Hronek pod tlakem. Trenér Detroitu chce, aby byl jako nejlepší bek sezony | iSport.cz
20. srpna 2019 • 13:38

Hronek pod tlakem. Trenér Detroitu chce, aby byl jako nejlepší bek sezony

Autor: mto
TOP VIDEA
Magazín ICE TIME na O2 TV Sport! Nebudou chybět tradiční rubriky ani pořad Se Simonou Magazín ICE TIME na O2 TV Sport! Nebudou chybět tradiční rubriky ani pořad Se Simonou
SESTŘIH: Atlético - Juventus 2:2. Vyrovnání na poslední chvíli SESTŘIH: Atlético - Juventus 2:2. Vyrovnání na poslední chvíli
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dostal šanci a využil ji. Obránce Filip Hronek patří od draftu 2016 k nadějím Detroit Red Wings, ale slavný klub měl v úmyslu si ho ještě trochu piplat. Jenže rozsáhlá marodka ze druhé poloviny posledního ročníku NHL vyslala odchovance Hradce Králové do akce a rázem se z něj stal člen základní sestavy. A poté, co byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa, od něj v Detroitu čekají hodně. Trenér Jeff Blashill se dokonce nebál porovnat ho s nejlepším zadákem sezony Markem Giordanem z Calgary.Od té doby, co ukončil kariéru bombarďák Marek Židlický, asi Česko nemělo takhle nadaného ofenzivního obránce. Hronkovi je teprve jedenadvacet let a v NHL má nahráno jen 46 zápasů, ale jeho bilance je více než dobrá. Činí pět branek a osmnáct asistencí. Tedy přesně půl bodu na zápas.

Premiéru v soutěži si Hronek odbyl hned 4. října 2018. Už o jedenáct dní později ale putoval na farmu do Grand Rapids. Odtamtud si ho Red Wings znovu vytáhli v polovině prosince a pak už spíš hrál NHL než AHL. Hodně napomohla zranění klíčových zadáků Mika Greena, Dannyho DeKeysera, Trevora Daleyho a Jonathana Ericssona. Nutno ale říct, že když se na Hronka začalo spoléhat, tak nezklamal.

Průměrně hrál 19 minut a 58 vteřin, hlavně v závěru ročníku chodil hodně na oslabení a často naskakoval proti nejlepším formací soupeře. Oproti startu sezony se zlepšil při hře dozadu a přestal zbytečně riskovat.

VIDEO: Tak vypadal první Hronkův gól v NHL

Co všechno se mu pak za ročník 2018/19 povedlo? Byl bodově nejlepším nováčkem klubu, čtvrtým nejproduktivnějším nováčkem/obráncem v NHL. Ročník zakončil čtyřmi bodovanými zápasy za sebou, což se naposledy některému z obránců povedlo v ročníku 1991/92. A nebyl jím nikdo jiný než samotný Lidas, tedy Nicklas Lidström, který to dokázal také ve svém nováčkovském ročníku.

Hronkovi to navíc šlo také mimo NHL. Na přelomu listopadu a prosince vytvořil v Grand Rapids klubový rekord, když bodoval v osmi utkáních za sebou a s osmi body se také stal nejproduktivnějším obráncem MS na Slovensku.

To všechno samozřejmě nemohlo v Detroitu zapadnout. Blashill má teď s Hronkem velké plány. „Skvělým porovnáním je pro mě Mark Giordano,“ řekl pro mlive.com Blashill a dal vzpomenout na posledního majitele Norris Trophy.

„Není superrychlý, není supervelký, prostě hraje chytře, umí zaútočit, kvalitní při hře pět na pět, v přesilovce i pře hře do těla,“ popisuje. „Chci aby z něj byl Mark Giordano. I když Marku Giordanovi trvalo dvanáct let než se stal tím Markem Giordanem, kterým je teď, ale Fil to snad zvládne rychleji,“ dostal svého mladého svěřence pod tlak.

V tuto chvíli se očekává, že Hronek si vybojuje místo v TOP 4 a učit by se měl od DeKeysera či nově příchozího Patrika Nemetha. Klapne to?

Český obránce Filip Hronek (uprostřed) se raduje z gólu se spoluhráči z Detroitu
Český obránce Filip Hronek (uprostřed) se raduje z gólu se spoluhráči z Detroitu

 
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud