Gentleman shodil rukavice. Od první bitky Čecha v NHL uplynulo 40 let | iSport.cz
Jiří Vítek
19. února 2019 • 18:10

Gentleman shodil rukavice. Od první bitky Čecha v NHL uplynulo 40 let

TOP VIDEA
Duda o konci Rolinka: Zaráží mě, v jaké se situaci se nachází hokej v Pardubicích Duda o konci Rolinka: Zaráží mě, v jaké se situaci se nachází hokej v Pardubicích
Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým
VŠECHNA VIDEA ZDE

První českých hráčem v NHL byl na začátku 70. let Jaroslav Jiřík, řada prvenství však připadla až o několik let později jinému muži, Václavu Nedomanskému. Ten se stal také prvním českým hokejistou, který se v nejlepší lize světa porval. Přesně před 40 lety, 19. února 1979, se pustil do potyčky s torontským Darrylem Sittlerem.Prosadit se v NHL na sklonku 70. let nebylo snadné. Minimum Evropanů a drtivá převaha Kanaďanů byly faktory, které ovlivňovaly tehdejší podobu soutěže. Vedle divokých přestřelek tak nebyly výjimkou ani hromadné bitky.

Václav Nedomanský přicházel v roce 1977 po třech sezonách v konkurenční WHA s pověstí produktivního gentlemana. Po podpisu s Detroitem jej dokonce Gordie Howe přirovnal k Philu Espositovi a prohlásil, že tehdy již 33letý forvard může nastřílet třicet gólů za sezonu.

Tuto metu zdolal muž, který v roce 1974 emigroval, celkem dvakrát. Brzy – bez pozornosti československých médií – zaznamenal v NHL několik českých (i československých) primátů.

Vedle gólů a asistencí však přišlo 19. února 1979 i na první bitku, kdy se jindy klidný Nedomanský pustil v duelu s Maple Leafs do potyčky s Darrylem Sittlerem. Torontský forvard zareagoval divoce na sekeru přes ruce, a Nedomanského rukavice tak musely jít chtě nechtě k ledu.

Sittler už tehdy držel dodnes platný rekord v počtu bodů v jednom utkání (10), navíc měl na kontě přes tři desítky bitek. Přesto Nedomanský přesně před 40 lety, 19. února 1979, v premiérové šarvátce českého hráče v NHL obstál.

VIDEO: Podívejte se na první "českou" bitku v NHL 


Nedomanský nikdy nebyl sběratelem trestných minut a do pěstního souboje se pustil ve zbytku kariéry už jen dvakrát. Ostré lokty tak ukázal až Jan Ludvig, který emigroval v devatenácti letech a po roce v juniorské lize se prosadil do kádru New Jersey Devils.

„Rychle mi došlo, že Evropané jsou bráni za posery, zvlášť tenkrát, kdy se to pralo i pětkrát za zápas. A mě nějak nebavilo, že mě pořád někdo mlátil do hlavy, tak jsem začal v létě boxovat. Oni sice byli o hlavu dvě vyšší, ale mně to nijak nevadilo. Hlavně jsem zjistil, že ať vyhrajete nebo prohrajete, získáte si respekt spoluhráčů i soupeřů,“ líčil před dvěma lety v rozhovoru pro deník Sport Ludvig, který v kariéře podstoupil podle webu hockeyfights.com celkem 28 potyček.

Vedle gólů a asistencí přišlo 19. února 1979 i na první bitku, kdy se jindy klidný Nedomanský pustil v duelu s Maple Leafs do potyčky s Darrylem Sittlerem.
Vedle gólů a asistencí přišlo 19. února 1979 i na první bitku, kdy se jindy klidný Nedomanský pustil v duelu s Maple Leafs do potyčky s Darrylem Sittlerem.

Dodnes jej v tomto ohledu z českých hráčů překonal pouze David Kočí, který odehrál v lize 142 utkání a rukavice shodil ve 43 případech. Právě útočník, který v NHL působil v letech 2006-11, je zřejmě jediným typickým českým bitkařem, který se v lize objevil.

Kočí drží vedle celkového počtu bitek také český rekord v trestných minutách v jednom utkání, v březnu roku 2007 si jich v duelu Chicaga s Phoenixem vykoledoval 42. Vzhledem ke stále se snižujícímu počtu pěstních soubojů mu první místo v tabulce českých bitkařů v NHL ještě nějaký čas zůstane.

Nejvíce bitek českých hráčů v NHL:

43 David Kočí
28 Jan Ludvig
24 Jiří Šlégr
23 Roman Vopat
21 Radko Gudas, Petr Svoboda, František Musil
18 Roman Polák
16 Pavel Kubina
15 Michal Grošek, Bobby Holík
14 Miroslav Fryčer, Ladislav Šmíd

Zdroj: hockeyfights.com

 
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud