16. ledna 2023 • 12:42

Recenze mobilní hry Frozen City. Uspokojující simulátor apokalyptické přežívačky

Autor: Ladislav Novák
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jarolím: Slavia titul Spartě darovala, Jurečka je jako Haaland. Brno? Chaos
Nigerijský král odchází. Podívejte se na TOP góly Petera Olayinky ve Slavii
VŠECHNA VIDEA ZDE

Chtěli jste si někdy zahrát na přeživší ve zmrzlé divočině? Pokud ano, máte skvělou příležitost vybudovat zde velkou kolonii.Na krajinu padla zima. Zem byla pokryta velkou vrstvou těžkého sněhu a teploty klesly hluboko pod nulu. Příroda utichla a z jinak krásného místa se stalo bitevní pole o vlastní život. Frozen City dává hráčům možnost zakusit pocit zmaru, kterým si pravidelně prochází legenda boje o přežití Bear Grylls.

Jak přežít

Poslední větu berte prosím s nadsázkou. Nejen, že výpravy Gryllse do divočiny jsou z valné části jedno velké divadlo, ale také proto, že Frozen City je vcelku pohodová, a tak trochu budovatelská strategie, která se okolo boje o přežití vlastně jen tak točí a jemně otírá. Stejně jako do nehostinné krajiny totiž mohla být tahle mobilní hříčka situovaná kamkoli jinam. Ve své podstatě jde o budovací simulátor v apokalyptickém prostředí.

Fozen City Fozen CityFoto Ladislav Novák, Century Games Pte. Ltd.

Hru lze prezentovat také jako kolovrátkovou záležitost, ve které budete těžit suroviny, stavět přístřešky, rozdělovat přeživším práci, zajišťovat jejich potřeby, upgradovat zařízení a tím zefektivňovat práci, a tak neustále dokola. Cíl je v nedohlednu, ale to už všichni u podobných her známe. Ostatně i cesta může být cíl. Z nějakého důvodu jsou však tyto budovací simulátory překvapivě uspokojivé, i když v nich ve finále ani není moc co na práci.

Ve své podstatě jde o jeden velký kolovrátek těžby a následné investice.

Na začátku dostanete přidělené čtyři přeživší, kteří se o sebe musí postarat. Postavíte základní tábor a vrhnete se na těžbu dřeva. Ze dřeva spíchnete nějakou pilu, kuchyň, jídelnu a postupně začnete budovat apokalyptické impérium. K postupnému růstu je samozřejmě zapotřebí klíčových zdrojů, materiálů, popřípadě základních prvovýrobků. Ty lze následně investovat do dalšího růstu, zefektivňování těžby, výroby, stavby dalších budov, upgradování a tak neustále dokola. Ve své podstatě jde o jeden velký kolovrátek těžby a následné investice. Čím více investuji, tím více získám.

Stratég a dělník v jednom

Hra pochopitelně do cesty klade nejrůznější překážky v podobě nutnosti udržovat oheň, zajišťování jídla pro přeživší či dodržování klidového režimu a načerpání energie. Stanete se tak manažerem, dělníkem, stratégem a generálem zároveň. O sofistikované hratelnosti si však můžeme nechat zdát, jde víceméně o klikačku na počkání. Klasický simulátor budování.

Fozen City Fozen CityFoto Ladislav Novák, Century Games Pte. Ltd.

Hráč tak postupně plní jednotlivé úkoly, za což je odměňován speciálními body, které ho pak posunou opět na začátek, avšak do jiné lokace. Zde se celý kolotoč opakuje nanovo, ovšem s větší výzvou a komplikovanějším progresem. Celý tento proces je při neustálém opakování celkem frustrující, do jisté míry ale zároveň uspokojivý. Ten pocit, kdy rozdělíte práci dvěma desítkám přeživších a sledujete jejich útrapy, je vskutku slastný. Postupně přibývají nové budovy, nové materiály či prvovýrobky, ale rovněž nutnost používat speciální hrdiny či investovat měnu do jejich upgradu. Bez hrdinů se totiž nelze obejít, což do hry pochopitelně vnáší prvek v podobě mikrotransakcí.

Mikrotransakční model není nikterak agresivní, alespoň na začátku. V pozdějších fázích hry už o něm ale budete uvažovat stále častěji.

V prvé řadě lze za skutečné peníze nakupovat materiály a suroviny, čímž si samozřejmě vše urychlíte a usnadníte. Dále lze nakupovat speciální diamanty pro rychlé dokončení staveb, upgradování a v neposlední řadě také pro nákup nějakých těch truhliček, kde vždy najdete něco potřebného. Kdo se chce tomuto postupu vyvarovat, bude místy trochu trpět. Postup bez investic skutečných peněz je v pohodě možný, je však časově náročnější. Využívat lze rovněž občasného sledování reklam, které na oplátku přináší nějaké ty suroviny navíc. Mikrotransakční model není nikterak agresivní, alespoň na začátku. V pozdějších fázích hry už o něm ale budete uvažovat stále častěji. Pokud vás tedy celý tenhle kolotoč nepřestane dříve bavit.

Nenáročné ve všech ohledech

Titul je koncipován na šíři zařízení a nabízí ovládání pro opičky. Celé rozhraní je intuitivní, přehledné a hráč tak rychle pochopí, co se po něm vlastně chce. Po grafické stránce se nejedná o nikterak náročný titul, výrazná stylizovaná grafika skryje případné nedostatky a přináší pozitivum v podobě minimální náročnosti na mobilní telefon. Na Samsungu A52 5G běželo Frozen City bez větších komplikací a vyhnuli jsme se dokonce i zbytečnému zahřívání, které je vždy otravné.

Fozen City Fozen CityFoto Ladislav Novák, Century Games Pte. Ltd.

Takže komu je vlastně Frozen City určeno? Jednoznačně nenáročným hráčům, kteří si chtějí občas jen tak kliknout, něco málo vybudovat a běžet zase dále. Tahle zábava není nikterak hluboká a už vůbec ne sofistikovaná, určitá míra návykovosti se v ní ovšem skrývá.

Titul můžete stahovat zcela zdarma skrze Google Play a AppStore

Hra byla recenzována na telefonech Samsung Galaxy A52 5G, Galaxy S22 5G, Xiaomi 12, POCO M5s a F4 GT.  

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud