Jágr hraje o rekord a je jedno jak. Naposledy ho dali do čtvrtého útoku | iSport.cz
Jakub Hlaváč
19. prosince 2017 • 19:30

Jágr hraje o rekord a je jedno jak. Naposledy ho dali do čtvrtého útoku

TOP VIDEA
Jágr o postupu do baráže: Splnili jsme jeden krok, ten nejdůležitější je před námi Jágr o postupu do baráže: Splnili jsme jeden krok, ten nejdůležitější je před námi
Růžička o otravě hráčů z jídla: Vidíte, co člověk v kariéře může zažít Růžička o otravě hráčů z jídla: Vidíte, co člověk v kariéře může zažít
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pustili ho na led na jedenáct minut. Ve čtvrté formaci. Nic, co by si Jaromír Jágr přál, co by mu umožňovalo výrazně pomoci k nedělní výhře Calgary nad Vancouverem (6:1). Pětačtyřicetiletý veterán se vrací po zranění a víc než o cokoliv jiného hraje o rekord v počtu startů v NHL. Jakkoliv to je kruté.Lidé stárnou. Ve sportu to poznáte dřív než v životě. I když jste Jaromír Jágr. Jednou zkrátka přijde den, kdy všechno končí a vy se místo dopředu musíte ohlédnout zpátky. A poděkovat. Ten den se pro českou legendu stoleté NHL blíží. Možná rychleji, než se doufalo.

Všichni to věděli, sám majitel téměř dvacet let starého olympijského zlata z Nagana o tom v říjnu na kladenském zimáku před odletem hovořil jasně. „Bude to moje poslední sezona. Nevím, co mám čekat,“ takový byl jeho vzkaz. Ve stručnosti.

nejvíce zápasů v NHL
1. Gordie Howe 1767
2. Mark Messier 1756
3. Ron Francis 1731
4. Jaromír Jágr 1730
5. Mark Recchi 1652

Přesto doufal ve výraznou roli. V roli na přesilovce, v roli po boku mladých a nadějných hvězd. Takovou měl na Floridě. Podepsat u Flames dávalo smysl. Tenhle tým je pořád v procesu tvorby, zároveň je dál než Panthers.

A proto vyhrál mráz v Albertě před pohárovými ambicemi v St. Louis. U Blues by byla možná větší šance pomazlit se ještě jednou se stříbrným pokladem, ale také větší šance na místo v boxu pro novináře. Tedy mimo hru a sestavu.

VIDEO: Podívejte se na jediný gól Jaromíra Jágra v dresu Flames

Mohlo to v kanadské prérii fungovat lépe. Možná. Možná nebýt zranění, stoupal by Jágr sestavou a sbíral body nejen v přesilových hrách. Možná. Jenže zranění přišlo. Třísla se ozvou i mladším. Ti ovšem mívají víc času je kurýrovat. Nehrají zrovna o rekord v počtu odehraných zápasů v lize…

Aby se historická tabulka přepsala na první pozici, potřebuje mašina s rokem výroby 1972 nastoupit ještě k 38 duelům základní části NHL. Pak se Gordie Howe odsune na druhé místo. Calgary jich v aktuálním ročníku zbývá 48. Moc prostoru na další absence tedy není.

Právě o tuhle metu přitom jde nejvíc. Ta zůstane napsána v kronikách nejslavnější hokejové ligy dost možná na věky věků. A je jedno, jakých těch chybějících 38 utkání bude. Jestli v nich bude veterán hrát minut třicet nebo deset.

nejvíce bodů v NHL
1. Wayne Gretzky 2857
2. Jaromír Jágr 1921
3. Mark Messier 1887

A je potřeba se s tím smířit. I když jste pětinásobný vítěz Art Ross Trophy a o svých výkonech máte jinou představu. Taková je zkrátka realita. Na Jágra se v NHL dívá jako na hříčku přírody, boha dob minulých. Mentora v těch současných.

„Těšíme se, až ho budeme mít v sestavě. Jeho zkušenosti, jeho přítomnost a energie, jsou pro nás důležité. Potřebujeme mít silné všechny čtyři formace a on nám k tomu pomůže,“ hlásil trenér Glen Gulutzan před víkendovým návratem svého svěřence z marodky.

nejvíce asistencí v NHL
1. Wayne Gretzky 1963
2. Ron Francis 1249
3. Mark Messier 1193
4. Ray Bourque 1169
5. Jaromír Jágr 1155

A podle toho se i zařídil. Postavil ho do své čtvrté řady. Spolu s ním skáčou na led Matt Stajan a Troy Brouwer. Trojka, která má dohromady 3410 zápasů v NHL. A to je to, co si na ní kouč cení. Zkušenosti. Know-how.

Větší úvazek než mezi mantinely tak má Jágr v kabině. Tady má být tím, kdo vyučuje. Kdo si vezme stranou kluky, kterým patří budoucnost. A poví jim, jak naložit se životem absolutní superstar. Jak vítězit.

nejvíce gólů v NHL
1. Wayne Gretzky 894
2. Gordie Howe 801
3. Jaromír Jágr 766

„Je těžké si od něj něco nevzít,“ upozorňoval Brad Treveling. Generální manažer Flames pokračoval v tom, co řekli mnozí před ním: „Učí ty mladé kluky, aby si uměli nastavit hlavu. Jasně, něco vám dá Bůh. Ale něco se musíte naučit.“

A tak na své univerzitě platí profesora za milion dolarů. Na poměry za tak drobnou částku, že každá asistence či branka jsou příjemným bonusem. Zatím jich je 7. Jeden gól a šest asistencí v devatenácti zápasech.

Ať je to jakkoliv přísné, nejdůležitější je u Jaromíra Jágra každá čárka z oněch 38 zbývajících. Šampion se loučí. Liga se klaní. Nic víc není potřeba.

Jaromír Jágr přijal v Cagary novou roli, na kterou dosud nebyl zvyklý
Jaromír Jágr přijal v Cagary novou roli, na kterou dosud nebyl zvyklý

 

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Rozpis Vstupenky Tabulka Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019.

Sportovní speciály: FORTUNA:LIGA * MS v biatlonu * MS v lyžování * Tipsport extraliga

Články odjinud


Články odjinud