celém průběhu hráčovy smlouvy s turínským klubem. Juventus v posledních letech vykazuje zisk, náklady ale stoupají a jednorázová platba za Ronaldovy služby by s nimi mohla zásadně zamávat.

Italský mistr by byl cílem vyšetřování kvůli finanční fair play jen v případě, že by rozdíl v utracené a získané částce byl vyšší než sto milionů eur. To je nepravděpodobné, především proto, že s Higuaínovým rekordem by se z Allianz Stadium měl pakovat i sám argentinský hráč. Jeho odchod by podle odhadů měl vynést přinejmenším 60 milionů eur (1,56 miliardy korun).

Cristiano Ronaldo míří do Juventusu, v Turíně už se prodávají i jeho neoficiální dresy. Kdo zaplatí jeho přestup?
Cristiano Ronaldo míří do Juventusu, v Turíně už se prodávají i jeho neoficiální dresy. Kdo zaplatí jeho přestup?

Velkou zátěží ale nebude jen přestupová částka, ještě víc se účet klubu prohne kvůli Ronaldovu platu. Portugalská ikona má každý rok vyinkasovat 30 milionů eur (780 milionů korun) a být nejlépe placeným hráčem italské ligy. Klíčem k zaplacení všech výdajů za pětinásobného vítěze Zlatého míče má být automobilka Fiat. Rodina Andrey Agnelliho, prezidenta klubu, v ní vlastní zhruba třetinový podíl. Fiat na přestup i výplatu výrazně přispěje, Ronaldo by se na oplátku měl stát tváří jejich značky, pod níž spadá i Ferrari.

Zapojení známé automobilky v transferu má ale své kritiky, a to přímo zevnitř firmy. „Nejdřív Higuaín, a teď Ronaldo? To je škoda, že zaměstnancům Fiatu se deset let nezvýšily výplaty,“ postěžoval si před několika dny Gerardo Giannone, který pracuje na pobočce v italském městě Pomigliano d’Arco.

„Cristianovým platem by mohli každému pracovníkovi ve Fiat Group přidat 200 eur. Za posledních deset let jsme ztratili 10,7 procent peněz kvůli inflaci, ale náš zaměstnavatel za rok utratí 126 milionů eur za sponzorství, 26,5 milionů z toho jen pro Juventus,“ dodal nespokojený muž.

Příchod 33leté superstar samozřejmě není jen o výdajích, marketingová síla kapitána úřadujících mistrů Evropy by měla Juventusu přihrát i zajímavé sponzory a samozřejmě zisk z prodeje Ronaldových dresů. Podle odhadů médií by se zisky od partnerů a z prodeje upomínkových předmětů měly zvednout o 30 procent.

Italský kouč Marcelo Lippi, toho času šéf lavičky čínského národního týmu, tuší, že Ronaldo nebude poslední superhvězdou, která si to do Turína namíří. "Ekonomický aspekt jeho přestupu je ten poslední problém. Cristiano bude ještě tři, čtyři roky hrát na nejvyšší úrovni, s tím musí být spokojení. A pokud přijde, jistě přiláká i další šampiony," vidí pozitiva nejlépe placený trenér světa.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

25. kolo
Články odjinud


Články odjinud