Pískot při hymně vyvolal skandál

Nedůstojný pískot během francouzské národní hymny před úterním přátelským fotbalovým utkáním domácího celku s Tuniskem přerostl ve Francii v obrovskou politickou aféru.
Prezident Nicolas Sarkozy jako strážce symbolů už ve středu při narychlo svolané schůzce označil dění na pařížském Stade de France za skandální, ministryně sportu Roselyne Bachelotová hovořila o tom, že přítomní členové vlády příště ze stadionu odejdou.
V parlamentu tvrdila dokonce, že se přestanou pořádat zápasy "se zeměmi, které jsou za to odpovědné a kterých se to týká", za což si vysloužila nesouhlasný hukot z řad socialistické opozice. Ta ale jinak pískot také odsoudila.
Bleskový průzkum veřejného mínění také ukázal, že pískot "šokoval" 80 procent dotázaných Francouzů. A na taková čísla jsou politici citliví.
Mezi diváky byli fanoušci z Tuniska ale i početní zástupci arabské menšiny ve Francii, kteří se do pískotu zapojili. Krajní nacionalista Jean-Marie Le Pen v tom vidí neúspěch integrace cizinců ve Francii. Komunistka Marie-George Buffetová míní, že "lidé se necítí ve Francii dobře". Socialistická politička a neúspěšná Sarkozyho soupeřka v prezidentských volbách Segolene Royalová požaduje důslednou občanskou výchovu.
Šéf národního fotbalového svazu Jean-Pierre Escalettes po setkání s prezidentem prohlásil, že zastavení zápasu by znamenalo nutnost také vyhnat ze stadionu desetitisíce lidí proti jejich vůli, což by znamenalo potřebu posílení bezpečnostních opatření. To prý prezident slíbil. I tak ale z toho vznikají obavy, že by mohly vypuknout na stadionech, a nejen tam, takové násilnosti, které by mohly vyvolat nové společenské otřesy jako v případě podpalování aut na předměstích.
Fotbaloví odborníci od představitelů UEFA po domácí činitele ovšem tyto záměry zpochybňují s poukazem na to, že podle současných regulí může zápas zastavit pouze rozhodčí a to jen v případě opravdu vážných bezpečnostních důvodů. Pískot mezi ně nepatří. Sudí se také nemusí zodpovídat francouzské vládě.
Ministryně vnitra Michele Alliotová-Marieová již vyzvala místní prefekturu, aby záležitost vyšetřovala pro urážku národní hymny. A vyšetřovací soudce ve čtvrti, kde leží Stade de France, se tím skutečně začal zabývat.
Pískot během Marseillaisy zněl například v roce 2001 před zápasem Francie s Alžírskem, stejně jako loni na podzim před utkáním Francie s Marokem. V květnu 2001 musel stadion kvůli tomu opustit tehdejší francouzský prezident Jacques Chirac, když měla hrát mužstva domácí ligy Lorient a korsická Bastia. I na Korsice se silným separatistickým cítěním jsou symboly Francie pojímány ve značně nepříznivém světle.