Je mu pětačtyřicet let a už má na kontě třiadvacet sezon v NHL. Přesto se teď Jaromír Jágr chystá na jedno poprvé. Bude doma v Kanadě, tedy kolébce hokeje. V zámoří už mají jasno o tom, že po působení na Floridě a v New Jersey se chystá na opravdický hokejový trh, který legendu rozhodně patřičně ocení. Co Jágra u Flames čeká? Jaké jsou ambice mužstva? S kým se na ledě bude potkávat a kdo ho povede?

Je to přesně měsíc od doby, kdy generální manažer kanadského týmu Brad Treliving jasně vystoupil proti přestupovým spekulacím, které posílaly bývalého kapitána mužstva Jaromeho Iginlu a Jaromíra Jágra právě do Calgary. „Nechápu, odkud se tohle bere. Samozřejmě jsou to oba hráči, kteří patří do Síně slávy a oba je musíte respektovat, ale debaty o smlouvě jsou skutečně jen řeči," řekl pro Calgary Herald.
Jenže měsíc je doba dlouhá a leccos se může změnit. Treliving v létě posílil mužstvo o nový brankářský tandem Mike Smith - Eddie Läck, ale největší jméno si schoval až na start ročníku. Mít ve svém týmu "osmašdesátku", to je povzbuzení a prestiž. I když už český útočník nevyhrává Art Ross Trophy.
Treliving má pod sebou množství skutečně talentovaných borců. Hlavně v útoku. Johnny Gaudreau má díky svému umění s holí přezdívku "Johnny Hockey", Sean Monahan má ve 22 letech už 107 gólů v NHL, Sam Bennett je čtyřka draftu 2014 a Matthew Tkachuk devatenáctiltý divoch, který hned ve své první sezoně ukázal obří potenciál. Jágr byl navíc v roce 1990 draftován jen o 14 pozic výše, než jeho otec Keith, který má za sebou také hvězdnou kariéru.

Přesně tuhle partičku by Jágr mohl dostat o něco výše. Navíc Calgary se zrovna nepovedla příprava na novou sezonu, ze sedmi utkání Flames jedinkrát zvítězili v základní hrací době a jednou po nájezdech...
I to je jedna z věcí, o které se v zámoří mluví. Objevují se hlasy, že příprava a angažmá Jaromíra Jágra ukazují, že někteří mladíci na NHL stále nemají. Těm stávajícím má pomoci právě česká legenda.
Co zajímavého teď na Jágra v Calgary čeká? Český veterán se připojil k týmu, který je na mapě v NHL od 6.června 1972, kdy ale ještě sídlil v Atlantě. Jágrovi tehdy byly zhruba 4 měsíce. Je také starší, než hala Scotiabank Saddledome, která byla otevřena až v roce 1983 a hostila také olympijské hry v roce 1988.
Největším úspěchem klubu, kde je v nejteplejších letních měsících průměrná teplota pouze 17 stupňů, je Stanley Cup z roku 1989. O rok později byl mimochodem Jágr draftován do NHL. Česká stopa v mužstvu je také solidní.
Michael Frolík, kdysi nazývaný "baby Jagr" je čtvrtým nejlépe placeným útočníkem. Na farmě bojují o šanci David Rittich i aktuálně zraněný Daniel Přibyl, před pár lety byli v klubu hvězdami Jiří Hudler a Roman Hamrlík, kariéru tady končil Roman Turek, kdysi tu válel Robert Reichel a Pohár s týmem vyhrál budoucí Jágrův mentor Jiří Hrdina.
„Pamatuju si, když mi bylo asi šest nebo sedm a Jágr přišel na trénink Kladna v dresu Pittsburghu. Byl pro nás jako bůh," vzpomíná v rozhovoru pro klubové stránky Frolík, už třetí sezonu opora mužstva.
Přezdívka baby Jagr mu nikdy nevadila, přijal ji jako množství jiných talentovaných českých hokejistů. „Je to normální, naposledy to podobně dostal Tomáš Hertl. Všichni ale víme, že Jágr je jenom jeden a nikdo se mu ani nepřiblížíme. Takže jsem to nikdy ani nebral vážně," vysvětloval.

Do plusu pro Jágra je určitě i známá tvář, kterou potká na střídačce. Český hokejista si nesedne s každým koučem, s Glenem Gulutzanem si ale v roce 2013 v Dallasu rozuměl. Trenér, který je jen o několik měsíců starší, než druhý nejproduktivnější hokejista historie, se chystá na střídačce klubu na druhou sezonu.
„Nejúžasnější věc, kterou u Jágra vidím, není jeho fyzická stránka ani šikovné ruce, ale jeho hokejové IQ. To je mimo veškeré tabulky. To, co na ledě vidí, je neskutečné. Pamatuji si, jak jsme kdysi seděli s ostatními trenéry v Dallasu a kolikrát jsme se jen dívali a divili se, jak to vlastně udělal," vzpomínal Gulutzan v lednu pro Calgary Sun.
Ambiciózní trenér naposledy nedostal Flames přes první kolo play off, zvládne toho kanadský klub s Jágrem víc?