Korupce volby Kataru a Ruska neovlivnila, tvrdí FIFA. Vyšetřovatel se brání | iSport.cz
13. listopadu 2014 • 13:50

Korupce volby Kataru a Ruska neovlivnila, tvrdí FIFA. Vyšetřovatel se brání

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Prezident FIFA Joseph Blatter představuje pořadatele MS 2022, tedy Katar
TOP VIDEA
Páník: Za stavu 1:0 jsme je měli uzemnit. Možná by byly dvě tři penalty...
Sparta - Zlín: Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová mistrovství světa v letech 2018 a 2022 se uskuteční podle původních plánů v Rusku a v Kataru. Vyšetřování údajné korupce neodhalilo podle zprávy, kterou dnes zveřejnila etická komise FIFA, dostatečné důvody pro znovuotevření volebního procesu a výběr nového pořadatele.Dlouho očekávané shrnutí výsledků vyšetřování komise Michaela Garcii, která se podezřením z uplácení při volbách zabývala 18 měsíců, zveřejnil na 42 stránkách šéf etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert. Konstatoval, že k několika incidentům sice došlo, nepoškodily ale bezúhonnost volebního procesu jako celku.

Garcia, jenž požadoval úplné odtajnění své zprávy a její kompletní zveřejnění, se hodlá kvůli vypracovanému shrnutí a rozhodnutí uzavřít vyšetřování korupce obrátit na odvolací komisi FIFA. Zpráva etické komise podle něho obsahuje množství závažně neúplných a chybných interpretací faktů a závěrů, k nimž došla jeho vyšetřovací komise.

Obvinění z korupce a uzavírání volebních paktů, která se objevila okamžitě po zvolení Kataru pořadatelem MS 2022, se podle Eckerta nepodařilo prokázat. Porušování pravidel, které se podařilo zjistit, je podle něho daleko od hranice, která by vyžadovala vyhlášení nových voleb.

Eckert zároveň vyzval Garciu, aby zahájil kroky potřebné k navrhovanému soudnímu stíhání jednotlivců z řad FIFA a organizačních výborů, kteří se provinili. Pochybení se podle něho dopustili mimo jiné členové anglické kandidatury pro rok 2018, "náznaky problematického chování" se prý objevily i u kandidatury Austrálie na rok 2022.

Celkem jde o zástupce 11 národních federací včetně katarské, vždy prý ale šlo jen o prohřešky malého rozsahu. "Posuzování volebního procesu mistrovství světa FIFA 2018/2022 je proto pro etickou komisi uzavřeno," konstatoval Eckert.

Vyšetřování neodhalilo žádné důkazy o porušení pravidel na straně Ruska, ve zprávě se ale konstatuje, že komise neměla k dispozici všechny požadované dokumenty. Zástupci ruské kandidatury totiž dodali k prověření jen omezenou část dokumentace. "Což vysvětlili tím, že počítače, které používali, měli jen pronajaté a po skončení volebního procesu je vrátili," uvádí se ve zprávě. Majitel techniky prý potvrdil, že počítače byly v mezidobí zničeny.

Právo uspořádat mistrovství světa 2018 získalo v roce 2010 překvapivě Rusko před Anglií a společnými projekty Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem. Turnaj 2022 přidělila FIFA Kataru, který dostal rovněž překvapivě přednost před kandidaturami USA, Koreje, Japonska a Austrálie.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud