Ruská hnusota, útok na Ukrajinu, může mít dopad i na nižší soutěže v Česku. Příkladem budiž (zatím nevyřešený) osud druholigového týmu Polissja Žytomyr, který o víkendu dorazí na východ naší země.
V sobotu mají přijet do Čech. Doteď trávili čas na soustředění ve Španělsku. Jenže brána domů je zavřená. Proto se fotbalisté klubu Polissja Žytomyr usadí v okolí Hradce Králové. Kde přesně, zatím není jasné.
Stejně tak, jaký bude jejich další osud.
Jedna věc je však daná. V úterý si zahrají přípravný duel s Náchodem, který kope divizi C. Hrát se bude na umělé trávě v Orlické kotlině, v sídle královéhradecké Slavie, klubu, který se rozmáhá a tuze touží po posunu z krajského přeboru do divize.
Čtvrtá nejvyšší úroveň fotbalu v Česku (a první republiková soutěž) plus třetí liga, tedy ČFL, může být pro ukrajinský mančaft zásadní nejen kvůli duelu s Náchodem. Proč?
Je to jednoduché. Místní týmy ihned zaostřily. Nedávno se změnila pravidla a borce z Ukrajiny je možné registrovat bez poplatku, tudíž se stávají lákavým zbožím. Zatím se téma týkalo zejména mládeže, například v hradeckém celku U14 už je jeden Ukrajinec nachystán nastupovat v nejvyšší soutěži.
Jenže borci z Žytomyru mohou změnit vše.
Fotbalová asociace, i když nemá ještě detailní informace, se případem zaobírala už na jednání výkonného výboru v tomto týdnu. Diskutovalo se, zda nenavýšit možný počet hráčů ze zemí mimo Evropskou unii v jednotlivých týmech. Nyní je číslo nastavené na pět. „Řešíme to, mohlo by to ovlivnit regulérnost soutěží,“ říká Jiří Šidliák, místopředseda asociace.

Objevují se dvě možnosti, jak s Ukrajinci naložit. To není příliš korektní či příjemné slovo, ale je trefné.
První alternativa je (asi) méně bolestná. V jedné ze skupin ČFL je po vyloučení Vyšehradu kvůli kauze Berbr, Rogoz lichý počet účastníků. Stejné je to na Moravě, kde z MSFL odstoupil Dolní Benešov. Proto padl návrh, že by Ukrajinci hráli každý týden přátelák s jedním z nevytížených celků z jedné či druhé soutěže.
„Možná by to bylo jednodušší. Snad se konflikt na Ukrajině vyřeší a oni budou najednou pryč,“ glosuje místopředseda asociace Jiří Šidliák, jenž se tématem zabývá.
Druhá alternativa je lákavá pro místní kluby. Borci ze Žytomyru v tuto chvíli (zřejmě) nemohou posílit profesionální kluby, Ligová fotbalová asociace (řídící orgán první a druhé ligy) řeší výjimku. Jenže pro celky ze třetí i čtvrté úrovně mohou být ternem. Vždyť jejich celek nedávno porazil Metalist Charkov, slavný to klub, který vede ukrajinskou druhou ligu. Je tedy zřejmé, že hráči Žytomyru mají sakra úroveň. Proto by se mohli rozběhnout na rozličné adresy, tedy pomoci klubům, které to potřebují.
„Víme o nich, čekáme, jak se to vyvine. Monitorujeme situaci,“ netají Martin Firbacher, předseda třetiligového Chlumce nad Cidlinou.
Jasno bude v příštím týdnu.
Zprávy ze dne 8. března 2022
O první komerční přestávce utkání Kladna se Spartou se v dolním prstenci O2 areny rozjela show. Fanoušci obou týmů na tribunách zvedli před sebe modrý či žlutý papír a společně utvořili jednu velkou ukrajinskou vlajku. V průběhu chorea i utkání z kladenského i sparťanského kotle slýcháte hesla jako např. Sláva Ukrajině! Ukrajina! či Putin je č***k!


Před úvodním buly přicházeli na led O2 areny hokejisté Sparty i Kladna ve stejnou chvíli jako jeden tým. A zatímco hudební kapela hradní stráže a police České republiky zahrála hymny České republiky a Ukrajiny, sparťané i Rytíři stáli vedle sebe bok po boku. V dobročinném a naprosto unikátním zápase totiž jde skutečně rivalita úplně stranou. Utkání začalo.

Pražská O2 arena se postupně chystá na jedinečné utkání na závěr základní části Tipsport extraligy mezi Kladnem a Spartou, ve kterém oba týmy v rámci akce Rivalita stranou podpoří rodiny prchající před válkou na Ukrajině. Zatímco se tribuny zahalené modrou a žlutou barvou postupně plní a fanoušci v potemnělé hale svítí mobily, na kostce nad ledem pouští pořadatelé dojemné video se záběry z ruskou agresí poznamenané Ukrajiny. Program před vyprodaným duelem, jehož celý výtěžek bude věnován právě uprchlíkům, má pod palcem známý český moderátor Libor Bouček.


A Jaromír Jágr vyzývá fanoušky po celém světě, aby si za symbolických 68 korun zakoupili na duel Kladno - Sparta virtuální vstupenky na podporu Ukrajiny. Více čtěte zde >>>
O2 arena se navečer při zápase Kladno - Sparta převlékne do ukrajinských barev:
Autobus hokejového Liberce přivezl do Česka ukrajinské uprchlíky...
Ukrajinka Anastasija Lalentinová nenastoupila do dnešního paralympijského závodu sedících biatlonistek na deset kilometrů poté, co jejího otce, který slouží v ukrajinské armádě, zajali Rusové. „Byla velmi rozrušená, protože ho zbili,“ citovala agentura SID mluvčí ukrajinské výpravy. Více čtěte zde >>>
Majitel hokejové Komety Brno Libor Zábranský přiznal, že klub má účty u ruské Sberbank. A stejně jako pro jiné subjekty v Česku jsou pro ní tyto finanční prostředky nedostupné. „Bohužel Kometa jako akciová společnost, stejně jako jednotlivé dceřiné firmy, mají účty u Sberbank. Je to problém, protože se jedná ve všech těchto společnostech o provozní peníze a nemůžeme se k nim dostat. Musíme zakládat účty jinde a čekat, co se bude dít. Je otázkou, zda a kdy se k těm financím dostaneme,“ uvedl Zábranský pro klubový web.
Ukrajinská vodní slalomářka Viktorija Dobrotvorská si kvůli válce musela prodloužit soustředění v Krakově. Polská strana po napadení ruskými vojsky nabídla ukrajinskému týmu prodloužení pobytu zdarma. Devětadvacetiletá kanoistka toho využila a přivezla k sobě do bezpečí i matku a pětiletou dceru. Její manžel a otec museli zůstat na Ukrajině, protože muži kvůli mobilizaci zemi opouštět nesmějí.
Vedení NHL kvůli ruské invazi na Ukrajinu pozastavilo spolupráci s KHL. Informoval o tom zástupce komisionáře zámořské soutěže NHL Bill Daly. Severoamerická liga už dřív ukončila obchodní aktivity v Rusku a nyní oznámila klubům, aby přestaly spolupracovat s tamními hráčskými agenty. Pro týmy to znamená především komplikovanější angažování hráčů z KHL. V NHL momentálně působí kolem 40 hokejistů z Ruska.
Zprávy ze dne 7. března 2022
Jaromír Jágr prosí i zámořské příznivce o podporu úterního utkání Kladno - Sparta, které bylo narychlo přesunuté do O2 Areny. Výtěžek z něj půjde na podporu ukrajinských dětí a maminek, které prchají před válkou. „Ahoj, hokejoví fanoušci. Hrál jsem NHL skoro třicet let a užil si každou minutu. Ale jak víte, svět se v posledních deseti dnech změnil. A tisíce a tisíce lidí opouštějí Ukrajinu, aby přežili. Organizujeme velký zápas pro 18 tisíc diváků v Praze, ale žádám o pomoc i vás,“ říká Jágr anglicky ve videu, které nahrál na sociální sítě. Více čtěte ZDE>>>