Rutta září, bodoval potřetí v řadě. Calgary bez Jágra vynulovalo Anaheim

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?

Jan Rutta bodoval i ve svém třetím vystoupení v NHL, ale gólem a asistencí nezabránil porážce Chicaga v Torontu 3:4 v prodloužení. Sedmadvacetiletá posila Blackhawks z extraligového Chomutova si vylepšila bilanci na čtyři body za dvě trefy a stejný počet asistencí. Jaromír Jágr za Calgary v zápase proti Anaheimu (Flames vyhráli 2:0) nenastoupil.

Rutta ve čtvrté minutě otevřel skóre, když po svém ofenzivním výpadu od modré čáry objel branku a jeho pokus tečoval za záda brankáře Frederika Andersena nešťastně útočník Maple Leafs Mitch Marner. Ve 48. minutě se Rutta asistencí podílel na trefě slovenského útočníka Richarda Pánika, díky němuž Chicago získalo náskok 3:1.

Jenže Toronto dokázalo zápas otočit a v nastaveném čase rozhodl o bodu navíc pro kanadský klub Auston Matthews, jenž při přečíslení dva na jednoho místo přihrávky zvolil přesnou střelu do rohu branky Antona Forsberga. Ten při premiéře v brankovišti Chicaga pochytal 39 střel. "On je pravděpodobně tím největším důvodem, proč jsme získali bod," pochválil švédského gólmana kapitán Chicaga Jonathan Toews.

Rutta si udržel bilanci sedmi kladných bodů za účast na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech a se spoluhráčem Toewsem nadále vládne této statistice. V sestavě Chicaga nechyběl ani obránce Michal Kempný.

Calgary i potřetí nastoupilo bez Jágra, který po středečním příletu do Kanady trénuje a jeho debut v dresu Flames se odložil minimálně do středečního zápasu v Los Angeles.

I bez něj se hráčům Calgary podařilo přerušit sérii 29 proher v Anaheimu, na což čekali od výhry 5:2 ve třetím čtvrtfinále konference z 25. dubna 2006. Černou bilanci pomohl bodem zastavit Michael Frolík, který ve 47. minutě ideálně uvolnil Mikaela Backlunda a ten dovršil výsledek. Na straně Ducks strávil na ledě jen tři a půl minuty útočník Ondřej Kaše, než v první třetině odstoupil kvůli zranění v horní části těla.

Ani tři body Nicklase Bäckströma a T.J. Oshieho nepomohly Washingtonu k úspěchu v Tampě Bay, která udolala Capitals 4:3 v prodloužení. Lightning uhlídali kanonýra Alexandra Ovečkina, který v prvních dvou duelech sezony vstřelil sedm branek a byl vyhlášen hvězdou prvního týdne NHL.

Útočník Jakub Vrána stejně jako jeho spoluhráč z elitního útoku Ovečkin poprvé v sezoně nebodoval, totéž v dresu Tampy Ondřej Palát. Do sestavy Lightning se podruhé v řadě nevešel obránce Andrej Šustr.

Boston nenavázal na čtvrteční výhru nad finalistou Stanleyova poháru Nashvillem (4:3) a podlehl doma Coloradu 0:4. Opory Bruins David Krejčí po třech asistencí z prvního duelu sezony a David Pastrňák po jedné trefě tentokrát vyšli naprázdno.

Z výhry St. Louis na ledě New York Islanders 3:2 po samostatných nájezdech se radovali i útočníci Vladimír Sobotka a Dmitrij Jaškin. New Jersey uspělo v Buffalu 6:2, útočník Pavel Zacha v dresu Devils zatím na první bod v sezoně čeká.

Třemi góly a jednou nahrávkou se na triumfu Winnipegu v Edmontonu 5:2 podílel Nikolaj Ehlers. Jednadvacetiletý dánský útočník dostal Jets ve 37. minutě do vedení 3:2, a pak dovršil čistý hattrick.

Toronto - Chicago 4:3 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 1:0)
Branky: 31. Zajcev, 54. C. Brown, 56. J. van Riemsdyk, 64. Matthews - 4. Rutta, 8. Toews, 48. Pánik (Rutta). Střely na branku: 43:21. Diváci: 19.456. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. C. Brown (oba Toronto), 3. Pánik (Chicago).

Tampa Bay - Washington 4:3 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 26. Killorn, 39. Kunitz, 51. Kučerov, 64. Point - 19. a 28. Oshie, 17. Bäckström. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Killorn (oba Tampa), 3. Oshie (Washington).

Edmonton - Winnipeg 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
Branky: 33. Draisaitl, 34. Nugent-Hopkins - 37., 38. a 59. Ehlers, 9. Scheifele, 17. Kulikov. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Hellebuyck (oba Winnipeg), 3. Nurse (Edmonton).

Anaheim - Calgary 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 37. Monahan, 47. Backlund (Frolík). Střely na branku: 43:29. Diváci: 15.485. Hvězdy zápasu: 1. Smith (Calgary), 2. Rakell (Anaheim), 3. Giordano (Calgary).

Boston - Colorado 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky: 47. a 60. Jakupov, 5. Andrighetto, 14. Compher. Střely na branku: 29:23. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Johnson, 3. Rantanen (všichni Colorado).

New York Islanders - St. Louis 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 54. Ladd, 59. Lee - 30. a 36. Tarasenko, rozhodující sam. nájezd Schenn. Střely na branku: 42:35. Diváci: 10.673. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko (St. Louis), 2. Lee, 3. Ladd (oba New York Islanders).

Buffalo - New Jersey 2:6 (0:2, 1:4, 1:0)
Branky: 26. a 58. E. Kane - 26. a 33. Bratt, 28. a 39. Ma. Johansson, 7. Noesen, 19. Gibbons. Střely na branku: 25:31. Diváci: 17. 697. Hvězdy zápasu: 1. Bratt, 2. Ma. Johansson (oba New Jersey), 3. E. Kane (Buffalo).