Dát slibnému talentu smlouvu, či ne, to je, oč tu běží. Tři největší české kluby řeší citlivou otázku odlišně. Zatímco Slavia je vůči dorostencům ve výši a množství smluv poměrně velkorysá, Plzeň se Spartou k nim přistupují o poznání zdrženlivěji, což přináší na trhu s náctiletými hráči znatelné pnutí. Co na to říkají hráčští agenti? A jaké zkušenosti má bývalý útočník Slavie Oskar Fotr, který dostal první smlouvu v 16 letech?

Bylo z toho loni v létě velké haló, když Spartu opustilo hned několik odchovanců se statusem volných hráčů. Kapitán devatenáctky Richard Sedláček zmizel do AZ Alkmaar, rychlík Matěj Majka do anglického Brentfordu, Jaroslav Peřina podepsal Jablonci. Nejvíc pozornosti však vyvolalo duo Pavel Hezoučký, Šimon Gabriel, které vzalo za kliku v Plzni.
„Sparta je v udělování smluv mladým hráčům obezřetnější, má pro to svá interní pravidla,“ říká k tomu obecně Hezoučkého agent David Nehoda. „Ale je to svým způsobem riziko, protože ne všichni budou trpěliví a na smlouvu si počkají.“
Zdroje deníku Sport říkají, že za tímto přístupem stojí osoba sportovního ředitele letenské mládeže Jaroslava Hřebíka, který nechce mladé hráče rozmazlovat. Je to pochopitelné, neboť případů, kdy je peníze zkazily, zná český fotbal desítky.
„Sparta tím však přišla o spoustu juniorských reprezentantů,“ upozorňuje další hráčský agent Jiří Müller. „A musí si sama vyhodnotit,