22. prosince 2008 • 06:00

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

AKTUALIZOVÁNO - Zeptejte se Milana Baroše, co by si přál k Vánocům. Aby turecká liga pokračovala dál bez měsíční přestávky. Český reprezentant totiž chytil superformu.

V nedělním derby Galatasaraye s Besiktasem si připsal druhý hattrick v sezoně a zařídil výhru svého týmu (4:2). Díky třem trefám vévodí kanonýrům turecké ligy, zároveň překonal vlastní „podzimní“ rekord.

Milan Baroš se stal hrdinou 321. vzájemného měření obou celků. Když v 78. minutě střídal, cestou k lavičce ho doprovázely nejen gratulace spoluhráčů, ale i oslavný chorál nadšených fanoušků na stadionu Ali Sami Yen.

„Milan Bároš, Milan Bároš, Milan Bároš, heja hej,“ opakovali dokola. Tenhle pokřik už v hrdlech příznivců „Gala“ za poslední týdny zdomácněl. V posledních pěti soutěžních zápasech se nejlepší střelec z EURO 2004 totiž trefil už desetkrát!

Šéfové Besiktase se v tu chvíli asi museli hodně zlobit, když viděli, že hráč, o kterého se v létě zajímali, výrazně snížil šance „orlů“ na titul.

Derby začalo zostra, už po 8. minutách šli domácí do vedení díky Servetovi, Besiktas ale rychle (ve 13.) zareagoval a vyrovnal. A pak už přišly chvíle exostravského útočníka. V 15. minutě fauloval Hološko Ardu, Baroš si postavil míč a poslal jej na opačnou stranu, než kterou si vybral gólman Rüstü.

Na další gól si musel počkat až do 53. minuty, ale stál za to. Ovšem ještě předtím nechtěně pomohl Besiktasi k početnímu oslabení. Po souboji s Delgadem si oba hráči pomohli na nohy, jenže kapitán hostů se rozčílil na sudího a gestem ukázal, proč nedostal soupeř žlutou kartu. Tohle se v Turecku trestá, a protože Delgado už jednu kartu měl, zápas pro něj skončil.

Obránce Besiktase Tomáš Zápotočný (odehrál celý zápas, viděl v 62. minutě žlutou) v Nedělním Sportu přiznal, že dvojice Baroš, Lincoln na tureckých trávnících řádí. A tahle sehraná dvojka to dokonale potvrdila spoluprací, po které Baroš zakončoval střelou podél Rüstüho.

O dvě minuty nato se krásnou střelou pod břevno prosadil Slovák Filip Hološko, jenže těsný výsledek vydržel jen do 67. minuty. Lincoln byl ve vápně stažen, nejlepší kanonýr turecké ligy si vzal míč a opět nedal tureckému brankáři šanci – 4:2.

Baroš si připsal čtrnáctou ligovou trefu v sezoně a včerejším představením se osamostatnil v čele tabulky kanonýrů turecké ligy. Před 16. kolem se o první místo dělil s Mehmetem Yildizem ze Sivassporu, ten však vyšel o víkendu střelecky naprázdno.

Český reprezentant si podzimní ligovou bilancí 14 zápasů, 14 gólů výrazně vylepšil svůj osobní rekord, zatím nejvíce branek (11) nastřílel za první polovinu sezony v dresu Baníku Ostrava v sezoně 2001/2002.

Galatasaray se výhrou udržel na třetím místě, protože všichni konkurenti rovněž posbírali tři body, obhájce titulu tak zůstává o bod za prvním Sivassporem a Trabzonsporem.
Turecká liga pokračuje po měsíční přestávce 25. ledna, mimo jiné soubojem Galatasaraye se Sivassporem. Jak začne Baroš rok 2009?

Výsledky - 16. kolo:

Antalyaspor - Ankaraspor 1:1, Denizlispor - Ankaragücü 1:1, Gaziantepspor - Bursaspor 2:0, Genclerbirligi - Sivasspor 1:2.