Štěpán Filípek
Premium
16. června 2022 • 20:20

Říha: Fevoluce začala tlačit na pilu a pro vlastní prospěch udělá ledacos

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Netrvalo to dlouho – a koalice proreformních sil, které si vytkly za cíl očistit fotbal po pádu kmotra Romana Berbra, se začala rozpadat. Nejhlasitějším kritikem nového šéfa asociace Petra Fouska a jeho lidí je tak dnes iniciativa Fevoluce. Od ní se naopak záhy odvrátil spolek Čistý fotbal v čele s Lukášem Říhou, který se vůči tuzemským poměrům vymezoval ještě za Berbrovy tuhé vlády. „Snaží se rozbíjet, bořit… Staví se do role, že oni jediní chtějí dělat fotbal správně,“ míní Říha a v obsáhlém rozhovoru rekapituluje vývoj vzájemných vztahů.



Čistý fotbal či Výzva 2021 před loňskými volbami podpořily spojenectví s Fouskem a spol. a Fevolucí, aby byly staré kádry vystřídány novými. Nyní však posledně zmíněné hnutí přichází s požadavky na další výměny vysokých fotbalových šarží. Po neúspěšném pokusu sestřelit generálního sekretáře Michala Valtra obrátilo před páteční mimořádnou Valnou hromadou FAČR pozornost na druhého místopředsedu Jana Richtera a šéfa Řídící komise pro Čechy Martina Drobného. A nabízí na jejich místa vlastní kandidáty: miliardáře Milana Kratinu a Tomáše Nováka. „Podle mě je to snaha zaútočit na citlivé místo v očích veřejnosti a dát tím o sobě vědět,“ míní Říha.

Pojďme se nejprve vrátit trochu v čase. Bylo po pádu Romana Berbra ve hře, že by pozdější zástupci Fevoluce působili v rámci vaší iniciativy?
„Před vznikem Fevoluce nás oslovil Ondřej Lípa s nabídkou, že by se k nám rád přidal. Pokud mu prý dáme dva miliony, že nám zajistí propagaci. Tak jsme mu řekli, že s námi spolupracovat může, ale že mu žádné peníze dávat nebudeme. Vysvětlil jsem mu, že si náklady spojené s výjezdy do okresů, klubů a setkání s lidmi hradíme z vlastních peněz – a i kdybychom ty dva miliony měli, uměli bychom s nimi naložit sami. Tím naše prvotní komunikace skončila a pan Lípa si, po vzoru naší činnosti, založil Fevoluci.“

Jak probíhala jednání před loňskými volbami FAČR, kdy už bylo zřejmé, že Fevoluce je zorganizována a na pozici šéfa aspirují dva kandidáti: Petr Fousek a Vladimír Šmicer?
„Fevoluce od začátku zveřejňovala, že jsou Čistý fotbal a také další proreformní platforma Výzva 2021 jejími partnery. Nestáli jsme jim ale ani za to, aby nás pozvali na svou první tiskovku. V té době už jsem tušil, že se naše cesty jednoho dne rozejdou. Jednání před volbami nebyla jen o předsedovi, ale i o dalších postech – třeba šéfa marketingové společnosti STES. Fevoluce zprvu deklarovala, že vznikla pro očistu fotbalu a že jejím lidem nejde o funkce. Každý, kdo rozumí fotbalu a ty lidi zná, ale mohl tušit, že i tohle se časem změní – a také se tak stalo. Dokonce velmi brzy. Schovat se za prohlášení, že partneři si to tak přáli, je úsměvné. Byl to zkrátka velmi dobře přichystaný marketingový a píárový plán.“

Jak se z vašeho pohledu situace vyvíjela po volbách, kdy se vaše cesty začaly rozcházet?
„Fevoluce si v předvolebních vyjednáváních prosadila, že obsadí v nejvyšších strukturách FAČR důležité posty – ve výkonném výboru, na STESu nebo v etické a ekonomické komisi. Ne všichni přední členové Fevoluce ale klíčové vysoké pozice získali. Někteří zůstali ´jen´ na okresech, případně v krajích, což jim bylo málo. A tak se postupně začalo obsazení různých postů na svazu zpochybňovat. Objevily se první kritiky, že se tam a tam nepracuje správně, že by to chtělo změnu a že Fevoluce vhodné kandidáty na tyto pozice má.“

Proč Čistý fotbal posléze odstoupil od její podpory a spolupráce?
„Máme demokraticky zvolený výkonný výbor a pracovité lidi i na dalších pozicích ve FAČR. Místo, aby všichni na svazu měli čas a klid na práci, rozjel se ze strany Fevoluce hon na čarodějnice. Kritika střídala kritiku. Začaly se objevovat první výzvy. Třeba jako ta předvánoční o rychlejším řešení personálních změn. Poté na začátku války na Ukrajině ta, v níž Fevoluce vyzývala vedení FAČR, aby veřejně podpořilo Ukrajinu a odsoudilo Rusko. Ptám se: Proč si dělala Fevoluce další líbivé píárko? Proč nezašli její členové k předsedovi nebo generálnímu sekretáři a nezeptali se jich, co chystají podniknout a zda třeba nechtějí pomoc, radu, součinnost, podporu? To se nehodilo. Šlo výhradně o vlastní zviditelnění, ne o společnou práci. To byly definitivní momenty, kdy jsme si v Čistém fotbalu řekli, že je třeba se od takových kroků Fevoluce distancovat. My chceme fotbalu pomáhat, spolupracovat v něm, ne dělat líbivou politiku.“

Co vám vadí konkrétně?
„Vadím nám, že v negativní, přitom v drtivé většině nespravedlivé rétorice pokračují dál. Nejsou konstruktivní. Snaží se rozbíjet, bořit a schovávají se za fráze, že je legitimní kritizovat a střídat lidi ve funkcích, jak se jim zlíbí. Staví se do role, že oni jediní chtějí dělat fotbal správně. A co je největší vrchol, samozvaně objíždějí politiky, absolvují s nimi oficiální schůzky, fotí se s nimi. Tohle je přece obcházení autorit. Ohledně fotbalu mají na schůzky s vrcholnými politiky chodit nejvyšší představitelé FAČR, ne soukromé spolky. Fevoluce tím dává najevo nezájem respektovat a pracovat společně. Veřejnost pak zůstává v pocitu, že fotbal je nejednotný a že je to žumpa, kde si každý dělá, co chce, a myslí jen na vlastní prospěch a koryto. Dále se pak pravidelně hovoří o nějaké transparentnosti. Souhlasím, že fotbal musí být transparentní, ale pokud někdo stále opakuje slovo transparentnost, tak by měl být transparentní on sám. Je vše, co dělá Fevoluce transparentní?“

Transparentnost a výběrová řízení na pozice ve FAČR patří mezi hlavní hesla Fevoluce. Není to na místě?
„Transparentnost a výběrová řízení nikdo nezpochybňuje. Musíme si ale uvědomit, že některá pracovní témata jsou interní a nelze je ventilovat. Dám vám příklad: může se stát, že se o některou pozici na svazu přihlásí dva tři lidé, kteří jsou v té chvíli pracovně vázáni v klubech, a přesto by rádi pracovali výš, na svazu. Co uděláte? Interní výběrové řízení anebo vše transparentně zveřejníte a ty dotyčné vystavíte riziku, že si jejich pokus získat post na svazu vysvětlí zaměstnavatel jako podraz? Já bych si vážil zájmu těch dvou tří a rozhodně bych je nechtěl poslat do rizika ztráty nedůvěry a práce v jejich klubech.“

Vyjádření Ondřeje Lípy, předsedy Fevoluce:

„Obojí, co o mně říká Lukáš Říha, je lež jako věž. Naopak on mi nabídl, jestli se nechci přidat. Řekl jsem mu, že k tomu, abych pomohl fotbalu, nikde být organizovaný nemusím. A rozhodně jsem po něm žádné peníze nechtěl.“

Za rok se od ´berbrovců´ neočistíte

Vadí vám minulost některých představitelů Fevoluce?
„Všichni čelní představitelé Fevoluce působili na svazu v nejtemnější éře Romana Berbra. On je platil, oni za to pomáhali svou prací budovat jeho systém. Navzájem si podepisovali pro svaz nevýhodné smlouvy, ze kterých měli vlastní prospěch. Takoví lidé nemají morální právo nyní vykřikovat, že chtějí do řídících funkcí FAČR a očistit český fotbal. Souhlasím s tím, že každý máme právo udělat chybu, musíte mít ale koule na to si to přiznat a postavit se k tomu čelem. Celkově v českém fotbale chybí soudnost a sebereflexe. Oni by ale českému fotbalu chtěli vládnout. Touží získat placené i neplacené klíčové funkce, ve kterých jim za Berbra bylo dobře.“

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga

Články odjinud


Články odjinud