Konec přestupových hodů. Kluby začnou šetřit

Fernando Torres pózuje s dresem Chelsea
Fernando Torres pózuje s dresem ChelseaZdroj: Reuters
Fotbal
Začít diskusi (0)

Skončila sezona, hráči jsou na dovolené, zato klubovým manažerům a pokladníkům začíná tradiční přestupová šichta. Tentokrát na ni dávejte obzvlášť pozor, může to být naposledy, co se dočkáme bombastických transferů. Tvrdá finanční pravidla UEFA by měla od příští sezony nutit kluby, aby místo hodů, při nichž se stoly prohýbají, sáhly po zdravé výživě.

Ta tři písmena nahánějí leckomu z funkcionářů hrůzu. FFP je zkratka pro program UEFA, která znamená Financial Fair Play. Je to plán, který má zavřít a utáhnout peněženky notorickým marnotratníkům a vyrovnat (samozřejmě směrem dolů) tradičně divokou situaci na přestupovém trhu.

Už od příchodu Romana Abramoviče do Chelsea se o tom leckterému klubovému šéfovi zdá. „Kdyby tak podobně bohatý strýček koupil můj klub a já bych mohl utratit, kolik si jen budu přát,“ mumlá si zasněně nejeden boss.

Michel Platini však chce takové sny rozprášit – a UEFA pod jeho vedením zavádí program Financial Fair Play. Jeho pravidla zjednodušeně znamenají, že žádný klub nemůže utratit víc, než kolik vydělá. Dotace bohatých majitelů tedy nepřipadají v úvahu. Kdo se proviní, nebude se moci v extrémním případě účastnit evropských pohárů, i když do nich nakrásně postoupí.

„Máme nakloněnou rovinu, která vede do pekla v podobě vyloučení ze soutěží,“ popisuje poněkud básnicky Platiniho nejbližší poradce William Gaillard nejtvrdší možný postih.

Nižšími tresty jsou pokuty nebo roční monitoring účtů. O tom, že UEFA myslí utahování opasků vážně, svědčí přísnost pravidel. Kluby budou muset každoročně předkládat auditované účetnictví komisi, kterou vede Jean-Luc Dahaene, někdejší belgický premiér. V předpisech se myslí i na to, že do výdajů se nezapočítají peníze věnované na rozvoj mládeže či budování stadionů, aby restrikce nebrzdily rozvoj fotbalu.

Na druhou stranu, kluby budou muset dokazovat, že smlouvy se sponzory byly dohodnuty v intencích daného trhu, aby bohatí majitelé nemohli tímto způsobem pod zástěrkou pumpovat do pokladny svoje peníze. „Všechny kluby jsou si těchhle pravidel plně vědomy. Teď je na nich, aby jim vyhověly,“ cituje magazín World Soccer nejmenovaného funkcionáře UEFA.

Právě příští sezona bude první, kdy kluby na pravidla FFP začnou najíždět. Aby nebyl přechod náhlý, během tří let od ročníku 2011/2012 můžou ještě vykázat ztráty ve výši 45 milionů eur. V následujících třech sezonách po roce 2015 tato tolerance klesne na 30 milionů.

Pravidla pořádně ztíží život „zbohatlíkům“, jako jsou třeba Manchester City. Ti jen v poslední sezoně zaznamenali ztráty ve výši 121 milionů liber, přibližně 137 milionů eur – tedy trojnásobek toho, kolik budou moci být v minusu během následujících tří let. „O Financial Fair Play víme, bavíme se o ní na každém zasedání představenstva a v dlouhodobých plánech s ní počítáme,“ přesvědčuje výkonný ředitel „citizens“ Garry Cook.

Dopad nových regulí je na Manchesteru City vidět už dnes. Zatímco loni touhle dobou už dávno měli modří pod palcem Davida Silvu, Jeroma Boatenga nebo Jamese Milnera, letos vyčkávají – a zřejmě se nejdřív budou snažit osekat „nepotřebné dřevo“.

V Anglii berou pravidla UEFA vážně. Kluby z Football League (72 celků od druhé nejyšší soutěže, Championship, po čtvrtou, League Two) si v červnu odhlasovaly nejen to, že musejí mít vyrovnané rozpočty, ale navíc i nařízení, že kluby ze třetí a čtvrté ligy nesmějí od sezony 2012/2013 utratit za platy hráčů víc než 55% obratu. „Je to velký krok pro profesionální fotbal – kluby budou mít finance pod větší kontrolou,“ chválí rozhodnutí klubů předseda Football League Greg Clarke.

V evropském měřítku pomůže zavedení těchto pravidel klubům se zvučným jménem, které táhne sponzory, a s velkou a věrnou fanouškovskou základnou. Těm se sype pravidelně nejvíc peněz. Nejvyšší příjmy v nedávném žebříčku společnosti Deloitte vykázaly Real Madrid, Barcelona a Manchester United...

„Schopnost Realu Madrid generovat zisk by se tak měla v nejbližších letech přetavit i na sportovní výhodu,“ prohlásil pro BBC Dan Jones, editor zprávy Deloitte. Přesto i tihle giganti budou muset utahovat opasky. Čas drahých přestupů, jako byl třeba zimní přesun Fernanda Torrese z Liverpoolu do Chelsea, pomalu končí.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů