Dojde na fotbalový třesk? Nizozemsko o něj usiluje. Tamní asociace zaslala na sekretariát UEFA a FIFA návrh s pěti body, jak hru zrychlit a učinit atraktivnější pro diváky. Ač zápas trvá 90 minut plus nastavení, studie dokazují, že se průměrně hraje pouze 60 minut čistého času. Co se děje zbylou půl hodinu? Všechno možné vyjma toho, že je míč v akci. V zemi tulipánů posledních pět let testovali změny na amatérské úrovni. Nyní by je rádi implementovali mezi profesionály.
Když Manchester United hrál v osmifinále Ligy mistrů domácí odvetu s Atlétikem Madrid, statistici napočítali, že v posledních 30 minutách byl míč v akci pouze 11 minut a 19 vteřin. Fanoušci si tedy moc fotbalové podívané neužili. Místo toho sledovali, jak španělský klub zdržuje za každou cenu. Hráči to mnohdy až přeháněli. Rozhodčí jim to trpěl.
Fotbal se hraje pro diváky. A ti chtějí vidět akce, góly a hru v nejvyšším možném tempu. Prodleva při střídání či před rozehráním standardních situací jim tepovou frekvenci nezvedne.
Když se nehraje, nemůžou svěřenci Diega Simeoneho dostat gól. Logické, ne? Ale nejde jen o Atlétiko. Podobným stylem se prezentuje vícero týmů. Některé na tom mají dokonce postavenou celou taktiku a zdržují třeba už od prvních vteřin. Jde o takový neblahý trend, jehož rozmach chce utnout nizozemská fotbalová asociace.
Tady je její návrh s pěti body, jak hru zrychlit:
- Auty se nebudou vhazovat, ale kopat nohou – „Pokud míč překročí postranní čáru, může ho hráč rozehrát nohou nebo jít rovnou do driblinku. Stejný koncept bude platit pro odkop od brány, rohové kopy a standardní situace. Tyto akce obvykle zaberou až 15 minut zápasu. Nová myšlenka by tak fanouškům poskytla více akce.“
- Driblink po odpískání faulu – „V současnosti ubírá rozehrání volných kopů přibližně 11 % herního času na hru. To dává spoustu prostoru pro plýtvání časem. Ale kdyby hráč mohl míč hned vzít a jít do driblinku, aniž by předtím balon musel rozehrát, hra by byla plynulejší.“
- Žluté karty nahradí časová penalizace – „Nizozemci chtějí opustit systém karet. Věří, že hráči berou žluté karty jako samozřejmost. Udělají faul, hra se přeruší a následuje časová prodleva, než se hra opět rozběhne. Kdyby ale fotbalisté věděli, že místo žlutého napomenutí oslabí svůj tým na pět minut, reagovali by jinak.“
- Neomezené střídání – „Tento nápad by dodal hře další šmrnc. Trenéři by mohli měnit hráče, aniž by se zápas zastavil. Nizozemci to nazývají ‚létající střídání‘.“
- Čistá hrací doba – „V roce 2020 měl průměrně zápas Ligy mistrů pouhých 60 minut čisté hrací doby. Aby se zvýšilo tempo, hrálo by se na dva poločasy po 30 minutách čistého času. Při každém přerušení by se časomíra zastavila jako v hokeji.“
Těchto pět změn Nizozemci v posledních pěti letech testovali na amatérské úrovni. A reference mají kladné. Proto se odhodlali k dalšímu kroku. Návrh zaslali na sekretariát UEFA a FIFA a od sezony 2023/24 plánují změny zařadit mezi profesionály. Začalo by se druhou ligou.
S podobnými nápady přišel v roce 2020 Arséne Wenger. Nizozemská verze se s tou bývalého trenéra Arsenalu v mnohém shoduje. Francouz mimo jiné navrhoval reformu posuzování ofsajdů. Mávalo by se jen v případě, že útočící hráč je celým svým tělem za postavením posledního bránícího hráče.
Na Twitteru se ohledně nizozemské revoluce rozjela plodná diskuze. Průběžně z ní vychází, že fanoušci z některých návrhů nejsou úplně nadšení. Bojí se, že by se z fotbalu stal hokej.