Rok bez Jágra v NHL. Vzpomněli si na něj a odhalili historku o Metallice | iSport.cz
Jiří Vítek
2. ledna 2019 • 15:17

Rok bez Jágra v NHL. Vzpomněli si na něj a odhalili historku o Metallice

TOP VIDEA
Hašek o synově kauze: Špatně na všechny strany. Pro Martinovo PR katastrofa
Takács, Ševčík a další. Koho redaktoři deníku Sport považují za nejlepšího hráče ligy?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Oslavy konce roku 2018 přinesly i jedno hokejové výročí: na Silvestra uplynul rok od posledního zápasu Jaromíra Jágra v NHL. Jeho jméno je i dnes předmětem debat, srovnávání, ale také vtípků. Narážky na dlouhověkost jsou však především uznáním, které se druhému nejproduktivnějšímu hráči v historii ligy stále dostává v hojné míře.V poslední den loňského kalendářního roku přinesl sportovní web The Athletic rozhovor s Brianem Slagelem, zakladatelem amerického hudebního vydavatelství Metal Blade Records, které dalo světu hudební skupinu Metallica.

Již u páté otázky se hudební podnikatel a velký hokejový fanouškek rozpovídal o Jágrovi, jehož na začátku devadesátých let seznámil se členy kapely. „Nevím, kdo byl tehdy více nadšený,“ vzpomíná Slagel. „Zpěvák James Hetfield pobíhal kolem a nadšeně křičel, že mu Jágr podepsal hokejku.“

Symbolicky přesně rok po posledním startu v NHL se jméno českého velikána dostalo do titulku severoamerického sportovního serveru. Nešlo však o sáhodlouhý rozbor, jak se liga po jeho odchodu změnila a jak na něj vzpomínají bývalí spoluhráči, soupeři a trenéři.

To neznamená, že se na Jágra zapomnělo. Naposledy jej připomněl v pondělí bostonský útočník David Pastrňák, jenž před utkáním pod širým nebem proti Chicagu odpovídal prostřednictvím Instagramu na dotazy fanoušků.

Když dostal otázku, které dva hráče by přibral do svého útoku, vypálil: „Jaromíra Jágra a Maria Lemieuxe.“ Byla to očekávaná volba, v průběhu dětských let Pastrňáka obklopovalo číslo 68 a jeho výkony.

Jágrův poslední zápas v NHL

Datum: 31. prosince 2017
Soupeř: Chicago Blackhawks
Body: 0
Trestné minuty: 2
+/-: - 1
Střely: 1
Čas na ledě: 11:49
Počet střídání: 16

Právě tahoun Bruins je Jágrovým nástupcem na postu české hokejové jedničky. Pravidelně boduje, drží se v desítce nejlepším střelců NHL a stal se jednou z tváří výrobce hokejového vybavení Bauer. Pokračovatelů má však Jágr více.

Od návratu z Ruska se vedle úžasů nad kombinací dlouhověkosti a výkonů bavila hokejová veřejnost tím, kolik procent Jágrových spoluhráčů nebylo na světě, když debutoval v NHL, nebo čí táta s ním hrál v jednom týmu. I této kratochvíli odzvonilo, post nejstaršího hráče v lize nyní drží o čtyři roky mladší Matt Cullen z Minnesoty.

Ten je také jedním z posledních čtyř aktivních hráčů, kteří si zahráli proti Waynu Gretzkému. Podobné rozlučky jako The Great One se sice Jágr nedočkal a NHL opouštěl zadním vchodem, přesto jej právě hokejový důchod posunul mezi legendy.

Když po tříleté štaci v Omsku kývl na nabídku Philadelphie, držel osmé místo v historickém bodování NHL a v počtu odehraných zápasů mu patřila 46. příčka. Nyní je v obou kategoriích na bedně.

Bavil fanoušky, kteří sledovali, jak si znovu nechal narůst vlasy a táhnul Floridu. Když dva dny před Štědrým dnem roku 2016 přeskočil Marka Messiera na druhém místě v historickém bodování NHL, byl následně vyhlášen první hvězdou týdne, což se od té doby z českých hokejistů podařilo pouze Pastrňákovi.

O půl roku dříve, ve 44 letech, se umístil na šestém místě v hlasování o Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče – jiný český hokejista od té doby nezískal ani bod.

Dnes patří liga jiným. Connor McDavid trhá bodové i rychlostní rekordy, nápor mladé vlny odvrací dvě hlavní osobnosti posledních patnácti let Sidney Crosby a Alexandr Ovečkin.

Druhý jmenovaný si v červnu konečně si sáhl na hokejový grál. Právě zisk Stanley Cupu rozjel debatu o tom, zda ruský kanonýr, jenž může reálně pomýšlet na druhé místo v historickém pořadí střelců, se může jednoho dne stát i nejlepším evropským hokejistou všech dob.

Jágr se stále těší pozornosti, obdivu i vtípkům. Když listopadu vyšla zpráva, že se stal hokejovým ambasadorem olympijských her v roce 2022, divili se zámořští fanoušci naoko: „Proč? On nebude hrát?“

Nebude. Ani v Pekingu, ani v NHL. Nejspíš.

Statistiky po Jágrově odchodu z NHL:

NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI

1. Connor McDavid 119
2. Mikko Rantanen 112
3. Nathan MacKinnon 109
4. Nikita Kučerov 107
5. Jevgenij Malkin 102

NEJLEPŠÍ STŘELCI

1. Alexandr Ovečkin 54
2. Patrik Laine 50
3. Connor McDavid 48
4. Nathan MacKinnon 46
5. David Pastrňák 43

NEJLEPŠÍ NAHRÁVAČI

1. Blake Wheeler 78
2. Mikko Rantanen 78
3. Nikita Kučerov 75
4. Connor McDavid 71
5. Brent Burns 69

NEJVÍCE BODŮ V ZÁKLADNÍ ČÁSTI

1. Tampa Bay 117
2. Winnipeg 112
3. Nashville 112
4. Toronto 111
5. Boston 110

NEJSTARŠÍ HRÁČI V LIZE

1. Matt Cullen 42 let
2. Zdeno Chára let 41
3. Roberto Luongo let 39
4. Joe Thornton let 39
5. Patrick Marleau let 39

 
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud