Pelta perlil: Dámy, vám se nevede vůbec špatně. Co případ voucher?
Jedna z důležitých linií obžaloby kvůli dotacím zní takto: Miroslav Pelta na podzim roku 2016 předal ministerské náměstkyni Simoně Kratochvílové voucher v hodnotě dvou set tisíc korun od cestovní kanceláře Alexandria. Státní zástupce Ondřej Trčka to považuje za zřejmý úplatek. Stejně jako pronájem bytu na Senovážném náměstí, kde měl Pelta svoji milenku instruovat, kam mají směřovat dotace. Okolo těchto explozivních témat se během čtvrtečního stání na Městském soudu v Praze vedly široké diskuse.
Trčka říká, že Kratochvílová přijala voucher – později využitý na rodinnou dovolenou na Seychelách – s tím, že jej nemusí platit. A že je to tedy v rozporu se zákonem. Obžalovaná se i ve čtvrtek bránila, že jde o nesmysl. „Ze strany pana Pelty šlo o laskavost v rámci našeho mileneckého vztahu, abych si odpočinula. Voucher jsem od začátku chtěla zaplatit, což potvrdil ve výpovědi i zástupce cestovní kanceláře pan Šatný. Stalo se tak v červenci 2017, čtyři měsíce před splatností,“ řekla Kratochvílová.
Dobré je však připomenout, že v době zaplacení poukazu, byla už ve vazbě. Což může (ale taky nemusí) celou věc stavět do jiného světla. „V rámci našeho vztahu s panem Peltou nikdy nepadlo ani slovo o tom, že by chtěl voucher zaplatit. Byl to zájezd pro rodinu, sami jsme si to s manželem financovali,“ opakovala Kratochvílová.
Soudkyně Cihlářová se obžalované ptala, co jí o charakteru voucheru řekl samotný Pelta. „Předal mně kontakt na pana Šatného z cestovky, abych měla lepší servis. Při svém vytížení jsem neměla čas někam chodit, něco organizovat, něco domlouvat. Víc za tím nebylo,“ líčila bývalá náměstkyně.
Cihlářovou zajímala též relativně vysoká částka poukazu a dotazovala se Pelty. Dvě stě tisíc? Není to moc? Byl jste obeznámen s majetkovou situací obžalované?
Jestliže se Pelta při doplňující výpovědi celkem držel a nenechal se strhnout k typickým osobitým hláškám, tady se rozjel. „Když jsem se potkal s paní Valachovou a Kratochvílovou, říkal jsem jim: ‚Dámy, vám se nevede vůbec špatně.‘ Nosily značkové oblečení. Šťouchal jsem do nich. Ministryně Valachová říkala, že její manžel je ajťák a že je to lepší práce než v úřadu. Věděl jsem, že voucher za 200 tisíc byl odpovídající životní úrovni paní Kratochvílové. Cítil jsem, že rodina je na tom dobře.“
A byt? Zkraje ledna 2017 se musela Kratochvílová ze dne na den vystěhovat z domu sdíleného s ministryní Kateřinou Valachovou. Oslovila Miroslava Peltu, který jí nabídl svůj pražský byt na Senovážném náměstí. Dle obžaloby měl sloužit k soukromým schůzkám obou, při nichž – kromě ryze soukromých činností – měl Pelta náměstkyni instruovat, kam mají směřovat dotace. Přitom poskytnutí bytu samo o sobě mělo podle obžaloby představovat úplatek.
Kratochvílová ve čtvrtek z větší části zopakovala svou předchozí výpověď. Že devátého ledna jí přišla zpráva od Valachové, ať se okamžitě odstěhuje. Tehdejší ministryni, která velmi dbala na svůj obraz před veřejností, k tomu vedl jistý rozhovor, v němž zaznělo, že bydlí s jinou ženou. Lekla se a svoji podřízenou okamžitě vyrozuměla. Kratochvílová ihned, ještě tentýž den dopoledne kontaktovala Peltu, protože věděla o jeho volném bytě určeného pro syna. Majitel fotbalového Jablonce věc vyřešil tím, že se dohodli na nájmu 39 400 měsíčně.
Kratochvílová ve výpovědi uvedla, že částku konzultovala s manželem a shodli se, že ji budou hradit z úspor, což se podle jejích slov dělo. „Od začátku jsem chtěla smlouvu, abych měla právní věci v pořádku,“ durdila se Kratochvílová. Vzápětí odmítla, že by se mělo jednat o konspirační byt, jak říká v obžalobě státní zástupce. „Chodil tam jak manžel, tak ministryně Valachová či její asistentka,“ pronesla.
Vzhledem k jejímu pracovnímu vytížení – od 6 do 22 hodin denně, což se prý dá dokázat – neměla čas své bydlení příliš řešit, ale údajně o tom pravidelně jednala s ministerstvem. To mají dokládat telefonáty. „Stála jsem u okna a pořád mluvila s panem tajemníkem. Vybavuji si to jako teď,“ emotivně gestikulovala.
Soudkyni zajímalo, jakým způsobem úhrada nájemného probíhala. „S panem Peltou jsem se domluvila na měsíční platbě. Použila jsem rodinné úspory. Platila jsem v hotovosti. Odjakživa mám peníze doma. Takhle to máme s manželem nastavené,“ říkala.
Problém? V odposleších je zachyceno, jak tehdejší svazová činovnice Huráňová připomíná Peltovi blížící se termín uhrazení platby nájemného. To samo o sobě není nic neobvyklého. Na Strahově šlo o běžnou praxi. Pelta je roztržitý, spoustu věcí při svém vytížení vytěsňoval a Huráňová byla jakousi pojistkou. Ovšem v pořízených rozhovorech mezi Peltou a Kratochvílovou není o platbě nájemného ani slovo… „Prostě přišla a řekla mně: ‚Tady máš peníze.‘ Byl jsem s ní v častém kontaktu, byli jsme si nablízko,“ naznačoval Pelta, že nebyl důvod vést debaty o platbě nájemného po telefonu.
Je otázkou, jak si vysvětlení obou klíčových osob případu vyhodnotí soudkyně Lenka Cihlářová.
Co ještě řekla exnáměstkyně Simona Kratochvílová
O Peltovi
„Pan Pelta má v hlavě kalkulačku a věděl, kolik má fotbal dostat. Všichni lidé věděli, kolik mají dostat.“
„Pelta byl překvapený, když po jednání Národní rady pro sport viděl na fotbal alokovanou jinou částku. Volal mně, byla jsem z toho překvapená a řekla mu, ať zavolá Břízovi. Ten našel chybu v tabulkách a opravil ji.“
O ministryni Valachové
„Nebyl to žádný tajný konspirační zájezd, všichni o tom věděli. Valachové jsem dokonce přivezla dárek.“
O dotačním procesu
„Komunikovala jsem s každým, kdo potřeboval informace. Přístup k nim byl globální. Neexistoval nikdo, kdo by je neměl. Nikoho jsem nemanipulovala. Všichni mohli uplatňovat námitky.“
Zprávy ze dne 2. února 2023
Pelta skončil. Slovo si vzal MiroslavJansta a hovořil poměrně plamenně. „Před chvílí tu zaznělo, že v roce 2017 šlo do sportu šest miliard. Nyní to je sedm miliard. Nebyla nahrazena ani inflace. Cynismus představitelů státu ke sportu je úžasný. Tady zazněly důkazy, jak politici vstupují do dotačních procesů. Ale viník se hledá mezi představiteli sportu. Nastavit metodiku a pravidla, aby se ta směšná částka rozdělila, je těžké. Úředník se dostane do takového stavu, že neví, co s tím. Soud prokázal úzkou provázanost ministerstva školství s ČOV, a to má být v pořádku. A my jsme tady souzeni za to, že jsme dávali připomínky. Pelta, to je básník života. Když mám špatnou náladu, tak mu volám. Vedli jsme spolu stovky hodin hovorů a státní zástupce v nich nemá nic, co by dokázalo, že jsme chtěli něco ovlivnit.“
Pelta dorazil. Bude vypovídat v obnoveném soudu
Od pondělí do středy ho do soudní síně nepustila nemoc. Ve čtvrtek však už Miroslav Pelta přišel a bude vypovídat. Obžaloba ho viní z nekalého nakládání se státními penězi v letech 2016 a 2017. První rozsudek Městského soudu ho poslal za mříže na šest let nepodmíněně. Vrchní soud však celý verdikt zrušil. Bývalý předseda fotbalu se bude snažit dokázat svou nevinu, na níž trvá. Podle informací iSport.cz nemá v plánu hovořit dlouho. Realita však, zvlášť v jeho případě, může být odlišná. Začíná se v 9 hodin, jako první by však svou pondělní výpověď dokončit Simona Kratochvílová, někdejší ministerská náměstkyně. Měla by hovořit o voucheru a bytu, které jí zařídil právě Pelta.
Zprávy ze dne 31. ledna 2023
Co zaznělo u soudu v úterý? Za celou kauzou může být i dlouhodobý boj o majetek České unie sportu (ČUS). Na to ve své výpovědi během druhého kola jednání v kauze možného dotačního podvodu u Městského soudu poukázal její šéf Miroslav Jansta, jeden z obžalovaných.
Jansta u soudu pověděl:
- „Kejval chtěl, aby se ČOV stal hlavní silou českého sportu. Chtěl jeho vedoucí úlohu.“
- „Kejval říkal, že ČSTV nemá morální právo dál existovat. Přitom on a Milan Jirásek z ČOV byli zodpovědní za pád Sazky!“
- „Všechen útok se ale zaměřil na ČSTV, protože měl majetek.“
- „Rozprodat majetek a nechat zaniknout ČSTV, to byl hlavní cíl. My jsme to ustáli díky fotbalu a panu Peltovi. Udělali jsme na Strahově trojsměnu se stadiony a obdrželi finanční náhradu.“
- „Měla to být krádež za bílého dne.“



Zprávy ze dne 30. ledna 2023
Opět laicky: Zdeněk Bříza je připravený, vypadá velmi přesvědčivě a umí vysvětlit všechna čísla, o nichž se vede řeč.
Zpátky k výpovědi Kratochvílové. Laický pohled novináře: Oproti první výpovědi přednesla výrazně větší množství konkrétních důkazů, které alespoň z jejího pohledu svědčí o její nevině. Byť státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že k podstatným věcem se v podstatě nevyjádřila. Co bylo od Kratochvílové nové, je zřetelné a hlubší poukázání na exministryni Kateřinu Valachovou jako na hlavní osobu odpovědnou za rozdělování dotací.
Přestávka skončila, soud pokračuje. Stále vypovídá Simona Kratochvílová.
Přestávka na deset minut. Poté bude dál hovořit Simona Kratochvílová. Její výpověď se nadále nese v duchu: Nic jsem neovlivnila, jednala jsem v linii předchozí práce na ministerstvu a přesně podle pokynů ministryně Valachové.
Kratochvílová nyní velmi podrobně popisuje pět fází investičního dotačního řízení z přelomu let 2016 a 2017. Mnoha z nich se ani neúčastnila, což dokládá. „Kdybych chtěla něco ovlivnit, přece se těch jednání účastním a nějak tam funguju,“ říká.
U soudu je i šéf České unie sportu Miroslav Jansta.



Komentář Ondřeje Škvora: Dosavadní výpověď obžalované Kratochvílové se snaží dokázat, že všechno její konání se děje s vědomím tehdejší ministryně Kateřiny Valachové a v podstatě na základě jejího zadání.